Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vyzkoušet dárky od Ježíška

04. 01. 2019
Tak jsou za námi vánoční svátky, mnozí z nás dostali pod stromeček něco z rybářské výbavy a nejraději bychom to vyzkoušeli hned, co říkáte? Ono to ale není tak úplně nemožné, alespoň ve většině případů, jen chtít a využít příležitosti.

Tak jsou za námi vánoční svátky, mnozí z nás dostali pod stromeček něco z rybářské výbavy a nejraději bychom to vyzkoušeli hned, co říkáte? Ono to ale není tak úplně nemožné, alespoň ve většině případů, jen chtít a využít příležitosti. Počasí zatím je pro rybaření velmi vhodné, voda nevykazuje na většině mimopstruhových revírů žádné výraznější zvýšení stavu a teploty se pohybují spíš nad bodem mrazu. Očka nám tedy zamrzat nebudou, ani nebude problém s ledem, jen milovníci lovu "na dírkách" si zatím nic neužili. Ale kdoví, co přinesou další týdny a měsíce, možná i oni si přijdou na své. Ale vypravit se na plavanou s novou výbavou, vyzkoušet feederový prut nebo dokonce vyrazit s vláčecím nebo muškařským prutem, to všechno je možné. Nevěříte? Potom pořádně nesledujete, co se kolem vody děje - a měli byste to rychle dohonit!

Už máte povolenku?

Pokud jste nic neponechali náhodě a pořídili jste si už koncem loňského roku mimopstruhovou povolenku, jste ve výhodě. Stačí zvolit rybolovnou techniku, poskládat výbavu a vyrazit. Pokud jste dostali pod stromeček nějaké vybavení na plavanou, proč ho nevyzkoušet? Doma si v teple připravíme krmení (nemusí ho být moc, v zimě je třeba krmit opravdu jen trochu) a do krabičky nebo plátěného sáčku vezmeme nejlépe bílé červy, pro zimní plavanou zaručeně nejspolehlivější nástrahu. Ovšem lovit můžeme i na žížaly nebo larvy chrostíků, vytažené ze schránek, pokud jsme si na podzim předvídavě udělali zásobu, případně sáhneme po těstu či lisovaném bílém pečivu. Zajímavou variantou jsou i pasty, určené pro lov na plavanou. Jsou poměrně tuhé a lze z nich vytvarovat kuličku nebo hruškovitý tvar podobně jako z těsta, snadno je prosekneme, bývají i aromatizované. Pasty se vyrábějí také pro lov okounů a pstruhů, dobře drží na háčku a když nemáme po ruce nic jiného, jsou velmi dobrým řešením. Lze je i přimísit do krmné směsi nebo smíchat s těstem pro nastražení na háček, ovšem nejsou většinou z nejlevnějších. Takže pokud jste dostali proutek na plavanou, navijáček nebo třeba zmíněnou pastu, hurá k vodě a vyzkoušejte je! V poklidnějších místech a mírných proudech máte s plavanou velkou šanci na úspěch.

Ryby se v zimě zdržují u dna

Pokud jste byli obdarováni feederovým prutem, krmítkem nebo třeba praktickým feederovým terčem, proč nevyzkoušet dárek už v lednu, když počasí zatím tomuto způsobu lovu přeje? Pokud revír známe, dokážeme snadněji vytipovat, kam se ryby na zimu stáhly a máme už trochu nakročeno k úspěchu. Počítat můžeme především s úlovkem plotic, podouství, tloušťů, proudníků i okounů, místy také ostroretek a cejnů. Volíme malé nástrahy a jemné náčiní, ryby jsou v čisté vodě opatrné a navíc slabší náčiní nebude problém, bojovnost ryb se v zimě přece jen snižuje. Ryby berou po celý den, i když často s přestávkami, novou výbavu ale můžeme vyzkoušet a jsme u vody, o to přece jde! Záběry bývají velmi opatrné, ale s jemným feederem je díky chvějivé špičce dokážeme zaregistrovat, je třeba zasekávat opravdu pohotově.

I když jste si zatím povolenku nevyřídili

Bez povolenky můžeme ke svazovým revírům jen na procházku a přihlížet, jestli tu někdo náhodou nezkouší štěstí s prutem. Ale jde to i jinak. V posledních letech stále přibývá soukromých revírů, kde většinou nepotřebujete žádné rybářské doklady - prostě si zakoupíte povolenku a jdete chytat. Sice mi tento vysoce "komerční" přístup nepřipadá zrovna optimální, někteří nerybáři se ani nezdržují čtením pravidel a hned se ženou k vodě s vidinou úlovku, kritika mi ale nepřísluší. Ovšem většina rybařících se chová opravdu slušně a bere ohled na ulovené ryby, případně nepohrde pomocí či radou. Takže žádný strach, na většině ze soukromých revírů (vždy se napřed ujistěte, jaký režim zde panuje) můžete si zachytat i s vláčecím prutem a vyzkoušet třeba nové woblery nebo twistery. Zkrátka nepřijdou ani muškaři, nový prut, šňůru nebo naviják mohou otestovat na duhácích, sivenech a dalších rybách na privátních revírech i v lednu, únoru a březnu, ačkoli by se mohli vypravit i na mimopstruhové revíry. Na soukromých stojácích s pstruhovým zimním režimem bude ale šance na úlovek rozhodně větší. A pokud budete chtít, většinou si i ulovenou rybu (po zaplacení podle hmotnosti úlovku) můžete odnést a pochutnat si na ní.

Pokud se Ježíšek nestrefil

Občas se samozřejmě stane, že dárce měl snahu a dobrý úmysl, ale buď si dost dobře nerozuměli s prodavačem v prodejně rybářských potřeb nebo objednávka proběhla po internetu a tak trochu "naslepo" laickým výběrem podle barvy a vzhledu. Máte-li štěstí, byl dárce natolik prozíravý, a i když záruční list nebo doklad o koupi byl z dárku odstraněn, neskončil v koši. Tenhle kus papíru totiž má i důležitou funkci v případě, že po předstíraném (nebo i skutečném) nadšení z dárku si obdarovaný uvědomí, že tohle opravdu nevyužije. A co teď? Drobnost se dá někomu darovat, ale pokud se jedná o značkový prut nebo naviják, jehož cena je značná, chtělo by to jiné řešení. S dokladem o zakoupení se nemusíte odhodlávat k prodeji v bazaru nebo na internetovém portálu, ale můžete se obrátit na prodejce. S vrácením peněz to nebývá většinou tak jednoduché, jak říkají různé předpisy, zákony a nařízení, výměnu zboží za vhodnější ale většinou akceptuje. Pokud se jedná o Ježíška "čínského typu", nezbývá většinou nic jiného, než najít někoho, kdo by nevhodný dárek využil, případně ho uložit kamsi do skříně a nemyslet na něj. Hlavně ale neprojevujte zklamání ani po několika dnech moc výrazně, jinak příště nedostanete třeba na ryby vůbec nic.

Pochlubíte se tím, co jste dostali k Vánocům? Můžete napsat, fotit nebo jinak přispět třeba na naše Facebokové stránky...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vyzkoušet dárky od Ježíška

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář