Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak vyrobit pelety?

Návodový článek, který je jakýmsi úvodním průvodcem, před tím nezačnete pošilhávat po samotných receptech pro výrobu pelet.

Inzerovat zde

Jak vyrobit pelety? V této rubrice můžete vidět recepty na výrobu boilies i pelet. Tyto recepty lze využít pro výrobu obou těchto nástrah, ale samotná realizace pelet a boilies je odlišná, proto je zde tento návodový článek, který je jakýmsi úvodním průvodcem, před tím nezačnete pošilhávat po samotných receptech.

Postup výroby pelet 1

 1. Ze všeho nejdříve si budeme muset opatřit injekční stříkačku, kterou bezproblémově seženeme například ve zdravotnických potřebách. Tyto injekční stříkačky se vyrábí v několika velikost a to konkrétně v 5 až 20 ml. Doporučuji si pořídit všechny velikosti. Potom je nutné tyto injekční stříkačky upravit. Úpravou myslím to, že jen odstřihneme hrot, na který se dává jehla, abychom mohli vytlačit peletu, nikoliv hmotu v podobě žížaly.  Stačí tedy vzít ostrý nůž a udělat přesný a jistý řez. 
 2. Potom, co máme upravenou injekční stříkačku, se můžeme pustit do výroby těsta dle receptu.
 3. Dále již vyrobené těsto rozválíme do přesné, požadované velikosti (je potřeba se zaměřit především na tloušťku těsta). Potom vkládáme ustřihnutý hrot injekční stříkačky do těsta a vytlačujeme někam do misky pro odkládání peletky, které následně přijdou do vařící vody. 
 4. A teď už to znáte, peletky budeme vkládat do vařící vody, počkáme, jakmile nám vyplavou nahoru a necháme je usušit.  

Postup výroby pelet 2

 1. K tomuto postupu budeme potřebovat rollbal, který se standardně používá pro výrobu boilies. Nebude se jednat o typické pelety, nýbrž takové polštářky, které spíše pelety připomínají, než že by jimi opravdu byli. 
 2. Z vytvořeného těsta uděláme válečky, které bychom mohli realizovat i pomocí výtlačné pistole. Tyto válečky potom vložíme do rollbalu a přiložíme jeho druhou stranu. Vzniknou nám krásné polštářky, které nejsou ani tak pracné a za chvíli je máme hotovy.

Postup výroby pelet 3

 1. Nyní se dostávám k nejrychlejšímu a zároveň nejjednoduššímu způsobu výroby pelet. Možná se budete cítit jako pizzaři, jelikož budete potřebovat pouze váleček, který se standardně používá pro řezání pizzy. 
 2. Potom co máme tento váleček, tak už pouze rozválíme těsto, které tímto válečkem nařežeme na kostky v požadovaných velikostech.  Zaměřte se opět na tloušťku těsta i přesné řezání.

Výše popsané tři postupy pro výrobu pelet opravdu fungují. Možná budete mírně zklamaní, že nikdy nedocílíte standardního vzhledu pelet, jako které například koupíte v obchodech. Nic méně z mé zkušenosti mohu potvrdit, že pelety, které jsou v nepravidelných tvarech, jsou na mnoha revírech více úspěšnější, nežli standartní pelety, které zkušenější ryby už znají. Například na popisované nestandartní polštářky, které jsou pod nadpisem postup výroby pelet 2, jsem dostal několik záběrů od kaprů přes deset kilogramů. Samozřejmě, svojí roli hraje i příchuť pelet, ale při mém testování hrál největší roli právě tvar pelet. Zkrátka někdy větší a zkušenější ryby preferují nepravidelné tvary a nejsou k nim tolik podezíravé.  

Jakmile tedy budete doma vyrábět boilies, určitě si nechte také trochu vyrobeného těsta pro realizaci pelet, možná budete mnohdy velmi mile překvapeni z jejich efektivity.

Postup přípravy těsta na pelety je stejný jako v případě boilie. Proto pokud nevíte jak na to, stačí si přečíst pár řádků z článku o výrobě boilie, který přikládám pod tímto odkazem.

Přeji hodně pěkné a fungující výrobky a především hodně úspěchů u vody.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak vyrobit pelety?

 • Arnost Stepanek před 5 lety

  Dobrý den,myslim ze rozdil mezi peletou a boilie je,ze peleta se suší a boilie vari.Tady varite vsechno.

Vložit nový komentář