Inzerovat zde
Inzerovat zde

Zimní plavaná pobaví

30. 12. 2019
V posledních letech jsou zimy nějak méně mrazivé a sníh se objeví většinou jen na týden nebo dva. Doufám, že to tímhle nezakřiknu a nepřijde nějaký totální zlom ve vývoji počasí koncem roku a na začátku toho budoucího, protože už jsem si vyzvedl povolenku, takže až skončí platnost letošní, mohu chodit k vodě vesele dál.

V posledních letech jsou zimy nějak méně mrazivé a sníh se objeví většinou jen na týden nebo dva. Doufám, že to tímhle nezakřiknu a nepřijde nějaký totální zlom ve vývoji počasí koncem roku a na začátku toho budoucího, protože už jsem si vyzvedl povolenku, takže až skončí platnost letošní, mohu chodit k vodě vesele dál. I v zimě je u vody totiž hezky a když se podaří nějakou tu rybku ošálit, beru to spíš jako bonus. Navíc to zimní rybaření zase není zdaleka tak beznadějné, jak by se možná mohlo zdát někomu, kdo ho nikdy nevyzkoušel.

Kam se vydat?

Protože denního světla je v zimě mnohem méně, ani na rybaření není toho času tolik, kolik by člověk někdy chtěl. Takže jsem rád, když se mi podaří dostat k vodě na dvě, tři hodinky, i tak to má svoje kouzlo. A tady začíná úvaha nad tím, kam se vydat. Pokud to někdo má k vodě kousek, je řešení vcelku jednoduché a můžeme mu jen závidět. Ovšem pokud je na nejbližší revír nutné dojet autem, už se nám ten čistý čas u vody o něco krátí, o výletu za rybami vlakem nebo autobusem ani nemluvě, to snad jedině o víkendu.

Zajímavou myšlenkou je zajít k řece přímo ve městě, vždyť skoro každé město je situováno tak, že jím nějaká řeka nebo říčka protéká. V létě není městské rybaření (dnes se tomu občas říká po anglicku "Urban Fishing") pro spoustu rybářů moc lákavé, protože raději hledají únik do přírody a svůj klid někde na břehu mezi vrbičkami nebo u zpěněných peřejí pod jezem. Navíc mít za zády "čumily a radily" také není pro rybáře nic příjemného. Ale v zimním období občas právě rybaření ve městě dobrým východiskem z nouze. Navíc tady ryby většinou opravdu jsou - málokdo by si uprostřed města dovolil pytlačit a navíc při krmení racků, labutí nebo kachen si na své přijdou i ryby, které ve městě určitě hlady nestrádají. Pokud je někde přístupný břeh, je i rybaření ve městě pro zimní plavanou zajímavou variantou. A když neberou ani na nábřeží? Lov u vyústění kanálů nebo kanalizace je sice často dost zoufalým krokem, ale pokud si ryby nechcete ponechat, dá se tu vydržet lépe než v létě a ryby se právě na takových místech často zdržují, především cejni, určitě i všudypřítomní, celoročně se o potravu zajímající tloušti a proudníci, plotice, perlíni, můžeme tady narazit i na kapra nebo parmu. Jinak se vydáme raději na úseky pod přehradami, kde díky celoročně poměrně stabilní teplotě vody ryby přijímají potravu většinou po celý rok, další dobrou volbou jsou podjezí a úplavy, kde mnohé ryby přečkávají zimní období. Vše záleží na našich možnostech a volném čase.

Vhodné nástrahy

Pokud nástraha zanechává ve vodě výraznější pachovou stopu, je to v tomto období velkou výhodou, proto hlavně živočišné nástrahy jsou tou pravou volbou. Můžeme lovit na žížaly, bílé červy, larvy hmyzu; konkrétně pro lov tloušťů jsou v zimě jednou z nejlepších nástrah drůbeží střívka (nevymytá, s ponecháním obsahu), která se ale čím dál tím hůř shánějí. Zajímavé jsou i speciální polotuhé pasty, které bývají obohaceny o aromatickou složku a používají se i při lovu na dírkách. Nejsou-li vhodné nástrahy dostupné v rybářských speciálkách, můžeme to zkusit i v prodejnách akvaristických nebo chovatelských potřeb.

Krmení může ryby přilákat a udržet jejich pozornost

Nemusíme krmit ve velkém množství, takže použijeme spíš jemnější krmné směsi, které si připravíme z dostupných surovin nebo si je koupíme už hotové. Není to zase tak obtížné, ačkoli sehnat některé přísady nebývá úplně jednoduché. Ale vystačíme i s tím, že jako základ použijeme antuku, kopanou hlínu nebo písek (pro vytvoření krmného mraku), přidáme strouhanku a pokud máme navíc nějakou tu žížalu nebo dostatek bílých červů (lze použít i kukly), můžeme je nadrobno nastříhat nebo namačkat do směsi. Jako atraktor pro zvýšení přitažlivosti lze použít například rybí moučku, vyznačující se intenzívním pachem, anýzový prášek nebo mletou vanilku. Krmnou směs si doma lehce zvlhčíme a můžeme z ní rovnou vytvarovat kuličky, kterými budeme prokrmovat. Při lovu na stojaté vodě krmíme v místě, kde budeme lovit, v proudu házíme krmné kuličky o něco výš proti proudu, aby je následně proud zanesl na lovné místo. Krmit je třeba opravdu málo, ale pokud možno pravidelně, především v případě, že se dočkáme několika záběrů. Je totiž potřeba ryby na požadovaném místě udržet, ne však zasytit.

Jemné náčiní má v zimě spoustu výhod

Na plavanou chytáme i v letní sezóně s velmi jemným náčiním, na zimu se rozhodně nemusíme bát použít ještě tenčí vlasce, klidně o síle 0,10 až 0,12 mm. S takovým vlascem snadno nahodíme i lehký splávek s minimální zátěží, což je pro plavanou v čisté vodě přínosné. Vlasec má i další výhodu, nemá takovou tendenci lepit se k blanku prutu a snadno klouže očky prutu - pokud by se ochladilo pod nulu, je proti pletené šňůře mnohem vhodnější, protože navíc tak snadno nepřimrzá v očkách ani na navijáku.

Co se týče prutu, délka by měla vycházet z toho, na jakém revíru chytáme - hodně dlouhý prut sice umožní lepší nahazování do dálky a přesnější vedení i pohotový zásek bez průvěsu, ovšem na menší nebo zarostlé vodě bychom si s ním užili nejspíš jen trápení. Takže pokud máme na výběr mezi více pruty, vždy volme podle konkrétních podmínek. Velká očka jsou výhodou, protože jimi snadněji prochází vlasec, který při nižších teplotách může vykazovat i značnou tvarovou paměť, ovšem pozor na to, abychom očka někde nepoškodili o větev nebo jinou překážku. Při zimní plavané najdou své využití i biče a děličky, při jejich použití odpadají potom komplikace s lepením vlasce na blank a zamrzáním navijáku.

Menší naviják je zpravidla lehký a tudíž na plavanou velmi vhodný, pokud máte k dispozici jen větší model, vyplatí se použít pod vlasec podložku nebo návin staršího vlasce, jinak byste museli použít zbytečně dlouhý (a tudíž docela drahý) návin, který byste v praxi ani nejspíš nevyužili. S ohledem na tenký vlasec používáme jedině naviják se spolehlivou, citlivou brzdou.

A určitě si nezapomeňte vzít s sebou spolehlivý podběrák s dostatečně dlouhou rukojetí - jeden nikdy neví, co kdyby přišla nějaká opravdu pěkná velká ryba?

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Zimní plavaná pobaví

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář