Inzerovat zde
Inzerovat zde

Pozapomenuté nástrahy II.

Když jsem se minule zastavil nad možná trochu zbytečně opomíjenými a zapomenutými nástrahami, nakonec mi došlo, že článek by byl až příliš dlouhý. Takže jsem to "odstřihl" a tady předkládám druhou část, snad si i i zde najdete nějakou inspiraci pro lov nebo aspoň důvod k zamyšlení a vzpomínání.

Inzerovat zde

Když jsem se minule zastavil nad možná trochu zbytečně opomíjenými a zapomenutými nástrahami, nakonec mi došlo, že článek by byl až příliš dlouhý. Takže jsem to "odstřihl" a tady předkládám druhou část, snad si i i zde najdete nějakou inspiraci pro lov nebo aspoň důvod k zamyšlení a vzpomínání. Třeba si dokonce někdo ze čtenářů vybaví nějaké další zajímavé nástrahy a podělí se s námi o své zkušenosti nebo zážitky. Takže pokračovat můžeme třeba tím, co je v současné roční době aktuální, sladkými i občas nakyslými plody...

Ovoce velké a malé

Chytání na drobné ovoce a menší kousky těch větších odrůd má u nás dlouholetou tradici, ovšem v poslední době jsou (podle mého názoru zbytečně) tyto kvalitní a přitažlivé nástrahy značně přehlíženy, především mladší generací rybářů. Co se zdržovat s trháním, krmením a skladováním nějakých kousků ovoce, když stačí navléknout třeba osvědčené boilies nebo pelety, které máme vždy po ruce? Ovšem pozor, vážení, tyhle ovocné "dobroty" mají pro ryby často skutečně magickou přitažlivost a navíc tam, kde se loví hlavně na "poslední výkřiky" rybářské módy, jsou někdy úspěšnější než výborné, ale přece jen už okoukané nástrahy. Třešně jsou vynikající nástrahou hlavně na tlouště, jak mnozí z nás ještě určitě pamatují z praxe nebo z vyprávění tátů - rybářů, pokud jimi budeme vnadit, ponechme v nich pecku a neodtrhávejme ani stopku, aspoň si ryby zvyknou na to, že z plodu něco vyčnívá a neodradí je ani háček. Pod převislými větvemi ale fungují dobře i další plody, ani mnohdy nemusíme zakrmovat, zemská přitažlivost to zvládne za nás. Jinak je dobré vhodná místa občas den nebo dva před lovem prohodit hrstí ovoce, na které budeme lovit, naše šance se tak vcelku logicky mnohonásobně zvýší. Které ovoce je vhodné pro lov? Bezesporu již zmíněné třešně a višně, jahody, ostružiny, maliny, jeřabiny, trnky, hroznové víno, po rozpůlení nebo nakrájení na menší kousky použijeme i mirabelky, meruňky, broskve, švestky, kousek jablka nebo hrušky, zkoušejme a nechme se překvapit.

Zajímavý TIP: Nástrahy s vůní alkoholu

Ovoce můžeme naložit v rumu, koňaku, vodce nebo jiném alkoholickém nápoji. Postačí naložení na poměrně krátkou dobu, aby kousky nebo celé plody (viz výše, vyberme raději ty hodně dužnaté, použít lze i vykrojené kuličky z melounu) získaly aromatickou příchuť, do alkoholu lze přidat i cukr nebo aromatický dip. Naložit stejným způsobem lze i hrách, kukuřičná zrnka nebo bílé červy. Angličané namáčejí občas boilies ve whisky nebo ginu, můžeme to zkusit také, případně použít dostupnější (a levnější) tuzemské lihoviny.

Marshmallow, želatinoví medvídci a jiné dobroty

Rybám můžeme nabídnout i další lahůdky, které chutnají i nám nebo našim potomkům. Jedná se například o populární marshmallow z měkké, sladké želatinové hmoty. Ve vodě vydrží poměrně dlouho a snadno se nastražují, i ta pachová stopa se od nich dobře šíří. Navíc je lze nadipovat pokapáním nebo lépe třeba pomocí injekční stříkačky s jehlou, případně krátkodobě naložit do lákavého roztoku (i vysokoprocentního, viz TIP o kousek výš). Měkká, jakoby houbovitá hmota plave na hladině nebo se v případě opatrného nastražení na položenou vznáší ve vodním sloupci, takže rybu upoutá a často zláká k záběru. Kdesi na internetu jsem viděl i zajímavou montáž, která kombinovala vnadění pomocí kousků lisovaného bílého pečiva, navléknutého pomocí prošívací jehly na vlasec (bez použití koncového návazce) a jako nástrahy použití válečku marshmallow na háčku. Údajně je to velmi dobrá taktika na amury i kapry. Nevyzkoušel jsem, ale připadá mi to zajímavé, snad se k tomu dostanu. Kdyžtak to klidně zkuste jako průkopníci nové metody a výsledek uvidíte sami.

Oblíbenou pochoutkou menších dětí jsou gumoví medvídci, delfínci a jiné obludky z podobné, ale trochu pevnější a kompaktnější hmoty. Složení napovídá, že pro ryby to bude nástraha skutečně přitažlivá, vždyť obsahuje především kromě již zmíněné želatiny hroznový cukr, ochucovadla a aromatické složky, kromě lidských mláďat je tedy přitažlivá i pro ryby, zejména pro ty kaprovité. Použít lze i lékořicové bonbóny, mé oblíbené gumovité žu-žu kostky a další dobroty, pro nástrahy a návnady tedy můžeme zaskočit i do cukrárny. Kousky těchto dobrot lze přidat i do krmení nebo třeba vmáčknout do krmítka při lovu na feeder.

Masné výrobky

Mnohé moderní nástrahy obsahují kromě nejrůznějších chemických složek atraktorů a dipů i oblíbenou masovou příchuť, která je pro ryby velmi lákavá. Nejedná se rozhodně jen o kaprovité ryby,u masových pelet se dokonce daří probudit zájem o tyto nástrahy například u sumců, kteří se právě na pelety s masovými příchutěmi velmi úspěšně loví už mnoho let. Ovšem neměli bychom přehlížet ani nástrahy přímo masové, tedy trvanlivé i měkké salámy, uzeniny, kostičky z klobás, kvalitní lančmít (nesmí se ale hned rozpadat nebo mít polotekutou konzistenci, což je dnes tak nějak trochu pravidlem u mnoha dostupných produktů).

Do těsta nebo do vnadicí krmné směsi můžeme snadno zapracovat i měkkou játrovou paštiku, při lovu potom použijeme spíš okrajový kousek se špekem, kterým bývá paštika obalena  - pokud na něm zůstane i kousek měkké paštiky, bude ještě přitažlivější. Tuhle nástrahu i návnadu používal dlouhé roky úspěšně můj kamarád (dnes už chytá, bohužel, na tom pověstném "druhém břehu"), naučil mě i mnoho dalších rybářských triků a zlepšováků, z nichž spoustu prý vymyslel opravdu sám. Pro lov tloušťů v zimním období jsou výbornou nástrahou drůbeží střívka (pochopitelně včetně jejich vcelku nevábného obsahu, ale co by rybář nevydržel, že) a syrová játra, populární zejména pro lov sumců a úhořů.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Pozapomenuté nástrahy II.

  • Mira Janeček před 6 lety

    Zdravím všechny rybáře tyto rady jsou dobré hlavně pro ty mladší Také jsem něco z toho vyzkoušel a funguje to není to pokaždé ale to záleží Jakou chuť mají ryby Dokonce mi přišel kapr na penicilin to beze srandy Jak se říká Učíme se celý život Lovu zdar

Vložit nový komentář