Na lovu Mníka mořského 1

29. 10. 2015
První díl ze série článků na lovu Mníka mořského.

Mník mořský je tajemná a velmi silná ryba lovící u dna oceánu. Mnoho rybářů navštěvující Norsko se s tímto jedincem setká zřídka a když už tak pouze při lovu na pilker s nastraženým kusem masa na trojháku. Většinou se jedná o menší Mníky dosahující velikosti 80cm a maximálně třech kilogramů. V tomto úvodním článku i několika dalších bych vám chtěl popsat mojí cestu za rekordním úlovkem tohoto druhu plnou hledání, zážitků a adrenalinových soubojů.

Do Norských fjordů už jezdím přes deset let a posledních pár výprav jsem se věnoval právě lovu Mníků mořských, kteří mě učarovali svým utajeným životem i svou ohromnou velikostí. Mník mořský většího rozměru je ryba, kterou chytí skutečně málo kdo. Je to dáno především tím, že se zdržuje na velikých hloubkách ve skálních skrýších u dna a lokalizovat ho vyžaduje dávku trpělivosti, zkušeností i štěstí. Několikrát se mi ovšem stalo, že když jsem našel perfektní místo kde jsem jeden den ulovil i tři Mníky přes metr už další den nebo i týden na to bylo místo prázdné.

Na co se připravit a s čím jít na Mníky?

Nebudu tu rozebírat různé značky prutů, navijáků i jiného nářadí, ale pouze se zaměřím na to co skutečně k lovu Mníků potřebujete.

 1. Prvním bodem je kvatní 1000 gramový prut. 
 2. Dále multiplikátor s návinem 300 metrů pletené šňůry o nosnosti 50 kilogramů. Multiplikátor nejlépe elektrický, jelikož tahat 800 gramovou zátěž ze 150 metrové hloubky není žádná sranda. 
 3. Návazcový silon o průměru 0,90 s nosností alespoň 47 kilogramů. 
 4. Velmi kvalitní jednoháčky, které odolají vysokému tlaku a nezreziví ve slané vodě. 
 5. Vysokopevnostní karabinky i obratlíky.
 6. Závěsné olova od 500 do 1000 gramů. 
 7. Fluo chobtničky i hadičky, které budou vyzařovat ve veliké hloubce světlo.

Na co chytat a jak navázat koncový návazec k lovu Mníků?

Před tím než se vydáme na vodu si nachystáme několik návazců, tak abychom se na moři nezdržovali. Mnohdy je také na houpající se lodi těžké vůbec něco navázat.

 1. Ustřihneme si přibližně metr návazcového silonu. 
 2. Nejprve klasicky navážeme jednoháček na konec vlasce.
 3. Nad háček asi 20 centimetrů navážeme bezuzlově další o něco větší jednoháček. 
 4. Dále provlékneme chobotničku nad kterou ještě navlékneme fluo hadičku až téměř ke konci návazce. 
 5. Na konec návazce navážeme smyčku. 
 6. Poté si vezmeme vysoko pevnostní kroužek do kterého provlečeme smyčku z návazce, olovo a také obratlík vedoucí z pletenky, kterou máme na multiplikátoru.

Lze použít i vysoko pevnostní trojobratlík, ale s ním mám negativní zkušenosti, jelikož se mi po půl hodinovém souboji s obrovským Mníkem rozpojil.

Po tom co si vyrobíme několik návazců můžeme vyrazit na vodu. Nejprve si nachytáme nástražní rybky, nejlépe menší makrely, ale postačíme si i s malou treskou tmavou neboli kelerem. Po ulovení nástražních rybek vezmeme například menšího kelera a první háček propíchneme hlavou rybky, druhý háček propíchneme u ocasu tak aby vylízal hrot háčku. Poté celou rybku obvážeme měděným drátkem tak, aby nám nástražní rybka nespadla z háčků.

Kde Mníka najdeme?

Veliké exempláře Mníka mořského se zdržují na velikých hloubkách. Lovit proto budeme na hloubkách větších než 130 metrů. Mníka o délce 167 centimetrů jsem ulovil na hloubce 170 metrů. A dokonce rekord Mníka mořského, který vážil 47 kilogramů byl uloven v díře až 202 metrů pod hladinou.

Mníci mají rádi skalnaté podloží. Tam kde je trvdé dno a tam kde se mohou schovat v různých hranách či škvýrách ve dně. Málo kdy se mi stalo, že bych ulovil velikého Mníka na měkkém dnu. To zda-li je na dně bahno či písek poznáte tak, že se vám olovo zaboří a půjde o de dna mnohem hůře. V přídě kdy budete chytat na kamenném podloží se vám olovo nezaboří a odpor bude mnohem menší.

Závěr úvodní článku

V úvodním článku lovu Mníka mořského jsme si představily několik základních tipů i rad. Podrobněji se lovu i popisu zdolávání této bojovné ryby budeme věnovat v dalších článích Lovíme Mníka mořského.

Připojené obrázky

Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Na lovu Mníka mořského 1

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář