Inzerovat zde
Inzerovat zde

Se splávkem pod břehem

15. 06. 2016
V letních měsících nejen rybáři, ale i ryby vyhledávají stín. V několika výpravách jsem zkoušel chytat kolem břehu a v příjemném stínu pod stromy. Své dojmy jsem si postupně zapisoval a rozhodl jsem se vás inspirovat k tomuto zajímavému lovu tímto článkem.

Každý dobré víme, že v letních měsícíh kdy sluníčko opravdu pálí je neúnosné vydržet u vody bez slunečníku nebo stromu nad vámi, který vás bude alespoň částečně chránit před slunečními paprsky. Nejsem zrovna velikým oblíbencem sluníčka a tak často chytám i ve velmi obtížných podmínkách, kdy musím nahazovat ze spodu a nemohu si tedy dovolit chytat na delší vzdálenost. Vidím v tom, ale jedno veliké pozitivum. Chytat na splávek poblíž břehu má své nezaměnitelné kouzlo a v několika následujících větách tohoto článku bych vám chtěl popsat co mě tak na této strategii zaujalo.

Většinou si na tyto výpravy beru k vodě pouze matchový prut a krmení s partiklem. Mám rád plavanou, ale nejsem úplným nadšencem velmi jemného lovu. Mnohem spokojenější jsem pokud k záběru dokážu primět i nějakého toho kapříka, lína, amura a zkrátka rybu větších rozměrů. Pokud to podmínky u vody dovolí, rozkrmuji si dvě místa asi deset metrů od sebe. Je to z toho důvodu, že když mi větší ryba zabere v jednom místě, tak místo vyplaší a na nějakou chvíly je mrtvé. Já tak mohu přejít například z levého místa na pravé a pohodlně chytat dál. Navíc sami máte tím to způsobem možnost vyzkoušet co vám bude fungovat na daném revíru více a použít tyto nové poznatky při vaších dalších vycházkách. 

Asi nemusím zmiňovat, že pokud chytáte v blízkosti břehu je potřeba si dávat pozor na to, aby jste byli co možná nejméně hluční, zbytečně nedupali a neplašily tak ryby. S tím souvisí i krmení. Zatím co v případě kdy chytám například na třicet metrů a dokrmuji pravidelně, tak u břehu nakrmím větší dávkou krmných koulí hned ze začátku a později už jen dokrmuji kukuřicí, masňáky nebo mikro peletami. Tyto menší složky nedělají takový hluk a spíš se jen jemně rozplácnou o hladinu a pomalu padají ke dnu. Me první vycházky právě ztroskotali na tomto faktoru, jelikož když už jsem se prochytal ke kaprům a chtěl dokrmit, abych je udržel v krmném místě, nenapadlo mě tam neházet krmné koule. Větší ryby opět odjely a já zase chytal menší cejny a plotice, kterým to tolik nevadí a vrhnou se do padajícího krmení po hlavě. 

Ovlivnit při zdolávání ryby to, aby vám krmné místo nevyplašila je asi nemožné, ale pokud vám to sama ryba dovolí je dobré jí třeba pustit více na vodu, unavit ji dál od břehu a poté ji u břehu tiše a pohodlně podebrat. Například u kaprů se mi velmi líbí, že ihned po záběru od břehu vypálí na volnou vodu a vy se jen kocháte kvílející cívkou navijáku. To je také jeden z důvodů, který mě tak nadchl při lovu na splávek blízko břehu. 

S krmením při lovu u břehu to není potřeba přehánět. Po prvním zakrmení je potřeba počkat na to jak ryby zareagují a poté se přizpůsobit situaci. Někdy mi kapři najeli do krmení a v případě když jsem do místa házel už jen partikl, tak se jim to tolik nelíbilo. Musel jsem vymyslet šetrný způsob jak tam dostat opět další dávku krmení aniž bych ryby v místě vyplašil. V tomto případě jsem krmné koule příliš neumačkával, dělal jsem je menší asi ve velikosti švestky a krmení se vždy jemně rozbilo o hladinu a pomalu klesalo dolů ke dnu. U břehu to většinou ani tolik netáhne, takže nemusíte mít strach, že vaše krmení skončí několik metrů mimo krmné místo. Ve většině případů, ale kapři měli raději partikl jako je kukuřice a mikro pelety. 

Pokud vydržíte až do tmy můžete zažít neuvěřitelně zábavný lov. Na spoustě revírech se i větší ryby jakmile se začne stmívat stahují ke břehu a krmí se mnohem blíže. Zatím co přes den jsem se skvěle pobavil, tak na večer to bylo mnohonásobně lepší a čas mezi záběry se zkracoval a velikost ulovených ryb zvětšovala. Je jen potřeba být na tyto situace připraven a zakoupit si pár chemických světýlek, které umístíte místo anténky splávku. Pokud takové splávky nemáte, můžete si poradit například s lepící páskou, pak ale musíte počítat s tím, že splávek se bude chovat trochu jinak. Za tmy to ovšem tolik nevadí, jelikož záběry bývají mnohem razantnější než ve dne. 

Největší pozitivum při lovu u břehu ovšem vidím v tom, že podle mého názoru máte možnost ulovit mnohem více druhů ryb než kdyby jste chytali dále od břehu. Pokud si sebou k vodě přibalím i červy kolikrát se mi podaří ulovit několik línů a úhořů, které dále od břehu chytám jen velmi sporadicky. Kdo tento způsob lovu ještě nevyzkoušel neví o co přichází. Doufám, že jsem vás tím to článkem inspiroval k vyzkoušení této jednoduché taktiky a budu rád za vaše ohlasy případně fotky vaších úlovků. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Se splávkem pod břehem

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář