Na ryby o holi? Aneb znáte brodící hůl?
18. 04. 2020
Když vidíte rybáře, který si kromě prutů nese k vodě i hůl nebo se o ni ve vodě opírá, nepřijde vám to divné? Mně tedy ne, protože výhody používání brodicí hole dobře znám a vím, že v mnoha situacích je to neocenitelná pomůcka.
Když vidíte rybáře, který si kromě prutů nese k vodě i hůl nebo se o ni ve vodě opírá, nepřijde vám to divné? Mně tedy ne, protože výhody používání brodicí hole dobře znám a vím, že v mnoha situacích je to neocenitelná pomůcka. Pokud někdo loví na položenou, samozřejmě ji potřebovat nebude, ale muškaři a vláčkaři, kteří často brodí poměrně hluboko a v silném proudu, ti dobře vědí, že "třetí noha" je občas nenahraditelným pomocníkem. Zvýšení stability ocení i rybáři, kteří loví na plavanou a při chytání vstupují do řeky. Především v neznámých místech a na kluzkém povrchu je to prostě výtečná věc. Na některých severských lososích řekách dokonce brodicí hůl patří k povinné výbavě, provozovatelé revírů jistě dobře vědí proč.
Není hůl jako hůl
Jak taková brodicí hůl vypadá? Můžeme se setkat s mnoha typy a provedeními, s dokonalými firemními výrobky, improvizovanými náhražkami i s výrobky domácích kutilů. V první řadě je u brodicí hole důležitá rozhodně spolehlivost, protože kdyby v kritickém okamžiku hůl praskla, ohnula se nebo se rozložila, hrozila by rybáři ztráta stability s dalšími možnými následky. S oporou, kterou skýtá brodicí hůl, si totiž člověk troufne i do míst, kam by bez ní nejspíš nevstoupil.
Výška hole je u některých typů nastavitelná, u jiných je pevná. Pohybuje se nejčastěji od 120 do 145 centimetrů, hůl bývá většinou s ohledem na snížení hmotnosti dutá. Jako materiál se nejčastěji používá hliník, dural, některé hole jsou zhotoveny z grafitu, setkáte se i s holemi ze sklolaminátu nebo z bambusu, vzácně i s plnými dřevěnými holemi. Hůl je opatřena rukojetí na horní části (často zhotovenou z plovoucí pěny nebo korku, aby nedošlo k "utopení" pomůcky), u rukojeti je většinou i závěs s karabinkou pro upevnění hole na vestu nebo k opasku brodicích kalhot. Na druhém konci hole je kovová nebo keramická špička (někdy vyměnitelná) s ochrannou gumovou čepičkou, kterou je třeba před vstupem do vody samozřejmě sejmout. Čepička slouží k tomu, abychom si holí nepoškodili při transportu například kufr auta a slouží i k tomu, abychom hrot hole neotupili a nezničili při chůzi po cestě, když se budeme o hůl případně opírat, použijeme-li brodicí hůl jako oporu při chůzi na dlažbě - v tom případě necháme gumovou ochranu samozřejmě nasazenou. Jakmile bychom s ochrannou gumovou čepičkou brodili, stejně by brzo zůstala někde u dna mezi kameny. U některých brodicích holí se můžeme setkat se zajímavým doplňkem - navlékacím kroužkem, který rozloží zatížení hrotu na měkkém povrchu (bahně, písku apod.).
Aby nepřekážela při transportu
Délka hole je pro převoz nebo přenášení také dost důležitá. Pokud vozíte s sebou dvoudílný muškařský prut, potom by vám asi při transportu nevadila ani jednodílná brodicí hůl o prakticky stejné délce, jako "rozpůlený" prut. Ovšem moderní rybáři ocení věci skladné, takže existují hole zasouvací i vícedílné. Dvoudílné jsou většino řešeny jako nasunovací s pevnou spojkou, vícedílné potom coby teleskopické (tří nebo čtyřdílné) a skládací. U skládacích holí jsou díly většinou navléknuty na tkanici nebo gumě, která brání ztracení jednotlivých dílů v případě rozebrání, u teleskopické hole se podle potřeby často nastavuje i žádoucí délka pomocí aretačních kroužků. Vždy je třeba zvolit hůl, která je technicky dobře vyřešena, ty nejlevnější mají občas tendenci se skládat nebo zasouvat samovolně a to je to úplně nejhorší, co se nám může při brodění přihodit.
Domácí výroba a náhradní alternativy
Kdo si chce vyrobit vlastní brodicí hůl, může použít třeba starou lyžařskou hůlku (bambusovou nebo hliníkovou), ovšem musí počítat s tím, že se jedná o náhražku, která bude vyžadovat ještě pár úprav, aby byla přijatelným způsobem vůbec použitelná. Konec (špička) brodicí hole by totiž neměl plavat, jinak nám bude dost překážet při pohybu a nahazování. Takže to chce do špičky zátěž, například v podobě nalitého olova nebo plné kovové tyčky. Pro lepší transport je možné hůlku rozpůlit a opatřit spojkou (zasunutím trubičky o menším průměru a jejím upevněním v jednom z dílů) a dále ji opatřit závěsem s karabinou. No, žádná sláva to stejně nebude, ale pořád lepší než nic.
Jako náhradní alternativu lze použít i hůlky na nordic walking, které jsou dostupné i ve skládacím provedení. Ale pozor - tyto hůlky jsou zamýšleny jen jako lehká opora při chůzi po silnici, v silném proudu se o ně příliš opírat nelze, pro extrémní brodění v opravdu silném proudu se tedy skutečně nehodí! I u nich je vhodné vložit do špičky odpovídající zátěž. Stačí nám samozřejmě jedna...
Kus klacku, sebraný někde u vody, nám sice také pomůže dobrodit na vytoužené místo, je ale velmi nepraktický a jedná se o náhradu vyloženě jednorázovou. A pokud ho necháme odplavat, možná bude cesta zpátky na břeh problém...a pokud si klacek ponecháme u sebe - kam s ním, že? Na ostrůvku je to řešitelné, jinak jen těžko.
Další "vychytávky"
Brodicí hůl může posloužit i k mnoha dalším účelům, obzvlášť v případě, že je opatřena různými vyměnitelnými nástavci. Jeden z mých dlouholetých muškařských kamarádů se výrobě brodicích holí svého času dokonce věnoval a z jeho dílny vycházely skutečné skvosty. Jednodušší modely byly kromě základního vyznačení centimetrové míry vybaveny háčkem a pilkou na větve - obojí se dalo našroubovat místo bodce a výměna byla dílem okamžiku. Těch zachráněných mušek a třpytek, byla by jich pěkná hromada! Ovšem svůj výrobek dále zdokonaloval, od kompasu v hlavici rukojeti a závitu pro použití hole jako fotografického stativu po odšroubování zmíněné hlavice přes výměnnou vidlici místo hlavice, nechyběla ani sofistikovaná rukojeť pro použití brodičky coby vycházkové hole. Pokud žádné doplňkové vychytávky pro svou brodicí hůl nevlastníte, můžete aspoň využít závěsnou šňůrku s karabinou, jejíž pomocí si lze přitáhnout například větev, na které uvízla umělá muška a rukou ne ni nelze dosáhnout. Znáte princip jihoamerického bolasa? Ano, mávnete holí a díky hmotnosti karabiny se šňůrka obtočí kolem větve, takže ji snadno přitáhnete.
Každopádně je brodicí hůl dobrá pomůcka, kterou se vyplatí mít s sebou, nemusíme si ji vždycky vzít k vodě, ale můžeme ji mít třeba připravenou v autě a sáhnout po ní v situaci, kdy je brodění opravdu náročné. Skládací brodičku si navíc v pouzdře můžete zavěsit k pasu a tak je po ruce vždy, když ji potřebujeme.
Komentáře Na ryby o holi? Aneb znáte brodící hůl?