Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na revíru Gäddträsk a v jeho okolí

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně v oblasti Gäddträsk - úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Gäddträsk je naprosto úchvatný a skvělý rybářský revír a o tom, že je to tu opravdu skvělá lokalita pro lov především nádherných štik nasvědčuje i to, že samotné jméno revíru Gäddträsk znamená v překladu štičí jezero. Ve zdejším okolí nenajdete mnoho ubytovacích zařízení, kempů ani chatek, jedná se o takovou vzdálenou, poklidnou oblast se spoustou zajímavých vod, ve kterých když budete lovit, tak se budete cítit, jako by tu před vámi nikdo ještě nikdy nebyl.

Zdejší revír

Celý rybářský revír Gäddträsk má rozlohu přibližně dvě stě kilometrů čtverečních a najdeme ho asi tři sta kilometrů na jih od polárního kruhu. Najdete tu spoustu jezer, řek a říček, ve kterých je spousta štik, okounů a marén. Dále zde můžete ulovit také pstruhy a to na říčce Grannan nebo lipany na řece Umealven nebo Oran. Vyrazit můžete také na lov jezerních pstruhů či sivenů, na jedno ze dvou jezer, které zde fungují formou vysaď a chyť. Najdete zde většinou osm lodí, které jsou rozmístěny po čtyřech jezerech nebo na průtočných jezerech. Každá loď má svůj vlastní motor. Z lodě tu tedy můžete chytat na vícero jezerech, možné je si také dovést vlastní belly boat, případně si ho zapůjčit na místě, stejně tak jako kajak.

Rybí druhy a vhodná doba pro jejich lov

Primárně se zde rybáři zaměřují na lov štik a okounů. Sezóna lovu těchto ryb začíná v květnu a končí v září. V období června, kdy se zde rojí jepice, máte velikou šanci na ulovení lipanů či síhů, potom jsou zvýšené šance k ulovení těchto ryb až koncem sezóny, kdy přichází podzimní ochlazování. Pstruhy obecné můžete na řece Grannan lovit od června až do konce srpna, dále lipany na řece či jezeru Stentrasket od května až do září.

Techniky rybolovu a zdejší předpisy

Na jezerech můžete lovit ze břehu, z loďky či belly boatu. Na tekoucích vodách lze lovit jen na přívlač či mouchu. Na řece Grannan je povoleno lovit pouze na muškařské náčiní. Od 15.9 až do 31.12 jsou na tekoucích vodách hájeny ryby: losos, siven a pstruh. Lovit se zde může maximálně na jeden prut a používat v některých revírech živé rybičky je povoleno. Minimální lovná délka pstruha či lipana je třicet centimetrů, v případě, že se vám náhodou povede chytit lososa, tak jeho míra je padesát centimetrů. Štiku můžete vzít v míře od padesáti do maximálně pětasedmdesáti centimetrů. Kratší nebo delší štiky musíte vrátit zpět vodě. Během celého pobytu si každý rybář může přivlastnit maximálně dvě štiky.

Ubytování

V osadě Gäddträsk najdete několik rybářských domků a chatek, ve kterých se můžete ubytovat. Ubytovací zařízení jsou zde koncipovány pro rybáře a tak zde najdete všechno, co budete potřebovat, například místo pro zpracování ryb, místo pro vysušení či uskladnění rybářské náčiní a každá chatka či apartmán pro rybáře nabízí ložnice, koupelnu, sprchu se záchodem a vybavenou kuchyň. Většinou zde najdete také wifi a zapůjčení ložního prádla je v ceně.

Doprava

Nejvhodnější je sem dojet trajektem. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit do osady Gäddträsk.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Aktivity v okolí

Pokud se vám zrovna nebude chtít na ryby nebo zde budete s rodinou tak můžete vyrazit například objevovat zdejší okolní lesy a nádhernou přírodu. V každém ubytovacím zařízení je většinou k dispozici k vypůjčení kolo či kanoi. Zdejší lesy jsou plné nádherných hub, borůvek a brusinek.

V městečku Lycksele, které je odsud vzdáleno přibližně 20 kilometrů najdete různé restaurace, obchody, banku a další.

Ceny

  • Týdenní pobyt vás tu vyjde v průměru na 13 000Kč na osobu a to včetně zapůjčení ložního prádla, rybářského lístku a zapůjčení lodě s motorem
  • Pokud si budete chtít zapůjčit rybářský kajak, vyjde vás to na týden na 1500 SEK 
  • Povolenka pro lov pstruhů na řece Grannan vychází na 100 SEK na den
  • Povolenka pro lov pstruhů na jezerech, které fungují metodou vysaď a chyť stojí 130 SEK na den
  • Povolenka na lipanové jezero Stentrasket vychází na 100 SEK na den
  • Přesunutí lodě na jiné jezero nebo jinou řeku vychází na 200 SEK

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na revíru Gäddträsk a v jeho okolí

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář