Inzerovat zde
Inzerovat zde

Polaci na povrchové nástrahy

10. 10. 2016
Chytat v Norsku na poppery to snad nikdy ani nikoho nenapadlo. Mě ovšem ano a přichystal jsem pro vás článek plný poznatků z této techniky rybolovu.

S oblibou chodím na dravce i u nás v Česku a chytám je kolem překážek, kde je zkrátka nutné použít poppery, abych neváznul a přitom přelstil rybu k záběru. Několik let ovšem také jezdím do Norska a nikdy mě nenapadlo, že bych sebou vzal povrchové nástrahy. Jednak jsem o tom ještě neslyšel a za druhé jsem si nemyslel, že by to zde mohlo fungovat. 

Když jsem se po příjezdu vybalil, zjistil jsem, že jsem si přibalil i menší kufřík s woblerama. Pár dní jsem ho nechával na chatě, ale pak mě napadlo když už to tu mám, proč to nezkusit. Jako obvykle jsme objížděly různé ostrůvky a hledaly Polaky. Narazili jsme na místo, kde byla podlouhlá lavice a za ní hrana. Nejprve jsem chytal kolem hrany, ale záběry se nedostavovaly. Potom když jsem vytahoval nástrahu z hloubky jsem zahlédl pomocí polarizačních brýlích krásného Polaka, který vystartoval z mělčin. Hrábl jsem tedy do woblerové krabičky a nasadil jednu z mých oblíbených zbraní. Netušil jsem však, že některé řasy šahají až téměr k hladině a tak jsem prvním náhozem o woblera přišel. Potom mě tedy napadlo, že nasadím jednoho ze dvou popperů, které tu mám. 

Bral jsem to s humorem a i kluci se tomu docela smáli. Nic méně nahazuji na lavici s mělčinou a společně s trhavými pohyby napodobující zraněnou kořist přitahuji povrchového woblera k sobě. Prvních pár náhozů je bez úspěchu a pomalu si říkám, co to tady na moři zkouším. Pak ovšem kousek od lodě přichází záběr, který vidím na vlastní oči. Bylo to něco neskutečného. Z ničeho nic se objevil krásný Polak okolo sedmdesáti centimetrů, který mého poppera sejmul jako malinu. 

Teď už vám není do smíchu co borci? Ti jen nevěřícně kroutí hlavou a tvrdí, že to je náhoda. Na místě jsem chtěl ještě chvíli zůstat, ale kluky už to tam nebavilo a tak jsme přejeli k dalšímu ostrůvkum. Ten záběr předtím mě natolik nadchnul, že poppera nechávám nasazeného a nahazuji do těsné blízkosti břehu a opět zkouším vláčet. Přichází další záběr a další adrenalin mi proudí v žilách. Ty záběry jsou opravdu úžasné. Tentokrát Polak vystřelil nad hladinu při útoku na poppera tak, že jsem na chvíli přestal i dýchat. Zdolávám dalšího, který má opět přes šdesát centimetrů. Podobným způsobem to kolem břehu a na menších hloubkách šlo i dál. 

Velikou výhodu v této nástraze vidím v případě, kdy se chytá opravdu kousek od břehu a je možnost vláčet těsně kolem ostrůvku a chaluh. Ačkoliv se to nezdá i větší Polaci okolo devadesáti centimetrů jsou třeba v hloubce pouhých pěti metrů. Zažil jsem, že mi záběr přišel i na deseti metrové hloubce. Neřekl bych, že to je úspěšnější nástraha než guma, ale je jedinečná v tom, že můžete zažít úplně jiný pohled na přívlač. Nikdy jsem netušil, že ryby v Norsku mohou tak dobře reagovat na tyto nástrahy a opravdu mě to velmi mile překvapilo. 

Ve zbytku výpravy nám docela foukalo a měl jsem možnost se vydat s touto nástrahou vláčet i ze břehu. V tomto případě bych řekl, že tato nástraha je dokonce opravdu úspěšnější než cokoliv jiného. Dokonce jsem na poppera pochytal ze břehu i nějaké obecňačky což už mě prekvapilo úplně. Zkrátka efektivita této nástrahy když ji přitahujete z moře směrem k vám je neskutečná. Připadá mi, že tato nástraha ryby zaujme natolik, že jsou schopni ji následovat až do těsné blízkosti břehu. Kolikrát mi přišel záběr jen pár metrů od břehu a téměř vždy jsem to viděl v přímém přenosu. Největší Polak ulovený na tuto povrchovou nástrahu měřil rovných devadesát centimetrů a to už byl pěkný tanec. Zabral mi na necelých pěti metrech hloubky a podařilo se mi ho zdolat i bez lodi, když jsem zkrátka chytal ze břehu poblíž chaluh. 

Nepočítám s tím, že by jste si i vy do Norska brali navíc povrchové nástrahy. Už tak má každý plné auto a jen horko těžko tam vměstná ještě o jednu krabičku navíc. Nic méně já si to s poppery opravdu náramně užil a trochu mě mrzí, že jsem ještě v té době neměl Gopro kameru, kterou bych mohl zaznamenat útoky Polaků v přímém přenosu. V budoucnu se mi to snad někdy povede.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Polaci na povrchové nástrahy

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář