Inzerovat zde
Inzerovat zde

Plavačkářské háčky

13. 11. 2015
Rozbor plavačkářských háčků. Jak najít ten pravý a nekupovat způsobem pokus omyl.

U plavané stejně tak jako třeba u feederového lovu velmi záleží na háčku. Výběr háčků je v dnešní době čím dál těžší, jelikož existují desítky typů, značek a zkrátka firmy zabývající se výrobou háčku nám to neusnadňují.

Při každé návštěvě rybářského obchodu se setkáme se stovkami typů háčků a náš způsob výběru je založen na pokusu a omylu. Trvalo mi roky než jsem našel své favority s kterými dnes chytám. Běžného rybáře to možná tolik netrápí, ale rozdíl mezi použitím toho správného a kvalitního háčku oproti nějakému standartnímu či podprůměrnému je dramatický. Zároveň každému rybáři vyhovuje jiný typ i jiná značka háčků. 

Tento článek bude pojednávat o háčcích a jejich základních informacích, dále o jejich rozdělení a odpovíme si na několik základních otázek ohledně háčků.

Popis háčku

Všechny háčky se skládají ze čtyř částí a těmi jsou očko nebo lopatka, raménko, oblouček a hrot. V drtivé většině případů se na plavanou používají háčky s lopatkou. Háčky s očkem nejsou v plavané příliš populární a používá je jen malé procento rybářů lovicích na plavanou. Hrubší háčky s očkem lze použít pokud na plavanou očekáváte větší ryby například v podobě kaprů nebo amurů. 

Dále raménka
rozdělujeme na dlouhé a krátké. Háčky které mají delší raménko se vám budou mnohem snadněji vázat a vytahovat z rybí tlamky. Tyto háčky jsou efektivní především pokud ryby berou velmi opatrně. Naprosto opačně háčky, které raménka mají krátké jsou pochopitelně pro vázání mnohem těžší, ale naopak ve většině případů jsou ze silnějšího drátku a můžete se do ních více opřít při zdolávání větších ryb. 

Obloučky háčků jsou tvarovány různě podle typu háčku a výrobce. Pokud bych měj vyjmenovat ty tři nějzákladnější druhy zakřivení jednalo by se o půlkulaty oblouk s prudce ohnutým koncem. Tento typ háčku je v většině případů k dostání ve slabším průměru drátku a je určen na menší druhy ryb. 
Poté tu máme další typ a tím je háček s kulatým obloukem a dlouhým raménkem. Tyto háčky se vyráběji ze středního drátu a jsme schopni na ně lovit středně velké ryby. A konečně tu máme poslední typ háčku se širším obloukem a špičkou, která je zahnuta dovnitř ve směru raménka. Tyto háčky se vyrábějí ve většině případů ze silného drátku a jsou určeny k lovu ryb všech velikostí s tím, že jste schopni zdolat i rybu větších rozměrů. 

Dále háčky rozdělujeme dle typu provedení hrotu. V dnešní době se u plavané nejčastěji používá háček s malinkými protihroty. Jsou vyráběny z tenkého drátku a lehce proniknou do rybí tlamky. Těchto plavačkářských háčků je v obchodech více než dostatek a stačí si jen vybrat. 
Potom tu máme samozřejmě háčky bez protihrotu. Tyto háčky jsem si v poslední době velmi oblíbil a to z toho důvodu, že jsou šetrné k rybám, umožňují rychlejší vyproštění z rybí tlamky a občas jsem schopný proměnit mnohem více záběrů. Nopak nevýhodou je občasné padání ryb při špatném uchycení nebo kontaktu s vlascem. Další nevýhodou je menší nabídka, jelikož tyto typy háčků u nás nejsou tak v oblibě jako háčky s protihroty.

Dále háčky rozdělujeme samozřejmě podle velikosti. Pro lov na plavanou nejčastěji využiváme háčky od velikosti 10-22. Bohužel různé firmy a různá číslování, takže někdy je to poněkud o odhadu. 

A posledním rozdělovacím faktorem háčků je samotná barva háčku. Nejčasteji se setkáváme s háčky, které jsou v odstínu černé a stříbrné. Mě už pod rukami ovšem prošla barva zlatá, modrá, červená i zelená.

Jakým způsobem háčky na plavanou nakupovat a nespálit se?

Né vždy máte možnost sáček s háčky otevřít a pořádné je zkontrolovat. Já osobně doporučuji se pozorně podívat na lopatky, aby nebyli nějakým způsobem křivě či neměli ostrou hranu o kterou se vlasec snadno přeřízne. To samé platí nejen u háčku s lopatkou, ale i s očkem kde jsem se s těmito problémy setkal také. 
Poté je dobré se zastavit u samotného hrotu i protihrotu háčku. Mezi ty nejlepší háčky patří ty které jsou ostřeny za pomocí laseru a právě tento faktor bývá uveden na obalu sáčku s háčky. Samotný hrot i protihrot by měl být vždy souměrně veliký jako celková velikost háčku. Není dobré když je protihrot příliš veliký k velikosti háčku.
Posledním krokem by měla být kontrola povrchu háčku. Neměli by být vidět různé skvrny nebo odřeniny. 

Možná se vám zdají výše popsané věty trochu nesmyslné. Já se ovšem na takové maličkosti zaměřil a zjistil jsem, že i světoznámé firmy dělají chyby a mnohdy mají deset sáčků s háčky perfektní a zbylých pět stojí za nic. Většinou se to ovšem týká nepříliš známých firem.

Jak háčky uchovávat?

Samozřejmě stejně jako je tomu u vlasců i háčky se zaslouží alespoň základní péči. Všechny háčky by měli být uloženy v suchu tak aby nekorodovali. Já osobně používám krabičky vybaveny magnetickými destičkami. Pokud háčky vysypete jednoduše do krabičky také to není dobré řešení, jelikož se mohou kontaktem o stěny krabičky otupit. 

Snad vám tento článek alespoň trochu pomůže při výběru háčků a podaří se vám najít co nejrychleji ten pravý typ i výrobek, který vám bude vyhovovat. Háčky bychom neměli podcěňovat, jelikož mají dramatický vliv nejen na úspešnost při zdolávání ryby, ale také při samotném záběru a jeho projevení. 

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Plavačkářské háčky

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář