Plavaná a nástrahy pod háčkem? Proč ne
14. 09. 2018
Už se vám taky stalo, že se splávek motá, přitopí, popojíždí... a nejednou nic, ryba si to rozmyslela? Možná objevila v nástraze ten záludný háček a už měla s něčím podobným nedobrou zkušenost.
Už se vám taky stalo, že se splávek motá, přitopí, popojíždí... a nejednou nic, ryba si to rozmyslela? Možná objevila v nástraze ten záludný háček a už měla s něčím podobným nedobrou zkušenost. Vždycky jsem se snažil, aby špička háčku byla spolehlivě ukryta v nástraze (až na některé ojedinělé případy, kdy ji nechávám záměrně vyčuhovat u hodně tuhé nástrahy kvůli snadnějšímu záseku), ale i tak mnohdy po vytažení "ožužlané" žížaly nebo kuličky těsta často právě ta špička čouhá a možná to byl ten důvod, proč se nakonec záběr nekonal. Zkoušel jsem všechno možné a nakonec mi bylo inspirací chytání na boilies, respektive způsob nastražování.
Funguje to nejen na kapry
Pomocí tohoto způsobu lze s trochou trpělivosti (a s vhodnými pomůckami to jde ještě mnohem snadněji, věřte tomu!) nastražit všechny pevnější nástrahy, jaké nás napadnou. Tedy kukuřici, hrách, kuličku brambory, kostičku sýra nebo lančmítu, pevné těsto, žížaly, kromě toho samozřejmě také pelety a boilies, u nichž se tento způsob nabídky běžně používá při lovu na položenou. Navíc můžeme lovit samozřejmě na tekoucích i stojatých vodách, na blízko i na pořádný odhoz. Jen to chce vždy přizpůsobit celou sestavu optimálně podmínkám a druhu i velikostem ryb, které se v revíru vyskytují. Někdy nabídneme nástrahu pod hladinou, jindy uprostřed vodního sloupce či v jeho spodní části, na stojáku lze tak lovit i těsně u dna nebo nechat vznášející se nástrahu těsně nade dnem. V takovém případě volíme nástrahu, které je lehčí než voda. Při lovu na červy se nestává, aby menší ryby měly háček kdesi hluboko, zásek sedí zpravidla v okrajích tlamky, stejně tomu pochopitelně bývá i u velkých ryb. A množství promarněných záběrů? Podle mého je tahle technika často účinnější než lov s háčkem, ukrytým přímo v nástraze. Ryba totiž nasaje s nástrahou háček na jemné šňůrce nebo vlasci a ani při stisknutí nic podezřelého nezjistí.
Záběr bývá často překvapivě rychlý
Pokud naši nástrahu najdou drobnější rybky, zjistíme to rychle podle poťukávání a popotahování, větší ryby ale mnohdy nástrahu prostě nasají a jedou. Někdy rychleji, jindy pomaleji, samozřejmě, vždyť každá ryba bere trochu jinak. Na proudnější vodě se jedná často o typické pozvolné zmizení splávku pod hladinou, jako když se sestava někde zachytí. Ale mnohdy je třeba přiseknout, samovolný zásek (tak, jak to mnozí znají z lovu s feederem nebo s těžší zátěží na položenou) tu v žádném případě neproběhne.
Jak to pěkně nabídnout?
Při nastražování lze použít různé metody, každá má něco do sebe a s ohledem na to, že tento způsob prezentace nástrah zatím není moc dlouho používán, určitě se objeví i další zajímavá řešení.
● Nejjednodušší je bezesporu způsob, jakým se běžně nastražují kuličky boilies, tedy s vlasem či šňůrkou, uchycenou u očka nebo lopatky háčku. U háčků s očkem je to ještě mnohem jednodušší, ovšem ramínko háčku někdy při pohybu v proudu nedrží v rovině se závěsem a tak trochu komplikuje pravděpodobnost záseku. Řešením může být použití miniaturního kroužku, který navlékneme na ramínko háčku a závěs jím následně protáhneme.
● Další variantou, kterou známe asi všichni, je upevnění vlasu pro zavěšení nástrahy v obloučku háčku, mnozí rybáři ji považují za tu vůbec nejspolehlivější.
Nástrahy podle vlastní fantazie
Nástrahy na závěsu můžeme libovolně kombinovat, což na háčku nebývá rozhodně jednoduché, pokud se nám to vůbec podaří. Boilies a pelety lze s trochou zručnosti (a ostrou jemnou pilkou, která se osvědčuje lépe než nůž) rozpůlit a následně sestavit zajímavé kombinace podle chuti i barvy, prostě naservírovat rybám to, co ještě neměly možnost ochutnat! Kombinovat je možné i nejrůznější druhy nástrah, tedy například červy s luštěninami, bolilies a kukuřici, prostě variant je spousta a jistě přijdete na něco, čemu rybky neodolají.
Délka závěsu se liší podle mnoha faktorů
Jak dlouhý závěs? Na to má určitě vliv i velikost, typ a tvar háčku, velikost protihrotu a použitá nástraha. Každý si časem najde "to své", orientačně lze vycházet z toho, že délka volného závěsu by měla přibližně odpovídat délce ramínka háčku (plus samozřejmě velikost nástrahy). Ke zhotovení závěsu lze zakoupit speciální poddajné šňůrky v různá síle i barevném provedení (včetně kamuflážních), požít lze s úspěchem i slabou pletenku nebo měkký vlasec, už to ale prostě nebude tak úplně ono. Závěs by neměl mít tvarovou paměť, na jeho konci je třeba vytvořit malé očko pro upevnění, o tom bude řeč dále.
Jak nástrahu na závěs nejsnadněji a spolehlivě upevnit?
Navlékání nástrah není tak obtížné, pokud nejsou extrémně tvrdé (ovšem ty zase dlouho vydrží, tak jak si vybrat, že?). Na měkčí kousky a červy včetně rousnic nám postačí běžná prošívací jehla, jinak jsou samozřejmě k dostání speciální jehly a dokonce i jemné vrtáčky na extratvrdé boilies. Některé pelety a bolilies jsou zase už od výrobce "předpřipraveny" a opatřeny dírkou. Po provléknutí závěsného vlasu do očka vložíme speciální kolíček (lze zakoupit nebo si předem doma připravit, improvizaci z trnů a třísek přímo u vody skutečně nelze doporučit). Potom stačí jen trochu zatáhnout a zarážka spolehlivě sedí na svém místě. Zarážky se prodávají v mnoha velikostech a barvách, jedná se v zásadě o položku za pár haléřů. Jako zarážka výborně poslouží i nastříhaná tenká bužírka nebo gumová pruženka. Pro upevnění nástrah se prodávají i gumové kroužky s očkem, do nichž lze kuličku boilie nebo peletu nastrčit, ale nějak k tomuhle "vynálezu" osobně důvěru nikdy nezískal.
Komentáře Plavaná a nástrahy pod háčkem? Proč ne