Inzerovat zde
Inzerovat zde

Než budou hájené

15. 02. 2019
V únoru a ještě do poloviny března máme na mimopstruhových revírech šanci lovit některé z oblíbených druhů ryb, jejichž hájení bude následně trvat až do poloviny června. Jedná se o parmu, která je sice už poměrně vzácná, ale stále se najdou místa, kde s touhle bojovnou rybou ze silných proudů ještě můžeme zkusit změřit své síly. Dále sem bezesporu patří ostroretka, která se na moha vodách stala rozšířeným rybím druhem i přes to, že nebyla jejich původním obyvatelem.

V únoru a ještě do poloviny března máme na mimopstruhových revírech šanci lovit některé z oblíbených druhů ryb, jejichž hájení bude následně trvat až do poloviny června. Jedná se o parmu, která je sice už poměrně vzácná, ale stále se najdou místa, kde s touhle bojovnou rybou ze silných proudů ještě můžeme zkusit změřit své síly. Dále sem bezesporu patří ostroretka, která se na moha vodách stala rozšířeným rybím druhem i přes to, že nebyla jejich původním obyvatelem. Poměrně hojná a rybářsky velmi oblíbená je i podoustev, rozhodně nesmíme zapomenout ani na téměř všudypřítomného tlouště a jeho blízkého příbuzného - jesena. Hájení ve zmíněném období se týká i jesetera, s tím se ale setkáme velmi vzácně, spíš na soukromých revírech, kam je poměrně intenzívně vysazováno hned několik druhů této rybářsky cenné ryby. Rybářský řád zmiňuje i vyzu, ale nevím o nikom, kdo by tuto rybu v posledních dekádách u nás ulovil. Zaměřme se tedy raději na ryby dna...

Kam se vydat za parmou

Pokud v řece ještě nejde zvýšená ledová sněhová voda (podle stavu sněhu jí letos ani tak asi moc nebude), můžeme zkusit parmu ulovit a známe-li ta správná místa, máme dost velkou šanci na úspěch. Parma přijímá potravu i v zimním období a i když se nezdržuje v těch nejsilnějších proudech jako v létě, do vyloženě klidné vody se nestahuje, jen volí poněkud mírnější proudné úseky a s oblibou si vybírá stanoviště za přírodní překážkou. Parmy milují kamenité dno, to se nemění ani na zimu, zdržují se koncem zimy nejčastěji v hloubce od jednoho do dvou metrů. Mnohdy se drží těsně na hraně rychlejšího proudu a "vracáku". Jinak parmy najdeme také v blízkosti výpustí, pod jezy, za mostními pilíři a na soutocích. V létě jejich stanoviště můžeme objevit podle mosazně nazlátlého "blýskání" u dna, které vyhlížíme nejlépe z mostu. I v zimě takto můžeme zkusit ryby najít, ale mnohdy nejsou aktivní po celý den, takže nemáme rozhodně takovou šanci je zpozorovat jako v letním období. Musíme tedy spoléhat na to, že se budou držet na svém stanovišti (pokud ho známe z minulých let) nebo poblíž, případně se řídíme odhadem.

Jako nástrahy budou vhodní všeobecně červi. V první řadě rousnice, kopané žížaly nebo "voňaví" hnojáčci. Ovšem velmi účinnou nástrahou je i chomáček bílých červů, zejména v případě, že je přidáme i do krmné směsi. Těsto, pařený rohlík nebo aromatický sýr jsou také výborné nástrahy pro parmu, ale účinné budou spíš až na začátku léta. Můžeme použít o trochu jemnějšího náčiní než v letní sezóně, ovšem parmy jsou bojovné i v zimě, takže je třeba boj vést opatrně a nespěchat. Lovíme hlavně na položenou, ale v mělčích místech může být i plavaná velmi účinnou metodou.

Jak na ostroretku

Když se teplota přes den pohybuje kolem nuly nebo dokonce nad ní, jsou tekoucí vody povětšině rozmrzlé a můžeme vyrazit i na ostroretky. S ostroretkou se setkáme i tam, kde není původním druhem. Při pokusech s rozšířením tohoto druhu (který se vyskytoval původně jen v povodí Odry) byli rybáři úspěšní a dnes ji najdeme hojně na Bečvě a Svratce, z českých řek například na Berounce, Sázavě, Vltavě, Ohři či na Divoké Orlici. Je to v zásadě býložravá ryba, jejíž hlavní složkou potravy jsou řasy, seškrabávané z kamenů rohovitými ústy a zoobenthos. Ovšem nepohrdne ani drobnými larvami, měkkýši a červy. Hledáme ji v mírně táhnoucích úsecích s kamenitým dnem, občas ji ale lze ulovit i v poklidném nadjezí s dnem bez bahnitého nánosu. Při seškrabování řas z kamenů se mnohdy ryby natočí na bok a stříbřité odlesky je snadno prozradí, zvlášť pokud nosíme k vodě polarizační brýle.

Ideální rybolovnou technikou bude plavaná s nástrahou, vedenou těsně nade dnem nebo lov na feeder. Ostroretka bere často velmi jemně a opatrně, takže právě dobře vyvážený splávek nebo jemná špička feederového proutku nám umožní reagovat včas a zaseknout pohotově i nenápadný, sotva znatelný záběr.

  • Na plavanou nastražíme na menší háček larvu chrostíka, půlku kopané žížaly nebo (pokud jsou v řece už dostupné) kousek z kamene stržené řasy, což je bezesporu nejúčinnější nástraha vůbec. Ovšem řasy potřebují světlo a únorové dny ještě nedávají slunečnímu svitu velkou šanci, někde se nám ale podaří najít na jezu nebo kameni pěkně zelené řasy, které ostroretky milují. Potom stačí použít kousek nitě a upevnit ji na háček, řasu omotáme a přichytíme, dlouho vydrží.
  • PRO LOV NA FEEDER se výtečně hodí dva masní červíci, případně miniaturní kostička rohlíku (přibližně o rozměrech 5 x 5 x 5 mm), použít lze při zakrmování i uvařené kroupy. Máme-li k dispozici řasy, můžeme je namačkat do krmné směsi a v krmítku budou dobře plnit svou funkci.

Při lovu ostroretek platí, že malé sousto neznamená malou rybu, ale naopak větší pravděpodobnost záběru a i velké ryby dávají přednosti doslova titěrným soustům. Tlamka ostroretky je totiž opravdu malá a něž volné sousto uchopí, chvilku jí to trvá. Občas se nám podaří i úlovek ostroretky na umělou mušku, respektive na nymfu, vedenou těsně u dna, není to ale příliš častý úlovek, pokud se na ostroretky vyloženě nezaměříme. Někdy tyhle ryby berou jedna za druhou, jindy je jen těžko přesvědčíme, i když o jejich přítomnosti na lovném místě dobře víme.

Do třetice podoustev

Jedná se o typickou rybu parmového a cejnového pásma větších řek. Podoustve bývaly v našich tocích velmi hojné, ovšem z nejrůznějších důvodů se jejich početnost místy značně snížila. Přesto ji lze na vhodných místech s úspěchem lovit i ve větším počtu. Začátečníci mají tendenci plést si ji občas s ostroretkou, ovšem podoustev nemá rohovitá ústa a hlavně má na špičce rypce typické zesílení, připomínající zakulacený a zvětšený nos.

Technika lovu je podobná jako u lovu ostroretek, ovšem podoustev miluje kromě červíků i těstoviny, například kolínko je vynikající nástrahou. Zabere ale i na kousek bílého pečiva nebo na kuličku těsta. V klidných místech lovíme na feeder nebo na položenou s jemnějším náčiním, v mírném proudu a úplavech budeme úspěšní i s plavanou. Nástrahu necháváme unášet ve střední nebo spodní části vodního sloupce a musíme počítat s tím, že záběr bude opatrný, připomínající spíš vázku. Po záseku se ale můžeme dočkat překvapení, větší podoustev je opravdu bojovná a rybářsky stále výše ceněná ryba.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Než budou hájené

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář