Inzerovat zde
Inzerovat zde

Plavaná a přesně nahazování

13. 11. 2015
Jaké jsou nejlepší způsoby pro přesné chytání na plavanou?

Pokud chceme chytat na plavanou a přitom být efektivní je nezbytnou součástí vedoucí k úspěchu přesné zakrmování. Pokud se nám daří přesně krmit už nám zbývá jen přesně nahazovat do krmného místa. Na menší vzdálenosti do dvaceti metrů nemusíme mít vážnější problémy a můžeme se spolehnout na vlastní odhad. Pokud ovšem máme v plánu chytat ve větších vzdálenostech od třiceti metrů a více s pouhým odhadem si určitě nevystačíme. Zároveň nejde dohromady přesně zakrmování a poté chytání o několik metrů jinde. 

Po příchodu na místo si vybereme na druhé straně bod do kterého budou směřovat naše náhozy. Nejčastěji jsou to různé stromy, keře a na delší vzdálenosti to mohou být i celé domy či jiné stavby. Směr náhozu je bezesporu důležité dodržovat a bez přesného trefování směru se neobejdeme. Mnohem složitější ovšem než je zachování stejného směru náhozu je dodržení vzdálenosti.

Existuje spousta řešení jakým způsobem chytat v přesné vzdálenosti od břehu. Mezi můj nejoblíbenější způsob patří vytvoření značky z nesmazatelné fixy na navijáků. Po náhozu a potopení vlasce si udělám na vlasci fixou značku a poté vždy chytám ve stejné vzdálenosti. Po označení vlasce je dobré nějakou chvíly počkat než značka zaschne. Pozor si musíme dávat na to, že během lovu se značka z fixy může smývat. Potom je nutné si značku znovu obnovit. 

Tyto popisovače jsou jedním z nejlepších a nejefektivnějších řešení. Podobají se velmi silné tužce a prodávají se v rybářských potřebách. Stačí zakoupit ovšem i průmyslové popisovače, které vás nebudou tolik stát a efekt bude téměř stejný. 

Dalším řešením jak chytat ve stejné vzdálenosti je použití klasické plavačkářské posunovatelné zarážky. Já osobně tuto možnost do nedávna využíval velmi často, jelikož jsem vždy slyšel jakmile zarážka proletěla očkama i následné když jsem jí namotával zpět a nemusel se neustále dívat na vlasec. Někdo může mít problém s tím, že mu zarážka bude po vlasci vlivem namotávání a zasekáváním o očka neustále sklouzávat do jiných míst. Záleží na tom jaký máte vlasec namotaný na cívce já s tím ovšem problém nikdy neměl. Zkusil jsem si udělat zarážku fixou i plavačkovou zarážku a za celý lov se právě plavačková zarážka nikdy neposunula. 

Dalším způsobem je využití tenké gumičky, kterou jednoduše natáhneme přes cívku jakmile máme nahozeno. Pokud budeme mít na prutu rybu větších rozměrů, které si bude chtít brát vlasec přes brzdu tak gumička sama vyletí nebo praskne. Někdy je ovšem potřeba tomu pomoci a pak už může dojít k utržení návazce a ryby. Toto řešení nepovažuji za příliš šťastné, jelikož i kdyby se vám podařilo gumičku v pořádku sundat už by jste nenašli zpětně místo na vlasci kde jste chytali. 

O klipování vlasce už slyšel asi každý. Při plavané to opravdu není dobré řešení, jelikož i kapří vlaštovka je schopná rychle vypálit a vám tak urvat bez problému koncový návazec. Dokonce jsem jednou viděl, že se vlasec utrhl přímo v klipu a ryba tak unikala s celou sestavou a navíc i třiceti metry vlasce. 

Doufám, že vás tento článek inspiruje k používání moderních popisovačů nebo plavačkářských zarážek. Ušetříte si tak čas navazováním nových návazců a také možná zachráníte pár ryb. 

 

 

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Plavaná a přesně nahazování

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář