Inzerovat zde
Inzerovat zde

S anglickým splávkem daleko od břehu

08. 06. 2016
Občas se stane, že se ryby ukazují velmi daleko od břehu a vy se dané situaci zkrátka musíte přizpůsobit a pokusit se krmit i chytat mnohem dále než obvykle. Toto je článek o tom jak jsem se s daným momentem vypořádal já.

Nedávno jsem vyrazil na svojí oblíbenou svazovou přehradu. Chtěl jsem si zachytat na angličák a jelikož v několika předchozích vycházkách se mi tu skvěle dařilo a chytil jsem přes patnáct Cejnů atakující hranici i šedesáti centimetrů mezi které se připletlo i pár kaprů tak jsem byl mimořádně natěšený. Vyjíždím ihned ráno a vím, že má být dnes pěkné vedro a hlášena je teplota rovných třicet stupňů. Nic do čeho by se mi extra chtělo, ale doufám, že když přijedu k vodě v rozumnou dobu tak si sednu někam pod stromy a nebude mě tolik sluníčko trápit.

K vodě ovšem i kvůli zácpám na silnici příjíždím až na desátou hodinu. Na nic nečekám a okamžitě mýchám krmení do kterého přidávám kukuřici i mikro pelety,  jelikož doufám, že to bude podobné jako minule a dokážu se dostat k pěkným cejnům i kapříkům. Krmím a chytám na třiceti metrech od břehu, což je pro mě ta nejoblíbenější vzdálenost. Dál od břehu už to hůř trefuji s prakem a není to ideální. Nic méně po dvou hodinách jsem chytil jen pár menších plotic a větší ryby nikde. Asi patnáct metrů za mým krmným místem jsem viděl občas vyskočit pěknou rybu a když nad hladinou proletělo hejno ptáků byla to doslova smršť poplašených větších ryb. Je to hezký pohled, ale jak se k nim dostat?

Ještě chvíli chytám, ale plotice mě přestávají bavit proto vyměňuji dvanácti gramový angličák za šestnácti gramový, aby to lítalo a následně ještě sestavu vyvažuji. Nahazuji co nejdál to jde a dostávám se na onu hranici asi nějakých 45-50 metrů od břehu. Tak ono to přece jenom půjde, ale jak tam dostat krmení? 

Nejprve si dělám asi tři koule různých velikostí a prakem je zkouším střílet co to dá. Nejdál se dostávám na nějakých čtyřicet metrů a jiný prak se silnější gumou u sebe bohužel nemám. Chvíli přemýšlím a poté mě napadá, že bych mohl využít raketku, kterou následně navazuji na heavy feeder a s ní už bez problému dokážu dohodit tak daleko. Ještě tedy dělám popisovačem na matchovém prutu značku a feeder s raketkou klipuji tak, že nahazuji kousek vedle splávku a raketku si domotávám přímo k němu. Mohl bych to udělat i efektivněji a na centimetr přesně pomocí vyměřovacích tyčí, ale v aktuální situaci už se mi nechce zdržovat. Do raketky si dělám z krmení takové šišky, který vsouvám dovnitř a upravdu to skvěle funguje. Kdybych měl dnes o něco méně lepivé krmení tak by to byl větší problém. Nic méně postupně do krmného místa nahazuji asi osmkrát tyto šišky a navíc to doplňuji o dvě dávky 12mm halibut pelet. 

Feeder s raketkou odkládám a opět nahazuji anglána. Když se dívám na tu dálku tak si říkám, že prakem bych to v životě netrefoval, možná by se mi koule ve vzduchu i rozbíjely a jediné vychodisko je raketka takže jsem nakonec udělal správně. Snad se taky dostanu k lepším rybám.

Netrvá to dlouho a já se po půl hodině dostávám k záběru od Cejna přes padesát centimetrů, konečně slušnější ryba. Mezi tím ještě přikládám do raketky jednu šišku a dokrmuji. Záběry začínají chodit do pár minut od náhozu a začíná se to pěkně rozjiždět. Cejni okolo padesáti a tiše doufám, že se tam do pár desítek minut objeví i nějaký ten kapřík. Desítky minut to nebyly, ale po hodince a půl mimo velikých cejnů zdolávám konečně i kapra. V podobném duchu to pokračuje ještě několik hodin a já už na tu dálku opravdu přestávám vidět. Mám unavené oči, ale byl jsem rád, že s trochou vynalézavosti jsem se dostal k zajímavějším rybám. Jelikož jsem zvědavý tak ještěš nahazuji na mé první krmné místo na třiceti metrech od břehu, protože na navijáku ještě vidím trochu značky. Chytám v místě asi půl hodiny a za celou dobu se mi podařilo chytit jen dvě plotice. Zkrátka a dobře ty větší ryby jsou dnes dál a vracím se opět do toho úspěšnějšího krmného místa a užívám si ještě několik hodin lovu než bude tma. V průběhu lovu jsem ještě doházel raketkou do krmného místa tak dvanáct šišek a pár dávek halibut pelet. Byl to pro mě ojedinělý lov s matchkou, ale kdo nic nezkouší tak se také nic nového nenaučí. 

Doufám, že vám tento článek pomůže v případě kdy se vám stane něco podobného. Věřím, že když budete připraveni a vezmete si sebou k vodě mimo matchového prutu také těžší anglány i zakrmovací raketku, tak se dostanete také k zajímavějším rybám a nakonec proměníte trápení v úžasný den na rybách. 

Ať vám to jezdí. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře S anglickým splávkem daleko od břehu

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář