Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov v oblasti Tolmin a Bohinj

Informace o rybolovu v oblasti Tolmin a Bohinj na Slovinsku - úlovky, tipy, rady fotky a videa.

Inzerovat zde

Každý muškař dozajista zná Slovinsko, je to nádherná země skrývající nádherné revíry a ty muškaře zkrátka uchvátí, každý si to tu zamiluje a potom má nutkání se sem vracet, není se zkrátka čemu divit, jelikož úlovky pstruhů nad padesát centimetrů jsou zde na denním pořádku.

Tento článek bude představovat různé lokality ve Slovinsku a řekne vám základní pojmy o rybolovu v této zemi, je tak spíš určený pro rybáře, kteří zde ještě nechytali a nemají představu o tom, jak to tu probíhá.

Všechny revíry zde disponují průzračně čistou vodou, kterou v mnoha místech bílý vápenec zbarvuje do smaragdové barvy. Slovinci jsou příjemní, jsou zde kvalitní služby je zde dobré pití i jídlo a navíc je to kousek od ČR, tedy v průměru zhruba nějakých osm hodin cesty autem, kdo z nás by to za rybami neurazil, že?

Zdejší rybářské sdružení jménem Tolmin se o své revíry velmi dobře stará. Výsledkem je i to, že se zde podařilo zachránit pstruha mramorovaného, jeho populaci, která je jak je známo velmi vzácná, mimo to se zde ryby pravidelně vysazují a tak jsou zde stavy lipanů a pstruhů na té nejvyšší úrovni.

Teď už ale ke konkrétním revírům

Tolmin

Tento revír nabízí celkem sto dvacet kilometrů tekoucích vod, na kterých můžete lovit. Mezi tyto vody patří řeka Soča a její přítoky Trebuščica, Bača, Bela, Idrijca, Učja, Nadiža, Tolminka a nesmíme zapomenout na přehradu Most.

Řeka jménem Soča je asi třicet metrů široká a mírně členitá. V některých místech ji bezproblémově celou přebrodíte, někde naopak narazíte na hlubší pasáže, kde musíte dávat pozor na hluboké tůně a díry. Na druhou stranu ve spoustě těchto míst se skrývají veliké ryby, které čekají na proplouvající kořist.

Ostatní řeky jsou široké většinou okolo pěti nebo třech metrů. Ačkoliv se to nezdá, musíte dávat pozor na to, abyste i v těchto řekách nezahučeli pod vodu při brodění. Jeden rok se nám stalo, že jeden z našich kolegů při brodění na říčce Bača, která v daném místě byla široká tři metry, špatně nakročil a skončil v jámě, která měla hloubka zhruba tři metry. Zkrátka se to nezdá, ale je potřeba dávat pozor i na menších říčkách.

Rybolov je zde povolen pouze pro muškaře. S přívlačovým prutem tu tedy nesmíte nahodit. Je povolena pouze jedna muška a to s háčkem bez protihrotu. Celkově je výše popisovaný revír rozdělen do dvou zón, z nichž jedna zóna funguje stylem chyť a pusť a v druhé zóně je povoleno přivlastnění omezeného počtu ryb, který vyčtete v pravidlech revíru, která dostanete při koupi rybářské povolenky.

Sava Bohinjka a Unec

Řeka s názvem Sáva Bohinjka je jakýmsi spojovacím bodem mezi Bledským a Bohinjským jezerem. Tato řeka sice není tak vyhlášená a tak známa jako řeka Soča, ale i tady si každý dozajista zachytá do sytosti. Pokud se ubytujete u řeky Sávy, tak můžete navštívit i řeku Unec, tato řeka je výjimečná v tom, že se zde vyskytuje opravdu hodně májových jepic a ty následují velicí lipani. Právě zde tedy budete mít velikou šanci na ulovení trofejního lipana a to zejména v období kdy se jepice rojí.

Savinja – Luče-Lubno

Vydat se můžete také na řeku jménem Savinja, což je horská říčka, která se nachází mezi obcemi Lučo a Lubno. Na této řece lze velmi dobře brodit a navíc je velmi snadno dostupná z okolní silnice. Její šířka se pohybuje mezi pěti až patnácti metry a její součástí jsou zároveň zajímavé přítoky. V této řece máte možnost narazit na pěkné pstruhy obecné, pstruhy duhové a lipany. Řeka je rovněž rozdělena na dvě části a to na část, kde se musí dodržovat pravidlo chyť a pusť a na část, kde si můžete přivlastnit maximálně jednu rybu denně a to v minimální délce u lipana 50cm a u pstruha 45cm. Cena povolenky pro tento revír se pohybuje okolo 40 Euro na den, na tři dny je to potom příznivější cena 100Euro. Rybářský klub, který tento revír provozuje, také provozuje menší pstruhové jezírko, které najdete v obci Lubno a i zde je možné si zachytat. Povolenka na toto jezero stojí deset Euro na den a je možné ji zakoupit přímo v budově rybářského klubu Lubno.

Rybolov na Slovinsku

Ve většině zdejších revírů je povolen pouze rybolov na umělou mušku s jednoháčkem bez protihrotu. Sezóna zde startuje prvního dubna a končí jednatřicátého října. Pstruhy mramorované zde můžete chytat do třicátého září, lipan je hájený do patnáctého května.

Nejlepší období pro rybolov zde začíná od května a trvá až do poloviny června. Potom s přiměřeným ochlazením přichází dobré období opět v polovině září a trvá až do poloviny října.

Ulovit zde můžete především pstruha potočního, duhového, mramorovaného a lipana.

Rybářské vybavení

Jak už bylo řečeno, povoleno je zde ve většině případů pouze muškaření. Chytat se smí na suché mouchy, mokré mouchy, streamery a nymfy. Na návazci nesmíte mít žádnou zátěž, kromě samotné nástrahy (mouchy). Na jezerech je povolen rybolov z belly boatu a na přehradě Most na řece Soča je povolen rybolov z lodě.

S sebou si doporučujeme vzít vzhledem ke zdejší čistotě vody všechny možné druhy návazcových materiálů a to od průměru 0,10 až po průměr 0,24 mm. Postačí vám muškařské pruty AFTMA 5 až 6 s délkou 8 až 9 stop. Někteří rybáři sem jezdí s pruty třídy AFTMA 7 a sami říkají, že na jemnější pruty by zde nechytaly. Nic méně to je na každém jak se rozhodne a většinou to sami u sebe poznáte až při úvodní návštěvě. Mezi oblíbené a chytající nástrahy patří menší suché mušky na háčcích 12 až 16, jakmile se začne stmívat a přichází večer, potom je vhodné zkusit různé napodobeniny chrostíků či nějaké zajímavé nymfy.

Ubytování

Průměrně vás tu ubytování vyjde na 45 až 60 Euro na osobu. Pokud se ubytujete v nějakém hotelu, tak je možné, abyste si zajistili pravidelné stravování, snídani, oběd a večeři. Na rybáře jsou tu opravdu připraveni, najdete tu různé místnosti pro sušení věcí, rádi vám tu poradí a případně doporučí kam na ryby.

Níže najdete seznam hotelů, apartmánů, ubytovacích zařízení pro rybáře.

 • Hotel Krn 
 • Hotel Kanin 
 • Hotel Alp
 • Apartmá Bremec 
 • Penzion a kemp Klin 
 • Apartmá Pretner 
 • Trenta 
 • Apartmá Don Trenta 
 • Penzion Tripic 
 • Penzion Raduha 
 • Dom Panincev

Strava

V závislosti kde se ubytujete. Já doporučuji ubytování v apartmánech či nějakém z rybářských domků v lokalitě kam pojedete s vybavenou kuchyní, abyste si měli možnost sami uvařit, ale zároveň mohu zcela doporučit místní kuchyň a víno.

Mimo rybářské aktivity

Vyrazit tu můžete pěšky do pěkného okolí a pořídit pár fotek. Ve většině ubytování zde také půjčují kola nebo kánoe. Je zde turistická síť a značky, lze si zakoupit kvalitní mapu s turistickým průvodcem. K dispozici je zde také spousta krytých bazénů a pro sportovce tenisové kurty. V horských oblastech, které můžete poctivě vyšlapat, načerpáte pohodu, klid a zároveň pořídíte nádherné fotky s krásnými výhledy. Pokud si nebudete vědět rady, můžete se zastavit v některé z místních informačních kanceláří, kde se poptáte na aktivity v okolí, případně koupíte mapu, brožuru a podobně.

Ceny

 • Rybářský lístek pro revír Tolmin, konkrétně pro zónu 1 stojí 60 Euro na den
 • Rybářský lístek taktéž pro revír Tolmin, ale pro zónu chyť a pusť stojí 50 Euro na den 
 • Rybářský lístek pro revír Sava Bohinjka vás vyjde na 25 až 60 Euro na den 
 • Děti do patnácti let zde mohou lovit zdarma, v případě, že mají dospělí dozor 
 • Rybářský průvodce na pět hodin stojí 60 Euro

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov v oblasti Tolmin a Bohinj

 • Josef Kužel před 6 lety

  Dobrý den,děkuji za super článek. Chtěl bych se poptat,na toho průvodce. Na stránkách organizace Tolmin jsem nabídku na průvodce nenašel. Nemáte odkaz,tip kde průvodce poptat. Moc děkuji Pepa

 • Zdeněk Řeřucha – sushi market před 3 lety

  Dobrý den, kontaktujte nás prosím na email: zdenek@zachytame.cz.

 • Petr Heřmánek před rokem

  Dobrý den, jedu příští týden do oblasti Stará Fužina - kde je Sava Bohinka. Chtěl bych si zachytat na cca 2 dny. Kde a jak tam koupím povolenku? Doporučíte i na toto období mušky, nebo oblast? Děkuji moc za rady

Vložit nový komentář