Inzerovat zde
Inzerovat zde
Inzerovat zde

Opomíjené feederové nástrahy

23. 11. 2015
Ruku na srdce kolikrát jste použily při lovu na feeder například sýr? Článek o netradičních nástrahách i návnadách a to zejména v dnešní době.

Inzerovat zde

Ještě před několika roky jsem své rybářské výpravy podnikal pouze s masnými červy a plechovkou kukuřice. V dnešní době jsou velmi efektivní pelety a aktuálně je jejich rozlet doslova neuvěřitelný. V tomto článku bych chtěl ovšem rozebrat nástrahy, které nás nebudou stát tolik peněz a mnohdy jsou efektivnější než cokoliv jiného z moderního rybářského světa nástrah. I já jsem býval studentem a peníze, které jsem mohl investovat do svého koníčku byli velmi omezené. Začal jsem tedy hledat ty pro mě nejdostupnější nástrahy a kolikrát se k ním vrácím v několika rybářských výpravách i dnes. 

Otázkou tedy je, zda-li existuje nějaká nástraha, která je stejně tak efektivní jako peleta?

Stejně jako lidé i ryby mají každý den chuť na něco jiného. Účinnost naších nástrah je na každém revíru jiná. Někde jsem schopný na halibut pelety za jeden výlet chytit i více než 8 parem a někde halibut pelety parmy úplně ignorují a raději se rozhodnou pro jinou nabízenou nástrahu. Samozřejmě, že to tak není jen u parem, ale u více rybích druhů. 

Sýr 

Mnoho rybářů v dnešní době nikdy chytání na sýr nevyzkoušelo. Většinou stále důvěřují modernějším nástrahám, které mimo jiné stojí veliké peníze. 
Já osobně bez sýru na některé naše revíry ani nevyrážím. Sýr je nástraha, která se dá použít v jakémkoliv rozměru. Většinou si nakrájím menší i větší kostičky, které mají zhruba až 16mm. Větší kostičky dávám na vlas pod háček a menší kostičky napichuji rovnou na háček. Výhodou u sýru je, že je velmi aromatický a na spoustě revírech po sýru například Parmy doslova šílý. Na některých řekách jsem zkoušel použít na jednom feederu peletu a na druhém aromatický sýr. Někde vítězila peleta, ale někde s naprostým přehledem právě sýr, který peletu přechytal v poměru 6:0 apod. 

Ruku na srdce kolikrát jste použily na své rybářské výpravě sýr? Rád bych tuto nástrahu shrnul do několika bodů a inspiroval vás k jejímu použití.

  • Jedna z naších nejúspěšnějších zapomenutých nástrah, kterou používají zkušení rybáři pro lov Parem, Tloušťů, ale i jiných druhů ryb.
  • V místech kde jsou například kapři zvyklí na určitý druh nástrah může být aromatický sýr velmi dobrou volbou.
  • Sýr můžete upravovat podle vlastní fantazie. Dá se použít na háček, pod háček a především ho můžeme jako nástrahu vytvarovat přesně tak jak chceme.
  • Navíc sýr vydrží na háčku nebo pod ním poměrně dlouho. Mnohdy déle než peleta, která se rychle rozmočí. 
  • Sýr můžete použít i jako návnadu a přidat jej do krmení například v strouhané podobě. Osvědčilo se mi přidat i jemně nastrouhaný parmazán. 

Masové kuličky

Spousta kaprařů i firem vyrábějících boilies používá masové konzervy k výrobě boilies.  Proč toho nevyužít v náš prospěch? 
Já osobně tyto konzervy velmi rád použivám do krmení a osvědčily se mi zejména na řekách. Během jednoho podzimního chytání jsem díky této přímesy chytil několik parem, menších sumců a kaprů. Dokonce se mi nepodařilo dvě ryby zastavit. 

Tento článek určitě není posledním na téma opomíjené feederové nástrahy. V budoucnu mám pár nápadů, které později společně s výsledky uvidíte v dalších článcích. Cílem je především Vás inspirovat k použití starých dobrých nástrah i návnad, které jsou mnohdy i v denšní době mnohem efektivnější než moderní pelety apod. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Opomíjené feederové nástrahy

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář