Inzerovat zde
Inzerovat zde

Večerní sběr může zachránit den

01. 06. 2018
Pokud jsme se v letním čase nevydali k vodě hned za rozbřesku, přes den to často nebývá na "pstruhovce" žádná sláva, zejména na velkých, úživných vodách. Ale ještě máme šanci pěkně si zachytat s nástupem večerního soumraku, což je pro spoustu muškařů ten nejlepší čas z celého dne. Pokud se ryby zvednou a budou opravdu sbírat, co víc by si "pravověrný" muškař mohl ještě přát?

Pokud jsme se v letním čase nevydali k vodě hned za rozbřesku, přes den to často nebývá na "pstruhovce" žádná sláva, zejména na velkých, úživných vodách. Ale ještě máme šanci pěkně si zachytat s nástupem večerního soumraku, což je pro spoustu muškařů ten nejlepší čas z celého dne. Pokud se ryby zvednou a budou opravdu sbírat, co víc by si "pravověrný" muškař mohl ještě přát? Zda se nám některého z tečkovaných krasavců podaří ošálit, to už je na nás, na volbě mušek, technice nahazování, odhadu správného místa i na té zatracené náhodě a štěstí, které mnohdy sedne na leckoho kolem, jen nám se zarputile vyhýbá. Snad každý, kdo tyhle neskutečné chvíle zažil, si je přeje znovu zopakovat. Inu, je zapotřebí vyrazit k vodě, třeba právě dnes bude ten pravý den a řeka se otevře, aby nám nabídla své poklady...

Vybrat si vhodné místo s předstihem

Rozhodně bych nedoporučoval nechávat vše na poslední chvíli, pokud jdeme na neznámou vodu, je určitě prozíravé, abychom si místo, které se nám zdá pro večerní lov vhodné, důkladně prohlédli ještě za světla. Jinak by se nám totiž také mohlo stát, že místo nahazování na šplouchající a hmyz lovící ryby budeme mít kvůli nešťastnému šlápnutí plné broďáky vody nebo si dokonce v nich vykoledujeme pořádnou trhlinu, případně třeba i podvrtnutý kotník nebo, nedejbože, ještě něco horšího. Prozkoumat terén s polarizačními brýlemi se určitě vyplatí, vyhneme se nemilým překvapením a když obhlédneme pečlivě i břehy, jistě ušetříme pár drahocenných mušek, které by jinak mohly skončit někde ve větvích. A že to jsou vždycky zrovna ty, na které to nejlépe bralo, to snad ani nemusím podotýkat. Jdeme-li na místo, které už známe jako své boty, je to něco jiného, i tak ale při večerním lovu dbejme na to, abychom se pohybovali opatrně a nevyváděli psí kusy.

Na řece, na potoce i na jezeře

Kouzlo večerního muškaření a intenzívního sběru můžeme zažít na pstruhové nádrži nebo jezeře stejně jako na řece či na malém lučním či podhorském potůčku, pokaždé to má své osobité kouzlo a mnohdy nebývá vše úplně jednoduché. Malé, méně úživné potoky a menší říčky bývají asi nejsnadnější na vyprovokování pstruhů, kteří vyrazí navečer za rojícími se chrostíky i dalším hmyzem. Na větších řekách s vysokou úživností nás dokáží ryby i při večerním hodování docela potrápit, nezbývá než doufat, že se nějaká splete...nebo trpělivě měnit mušky v naději, že se konečně těm potvorám šupinatým zavděčíme. A na nádržích či jezerech je občas večerní sběr jedinou šancí na ošálení těch největších, opatrných, zkušených a rybáři tak vytoužených pstruhů, kteří hlavně za bezvětří občas i během dne jen pomaličku provokativně vystoupají až pod naši nástrahu a potom nás s roztřesenýma rukama chvíli provokují, aby nakonec bez záběru zase zmizeli v hloubce. Večer bývají i tihle "profesoři" trochu víc při chuti a mnohdy zažijeme skutečné rybí rodeo.

Rojení klasických velkých jepic už moc často neuvidíme, kdo po takovém zážitku touží, nejspíš bude mít šanci, pokud se vypraví za hranice směrem na jih, ke kouzelným křišťálovým vodám Chorvatska nebo do Bosny. Ovšem tahle sláva netrvá nijak dlouho a strefit ten správný čas, to je vždycky dost riskantní sázka do loterie...

Jakou mušku zvolit, to je hlavolam i pro zkušené

Výběr mušky by měl nejspíš vycházet z toho, co vidíme létat kolem sebe a posedávat na hladině, někdy ale budeme úspěšnější s fantastickými vzory, které navíc mnohdy umožňují za šera dobré sledovaní mušky zrakem. Pokud to však s tím naším zrakem není úplně perfektní a nepomohou ani brýle, nezoufejme, za úplné tmy stejně lovíme často spíš podle sluchu nebo zasekáváme v případě, že se kolečko či rybí hřbet objevily v místě, kde předpokládáme pohyb naší nástrahy. Umírající jepice s křídly, roztaženými na hladině do stran, nahradí nejlépe mušky, označované souhrnně jako vzor Spent, velikost a barvu volíme podle vyskytujícího se hmyzu. Vynikající večerní muškou jsou samozřejmě chrostíci, kterých se mnohdy kolem nás třepotá nespočetné množství. Ať už je vážeme z duté zimní srsti kopytníků, pírek CDC, fólie nebo tradičně z letkových výřezů či obráceného srpku, jedná se o jednu z nejúčinnějších večerních mušek. Prezentace může být zcela pasivní (necháme mušku co nejpřirozeněji plavat na hladině) nebo aktivní (vedeme ji po hladině krátkými, dráždivými přískoky, jako to můžeme pozorovat u skutečného hmyzu). Z tradičních mušek nemohu opomenout alespoň ty nejpopulárnější klasické vzory, kterými je bílá můrka (White Moth) a kočí (Coachman), který navíc skvěle funguje i jako přitopená nebo mokrá večerní muška. V proudných místech se dobře osvědčují i hustě vázané chmýřenky, mám rád hlavně vzory Bivisible a Tricolore, zhotovené z barevně kontrastních srpků.

Tajná zbraň jménem pupa

Mnohdy se stává, že za průběhu letních večerů jsou na hladině šplouchance a kola jak od laškujících velryb, ale o plovoucí mušku na hladině není ze strany ryb pražádný zájem. Může to být dáno tím, že ryby se zaměřily na sběr pup, stoupajících ke hladině. Tyto mušky vážeme nejčastěji s poměrně silným, lehce zatíženým, výrazně kroužkovaným tělíčkem a dvěma nápadnými, nazad skloněnými tykadly. Po nahození mušku necháme lehce vyklesat a přidržením jí dodáme dojem života. Při putování ke hladině a neohrabaném svlékání jsou pupy prakticky nepohyblivé (stoupají pozvolna díky bublince plynu, které se vyvine pod kůží svlečky), takže se stávají častou a velice oblíbenou kořistí pstruhů i lipanů, někdy ryby nic jiného prostě vůbec nechtějí. Tudíž pokud vidíte kolečka a z hladiny ryby mušky neberou, určitě vyzkoušejte pupy! Záběry jsou skutečně rázné a zásek většinou spolehlivě sedí, navečer se nebojme použít i silnější návazec.

Pár nepostradatelných drobností

Ačkoli by se mohlo zdát, že nic kromě běžného vybavení nebudeme pro večerní muškaření potřebovat, pár drobností bychom neměli ve vlastním zájmu opomenout. Někde se u vody v tuto dobu neobejdeme bez kvalitního repelentu, osobně doporučuji i košili s dlouhými rukávy, jinak protivní pištící a dotírající komáři dokáží znechutit i takovou krásnou chvíli a navíc se pro samé plácání a odhánění malých, krevelačných upírků, nesoustředíme na lov tak, jak by bylo zapotřebí. Dále je to kvalitní čelovka nebo lampička na klipu, která nám umožní i za tmy převázat mušku, zkontrolovat a povyspravit nebo vyměnit zamotaný návazec (na nějaké pracné "šmodrchání" nebývá čas, vždyť loví se jen do Rybářským řádem určené hodiny a ta skutečně nejlepší doba je opravdu krátká.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Večerní sběr může zachránit den

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář