Inzerovat zde
Inzerovat zde

Zacházení s ulovenými rybami

Že ryby jsou poměrně choulostivé na necitlivé uchopení do ruky nebo pokládání na štěrk, písek či beton, to asi ví každý. Ovšem jak při manipulaci s rybami postupovat, aby to bylo správné a pro rybu bezpečné, to už tak zažité není.

Inzerovat zde

Že ryby jsou poměrně choulostivé na necitlivé uchopení do ruky nebo pokládání na štěrk, písek či beton, to asi ví každý. Ovšem jak při manipulaci s rybami postupovat, aby to bylo správné a pro rybu bezpečné, to už tak zažité není. Stejně jako správná technika usmrcení ryb, pokud si je chceme ponechat ke kuchyňskému zpracování. Podívejme se tedy na tuto trochu problematickou tématiku z různých pohledů.

Co nám říká Rybářský řád

Definice zní přesně tak, jak by měla, nezachází do detailů a nechává řešení konkrétní situace na rybáři. V zásadě jde hlavně o to, aby nedošlo ke zranění ryby neodbornou nebo zbytečně nedbalou manipulací. Ovšem například ustanovení o tom, že rybu, kterou vracíme do vody, bychom měli zbavit šetrně háčku a to pokud možno ve vodě, případně ho odříznout je sice dobrým návodem, ovšem ve skutečnosti se mohou přihodit situace, kdy to tak jednoduché rozhodně není. Rybářský řád řeší i uchovávání ulovených živých ryb.

Na vysokém břehu

Pokud se jedná o menší, zdoláváním dokonale unavenou rybu na pozvolném břehu a ulovenou na bezhrotkový háček, je to jednoduché - ovšem kdy jsou všechny tyto optimální podmínky dodrženy? Lovíme-li na vysokém břehu nebo z navigace, je třeba sejít s rybou před vylovením na vhodnější místo nebo mít po ruce podběrák s dlouhou rukojetí. Vytahovat větší ryby jen tak "za hubu" a následně je hodit z výšky do vody, to je opravdu hodně špatné. Ryba může být totiž chycena hlouběji (hlavně při lovu na červy) a při zvedání jí snadno poškodíme skřele nebo jícen, o házení zpět z výšky ani nemluvě. Copak jste jako malí neskočili do bazénu nebo do rybníka pořádného "placáka"? Bolelo to, co? A pro rybu je takový náraz ještě mnohem horší! Takže rybu opět do vody vrátíme pomocí podběráku, pokud není možné sejít dostatečně blízko ke břehu.

Odříznout nebo odstřihnout?

Samozřejmě nebudeme odřezávat vlasec v případě, že má ryba hlouběji zaseknutý trojháček wobleru nebo třpytky, v takovém případě ji zklidníme a použijeme peán nebo ploché kleštičky. Jen si dejme dobrý pozor, abychom se při vyprošťování k rybě omylem nechtěně "nepřišili", to může být velmi nepříjemné a nebezpečné i pro rybáře. Odstřižení nebo odříznutí je nejčastěji potřeba při lovu ryb, které nástrahu často rychle zhltnou dříve, než záběr zaregistrujeme a stačíme pohotově zaseknout. Sem patří hlavně úhoř a mník, podobný problém ale může vzniknout i při lovu na plavanou nebo na položenou, pokud lovíme s malými háčky na živočišné nástrahy (červy, larvy hmyzu, měkkýše apod). Vlasec odřízneme těsně u hlavy a ryba si díky silným žaludečním šťávám s háčkem zpravidla během několika dnů poradí. Vždyť háček stojí pár haléřů nebo maximálně korun a rybky by bylo škoda, ne? Trochu složitější to je to při lovu dravců na živou rybku, kde se používají ocelová nebo kevlarová lanka. Tudíž lovící musí mít u sebe (ačkoli Rybářský řád to doslovně nepřikazuje) vhodné kleště nebo jiný nástroj, umožňující i pevný a odolné lanko nebo návazec přeštípnout nebo přestříhnout.

Jak rybu správně uchopit

Pro každou manipulaci s rybou ji potřebujeme vhodným způsobem uchopit. To znamená tak, aby nám nevyklouzla, nespadla na zem a současně abychom ji zbytečně nepomačkali. V žádném případě nezasunujeme prsty do skřelí (jsou velmi citlivé a slouží rybě k dýchání, každé poškození by mohlo znamenat infekci) ani si na ni neklekáme nebo ji příliš silně nepřitlačujeme na zem. Vhodná podložka je ideálním řešením, ne každý ji ale nosí s sebou. Například okouna nebo candáta udržíme poměrně snadno, mají drsnou kůži se zarostlými šupinami, ovšem udržet kluzkého úhoře, mníka nebo sumce je skutečně náročné. Menší ryby (pstruha, lipana, tlouště, podoustev a další) lze dobře uchopit tak, že je uchopíme jednou rukou za hlavu a prsní ploutev necháme mezi ukazováčkem a prostředníčkem, druhou rukou je uchopíme v ocasní části. To platí i pro případné fotografování s úlovkem, ačkoli pokud uděláme fotografii ve vodě, je to pro rybu určitě méně traumatické a mnohdy obrázek i lépe vypadá. Hlavně na rybu v žádném případě nesaháme suchýma rukama ani ji nebereme do hadru nebo utěrky, ochranný sliz a šupiny rybu chrání a každé poškození otevírá cestu zaplísnění, infekci i dalším onemocněním.

Bezhrotkové háčky

Háčky bez protihrotu jsou už mnoho let trendem, který se mezi rybáři stále častěji prosazuje a uvolnit rybu z bezhrotkového háčku je vždy mnohem snadnější. Přitom s trochou cviku se nemusíme obávat, že bychom o zaseknutou rybu přišli, postačí jen stále udržovat kontakt a nepovolovat úplně vlasec. Další věcí, která mluví ve prospěch háčků bez zpětného hrotu, je situace, kdy se háček dostane do kontaktu se síťkou podběráku, vezírkem, rybářovým oblečením nebo dokonce pronikne do palce či kamkoli jinam. Vyjmutí háčku bez protihrotu je značně jednodušší a jistě i vy je začnete brzo výhradně používat.

Když už je třeba rybu usmrtit

Podle rybářského řádu se usmrcení úlovku provádí nejprve omráčením silným úderem tupým předmětem do temene hlavy a následným přetnutím žaberních oblouků nebo přerušením míchy a cév za hlavou. K tomuto způsobu usmrcení ryby je bezesporu nejvhodnější speciální palička, kterou si můžete vyrobit nebo koupit v rybářských potřebách. Použití silnější větve (pokud je zrovna po ruce) je také k omráčení možné, ovšem mlátit do hlavy rybu kamenem, to není určitě to pravé řešení. Navíc pokud vás potom ještě napadne, že byste si ji mohli vyfotit, už to nebude ale vůbec hezké. V poslední době, abych se přiznal, stejně většinu ulovených ryb pouštím...

V zimě hrozí mnohá další nebezpečí

Při chytání v mrazivém počasí (především "na dírkách", ale může to být i při lovu okounů nebo candátů a dalších ryb v zimním období) rozhodně ani na chvilku svůj úlovek nepokládejte do sněhu nebo na led, pokud rybu chcete ještě pustit na svobodu. Mrtvé to nevadí, ale živou rybu i krátkodobý kontakt se sněhem nebo ledem při mrazu doslova "spálí" a vytvoří na těle místa, která už se nejspíš nezahojí a budou důvodem uhynutí. A to určitě nechceme, že? Takže je třeba se rychle rozhodnout - pokud chcete  rybu pustit, uvolněte ji raději hned ve vodě!

Jak rybu "rozplavat"

Pokud trvá zdolávání poněkud déle (například kvůli velké rybě na tenkém návazci nebo když se nevejde do podběráku), může mít i ryba, kterou jste neprodleně zbavili háčku, problém s odplutím, lehá si na bok nebo se mátožně otáčí dokola. Co se v takové situaci dá dělat? Rybu co nejdříve vrátíme do vody, pokud jsme ji museli vylovit rukou nebo podběrákem, přidržíme ji hřbetem vzhůru a při tom držíme lehce hlavou proti proudu, můžeme s ní i pohybovat pomalu ve směru vpřed a nazpět. Tento pohyb je třeba hlavně v mírně tekoucí nebo stojaté vodě. Dochází tak k okysličení žaber, tím k podpoře dýchání, návratu smyslu pro rovnováhu a za chvíli ucítíte, jek se ryba začíná pohybovat. Napřed jen vlní ocasní ploutví, potom se pohyb pozvolna přenáší do celého těla a nakonec odplouvá zpět do mokrého živlu...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Zacházení s ulovenými rybami

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář