Inzerovat zde
Inzerovat zde

Únor a feeder

05. 02. 2023
Je jasné, že zimní rybaření se od toho letního výrazně odlišuje, ale pokud se zaměříme spíš na menší, poklidně tekoucí říčky, zvolíme si vhodné lovné místo a správnou nástrahu i něco lákavého do krmítka, můžeme si den u vody pěkně užít.

Letos jsou na lov s feederem takříkajíc přímo ideální podmínky, i když kalendář je pořád na začátku. Zima velice mírná, řeky rozmrzlé a i většina stojatých revírů umožňuje nahodit a těšit se na záběr. Také ryby nejsou v žádné zimní letargii a většina kaprovitých ryb jeví větší nebo menší zájem o nějaké to lákavé sousto. Proč to tedy nezkusit s feederem? Je jasné, že zimní rybaření se od toho letního výrazně odlišuje, ale pokud se zaměříme spíš na menší, poklidně tekoucí říčky, zvolíme si vhodné lovné místo a správnou nástrahu i něco lákavého do krmítka, můžeme si den u vody pěkně užít. No, vlastně spíš jen několikahodinovou vycházku, přece jen to s pobytem u vody v tomhle počasí není dobré přehánět. Ale za pokus takový výlet určitě stojí...

Půjdeme na to s jemným náčiním

Základem úspěchu při lovu s feederem je jemné, lehké a přitom spolehlivé náčiní, to ostatně platí víceméně po celý rok. A v zimní vodě dvojnásob, ryby nejsou zdaleka tak bojovné, abychom si s nimi neporadili i s jemným proutkem, tenkým návazcem a menším háčkem - a právě takové vybavení nám pomůže ošálit i ty hodně opatrné v čisté zimní vodě. Pokud náhodou narazíme na soupeře větších rozměrů, určitě nám to nebude vadit, jen prostě bude třeba využít veškeré zkušenosti, naučené rybářské finty a zdolávat rybu trpělivě, s citem. Vždyť trocha vzrušení k rybařině vždycky patřila, bez ní by to nebylo ono.

Vystačíme s prutem kategorie Light v délce mezi třemi až čtyřmi metry (podle charakteru revíru), který má odhozovou hmotnost okolo 50 až 70 gramů. Měkčí prut s jemnou akcí je vhodný také proto, že použijeme velmi tenké vlasce a návazce, takže snížíme riziko utržení montáže i s rybou. Jaký naviják použít? Postačí menší model, důležitá je citlivá brzda a odpovídající velikost vůči prutu, i když naviják při lovu v ruce držíme jen při nahazování a zdolávání. Vyšší hmotnost navijáku však není na závadu, navijáky s větším průměrem cívky jsou vhodné z toho důvodu, že i v případě chladnějšího počasí není vlasec ztuhlý v malých smyčkách a tudíž je nahazování mnohem snadnější i s malým krmítkem.

Co se týče vlasce, vhodné jsou především ty značky, které mají minimální tvarovou paměť a jsou dostatečně měkké, s nimi je totiž prezentace nástrah mnohem přirozenější a snadnější. Postačí průměr 0,14 až 0,18 mm, jen pokud bychom čekali záběry větších ryb, sáhneme po průměru 0,20 - 0,22 mm. Použití tenkých pletených šňůr bych nechal až na teplejší období - i když nemrzne nijak výrazně, přece jen mají tendenci hůře se při nahazování odlepovat ze smyček v navijáku a po delší době občas mohou i namrzat v očkách. Však od března už na ně určitě dojde! A u návazce nemějte strach použít kvalitní vlasec 0,11 až 0,14 mm, ani feederová guma většinou není v zimním období nutností.

Za poměrně důležitou součást zimní sestavy na feeder nicméně považuji i háček, jeho velikost a tvar. Háček musí být bezpodmínečně velice ostrý, vždyť s ohledem na sílu používaných návazců ten zásek přece jen až tak razantně provést nedokážeme, přitom spolehlivé proniknutí špičky až za protihrot je důležité. Postačí háčky ve velikosti 12 - 16, které snadno ukryjeme do jakékoli nástrahy. Zda použijeme háčky klasické nebo s očkem, na tom až tak moc nezáleží. Ovšem pro spolehlivý zásek jsou tradiční háčky přece jen jistotou, nehrozí u nich, že by se vychýlily ze směru návazce.

Které ryby budou naším cílem?

Zaměřit bychom se měli především na drobnější kaprovité ryby, které jsou při chuti a můžeme se s nimi při únorovém feederování dobře pobavit. Takže určitě všudepřítomní a stále hladoví jelci tloušti, proudníci a jeseni (ovšem pozor na to, že od poloviny března už budou tloušti a jeseni hájeni!), plotice a perlíni, cejni i cejnci, velmi vděčnou rybou na zimní feeder je i podoustev a ostroretka, někdy se splete dokonce parma (i tyhle tři, zmíněné ve výčtu naposled, můžeme lovit jen do poloviny března!). Výjimkou nejsou ani záběry kaprů, zato lín v tuhle dobu prostě nezabere, na to bych si snad dokázal i vsadit! Ryby se mnohdy drží v hejnech a můžeme jistit, že o kousek dál je zase "zabydleno" hejno ryb jiného druhu, každé rybě prostě vyhovují trochu jiné podmínky. Když tedy neberou, někdy stačí přesun o několik desítek metrů a najednou je to úplně o něčem jiném.

Jak sestavit montáž

Není třeba vymýšlet nic složitého, pokud umíte dát dohromady ten úplně nejjednodušší "páternoster", bohatě s ním vystačíte. Vždyť ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je současně skryta funkčnost a efektivita. Navíc to zvládneme i s prokřehlýma rukama, kdyby bylo potřeba. Prostě zhotovíte jednoduchý boční přívěs v délce cca 18 centimetrů pro uchycení krmítka a délku návazce uděláte podle toho, jakou vzdálenost nástrahy od krmítka preferujete. Doporučil bych délku návazce okolo necelého půl metru, vyzkoušet ale můžete i jiné varianty. Když je páternoster sestaven tak, že je nástraha poměrně blízko krmítka, je větší šance, že ji ryby brzo najdou.

Sázíte-li na jistotu, použijte montáž s feederovou gumou, která se od předchozí odlišuje tím, že krmítko upevníte do obratlíku a nad něj (mezi krmítko spolu s návazcem s nástrahou a kmenový vlasec) navážete nějakých patnáct až dvacet centimetrů poddajné feederové gumy. Ale nemyslím, že je to v zimě opravdu nutné.

Vhodné nástrahy a něco o krmení

Jako nástrahy skvěle fungují kostní nebo bílí červi, hnojáčci, žížaly a larvy, ovšem můžeme sáhnout i po těstu či napařeném pečivu. Krmit stačí málo, ale průběžně i během lovu, nenechme se natolik zaujmout záběry ryb, že v krmení ustaneme, mohlo by dojít k tomu, že ryby odjedou jinam. Do krmení je vhodné přidat něco z toho, na co chytáme, tedy nasekané červy, žížaly, hnojáčky, kousky napařené housky nebo těsta, případně nadrcené pelety. Velmi dobrou příměsí jsou i patentky (pokud se nám je podaří sehnat, například v akvaristické prodejně), samozřejmě šrot a další běžné přísady. Je možné koupit už i namíchané "zimní krmení" na feeder.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Únor a feeder

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář