Inzerovat zde
Inzerovat zde

Za velkou štikou

17. 09. 2018
Asi každý rybář touží občas ulovit nějakou tu velkou, ba přímo trofejní rybu, ať mi nikdo nevykládá, že tomu tak není. Ovšem už jen označení "velká" nebo "trofejní" štika se může z pohledu různých rybářů značně lišit. Hodně totiž záleží na tom, kde lovíme a jaké ryby už jsme dříve chytily.

Asi každý rybář touží občas ulovit nějakou tu velkou, ba přímo trofejní rybu, ať mi nikdo nevykládá, že tomu tak není. Ovšem už jen označení "velká" nebo "trofejní" štika se může z pohledu různých rybářů značně lišit. Hodně totiž záleží na tom, kde lovíme a jaké ryby už jsme dříve chytily. Vydat se za opravdu velkou štikou lze na zapomenuté tůně nebo ramena, na vyhlášené revíry, kde se za příznivých podmínek velké štiky často chytily, do zahraničí (především Švédsko a Norsko jsou z jakžtakž dostupných lokací velkými štikami vyhlášené), někdo zajde na "soukromák", kde správce slibuje zaručený úlovek velkých dravců. Ovšem ani na tom nejideálnějším místě není samozřejmě úspěch zaručen, štika je sice nenasytný dravec, ale dokáže být náladová, větší kusy jsou hodně opatrné a i v závěrečné fázi souboje můžeme trofejní "zubatici" snadno ztratit, bojuje tvrdě až do konce. Ale nevěšte hlavu a buďte trpěliví, jednou se té své vytoužené velké štiky určitě dočkáte.

Volba místa

Pokud víme o stanovišti velké štiky, jsme bezesporu ve velké výhodě. Ale ty opravdu veliké kusy jen málokdy zahlédneme, jak loví u břehu nebo ve mělčině. Zdržují se u přírodních překážek a v blízkosti místa, kde mají dostatek potravy, ovšem často tráví většinu času v hloubce. Stejně tak je dobré znát místo, kde se občas velká štika uloví. Takové ideální stanoviště obsadí po ulovení velké štiky určitě v brzké době další velká ryba. Pokud známe staré koryto na přehradě, je to určitě místo, na které byste se měli zaměřit, tady mnohdy mívá velká štika své stanoviště nebo tudy projíždí při shánění potravy. Stejně tak jsou zajímavé podvodní zlomy (neocenitelným pomocníkem při "mapování" dna a překážek je loďka a echolot), zatopené zbytky staveb a další místa, kde máme občas už dopředu hrůzu z průběhu zdolávání, pokud opravdu zabere nějaký pořádný "krokodýl". Někdy i velké štiky navštěvují kapraři důkladně prokrmovaná místa, kde se přiživuje na bohatě prostřeném dně i spousta rybek, tedy jsou tu pro štiku připravené hody. A že toho taková velká štika spořádá!

Výbava v kritických chvílích rozhoduje

Ačkoli nejsem příznivcem silných vlasců a šňůr, pokud počítáme s pravděpodobností záběru větší štiky, určitě se připravme na to, že souboj bude veden tvrdě, navíc štika často dobře ví o vázkách a překážkách pod hladinou a dokáže je dokonale využít. Na otevřené vodě (pískovny, zatopené lomy a pod) bez vázek vystačíme při vláčení s vlascem o síle 0,25 - 0,30 mm, případně s adekvátní šňůrou (o nosnosti nejméně kolem 12 kg), což nám umožní nahodit dostatečně daleko. Pro lov na živou nebo mrtvou rybku a pro chytání v místech s vázkami se nestyďte použít i mnohem důkladnější náčiní. Šňůra má velkou výhodu v tom, že zásek bývá dostatečně razantní a pohotový, protože nedochází na větší vzdálenost k průtahu, jak to bývá u vlasce. Lanko nebo drátěný návazec jsou zásadní podmínkou úspěchu, na velkou štiku neplatí často ani silný fluorkarbon. Zdolávání se totiž někdy docela protáhne a pokud štika má nástrahu v tlamě zaseknutou tak, že návazec přejíždí přes ostré zuby, jen kvalitní lanko je zárukou toho, že nám nakonec nezbudou pouze oči pro pláč. K vylovení opravdu velké štiky už bývá klasické uchopení za hlavou nedostatečné, použijte raději velký podběrák nebo speciální vylovovací kleště.

Některá lákavá místa jsou příliš prochytaná

Když člověk dojde k vodě a rozhlédne se, některá místa mu přijdou jako úplně ideální stanoviště štiky. Ale pokud se jedná o často navštěvovanou vodu a snadno dostupné místo, připravme se raději na takových místech spíš na zklamání. Tady totiž nahazuje prakticky každý, nejste určitě jediní, kdo v takovém místě tuší rybu. A proto tady velká štika mnohdy dlouho nevydrží nebo je naopak už tak dokonale obeznámena s nejrůznějšími nástrahami, že je bude s nadhledem ignorovat. Neříkám, že tato místa nestojí za nahození, ale nabízejme nástrahy i na volné vodě a ve větší hloubce, tam máme také velkou šanci dostat naši nástrahu do dosahu lovícího dravce. Opravdu velké štiky se (až na výjimky v "zapomenutých" a skutečně špatně přístupných místech) uloví především na velkých přehradách, kde mají dostatek potravy a rychle rostou. S vláčecím prutem a těžší nástrahou dohodíme mnohdy kolem čtyřiceti až padesáti metrů, ovšem pokud máme k dispozici loďku, jsme na tom bezesporu o hodně lépe. Sestavu s "kačenou" a živou rybkou jinak do větší vzdálenosti dopravíme jen těžko, řešením ale může být například zavážecí loďka.

Výběr nástrah

Mezi rybáři se často říká, že opravdu velká štika vezme jen rybku, ať už nastraženou živou nebo vláčenou mrtvou. Je faktem, že taková nástraha je pro velkou štiku minimálně podezřelá a mnohdy bývá (především na hodně navštěvovaných vodách) velice účinná, ale i umělé nástrahy jsou velmi účinné, pokud zvolíme tu správnou a hlavně ji vhodně nabídneme.

● Co se velikosti nástrahy týče, je pravda, že velká štika se klidně vrhne na opravdu velkou nástražní rybku i vláčenou nástrahu, ale ani to neplatí vždy stoprocentně. Ovšem s většími vláčecími nástrahami dohodíme o hodně dál a také dělají ve vodě rozruch, takže dravec je zaregistruje už z velké vzdálenosti.

● Výběr typu vláčecí nástrahy, to je často tvrdý oříšek i pro zkušené lovce štik. Když se objeví nějaká novinka, zpočátku na ni ryby reagují dobře, ale všechno se po nějaké době "okouká" a tak je potřeba mít v zásobě i vzory, které možná dočasně vyšly z módy, ale ryba se s nimi už dlouhou dobu (nebo dosud vůbec nikdy) nesetkala. Sem patří například devony, což jsou vlastně kovové trubičky s lopatkami, které se otáčejí kolem podélné osy. Chodí spolehlivě i ve velké hloubce a díky pravidelnému chodu ji dravec málokdy mine. Také klasické plandavky (typu Heinz i ve tvaru vajíčka) jsou velice účinné, jsou-li zhotoveny ze silnějšího plechu, dohodíme s nimi velmi daleko a mají i při pomalém vedení velice dráždivý chod. Rotačky patří mezi tradiční štikařské nástrahy, stejně jako woblery, na výběr jich existuje nespočetné množství v různých velikostech. V poslední době jsou polulární i gumové a plastové nástrahy, od prvních twisterů a jigů přes smáčky, kopyta a ripery či shady. Prostě to zkoušejte a buďte trpěliví, někde tam v hloubce na vás ta vysněná metrovka určitě čeká.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Za velkou štikou

  • Jagged před 6 lety

    Jediná otázka. Koľko veľkých štuk autor članku už chytil?

  • Zdeněk Řeřucha – sushi market před 3 lety

    Na špatnou otázkou, žádná odpověď. Pokud by tě zajímalo něco smysluplného, rádi odpovíme.

Vložit nový komentář