Inzerovat zde
Inzerovat zde

Na kapry i v lednu?

04. 01. 2021
Naši tátové a dědové by to asi považovali za bláznivý nápad, ale když je zima tak teplotně příznivá pro rybaření, můžeme to zkusit. Stejně nás to láká k vodě a pokud už máme vyřízenou povolenku, vyražme s pruty dřív, než přijde nečekané ochlazení!

Naši tátové a dědové by to asi považovali za bláznivý nápad, ale když je zima tak teplotně příznivá pro rybaření, můžeme to zkusit. Stejně nás to láká k vodě a pokud už máme vyřízenou povolenku, vyražme s pruty dřív, než přijde nečekané ochlazení! Ono tedy vůbec přijít nemusí, ale znáte to - když budeme vycházku za zimními kapry zbytečně odkládat, třeba tohle počasí nevyužijeme a kdoví, jak dlouho ještě potrvá. Kapr je u nás určitě nejpopulárnější rybou a díky hojnému vysazování je z těch větších ryb i nejhojnějším druhem. To je jeden z aspektů, které nám dávají značnou naději na úlovek i v lednu, obzvlášť potom v případě, že je tak mírné počasí jako letos.

Teplota vody není všude stejná

Při nízkých teplotách vody ryby omezují i svůj zájem o potravu, ale to neznamená, že by kapři a další kaprovité ryby nepřijímali potravu vůbec. I když voda na hladině při teplotách pod nulou zamrzá, u dna je to jinak. Voda má totiž tu zajímavou vlastnost, že při teplotě přibližně 4°C získává největší hustotu a klesá ke dnu, což pro ryby vytváří stálé, příznivé prostředí, v němž mohou přezimovat. Proto budeme určitě v zimním období kapry i většinu dalších kaprovitých ryb hledat právě u dna nebo ve větší hloubce. Vhodným krmením můžeme vzbudit zájem ryb a i když záběry budou určitě méně hojné než v létě, vytouženého kapra se můžeme dočkat i v lednu.

Vybavení nesmíme podcenit, i když venku není jako na Sibiři

U vody nebudeme sice nocovat ani se nejspíš nezdržíme od rána až do večera, ale pokud budou ryby aktivní, najednou se nám od vody nebude chtít odejít a v takovém případě určitě oceníme správné zimní vybavení. Čím začít? Určitě je důležité mít nohy v teple. Podupáváním na břehu se můžeme krátkodobě zahřát, ale kvalitní zateplené boty s protiskluzovými podrážkami jsou opravdu nezbytností. Zateplená bunda a kalhoty také patří k zimní rybařině, využít lze i kombinézu. K dalším důležitým doplňkům patří čepice, rukavice a nezapomeňme na něco k jídlu a termosku s horkým čajem nebo kávou. Jsou to sice drobnosti, ale teprve u vody pořádně oceníme svou předvídavost, že jsme na ně nezapomněli. Nikdy bychom u vody neměli zůstávat v případě, že už se cítíme hodně unavení nebo prochladlí. Zajímavou pomůckou jsou i ohřívací polštářky, které lze umístit do bot, rukavic nebo kamkoli na tělo. Po rozlepení obalu vyvíjejí příjemné teplo, podle typu vydrží často příjemně hřát až několik hodin.

Kde kapry hledáme

Kapři podle posledních výzkumů a pozorování v chladné vodě zpomalili, ale úplně apatičtí nejsou. Za denního světla se vydávají za potravou, ovšem většinou jen na krátké vzdálenosti. To znamená, že musíme vytipovat místo, kde ryby zimují. Bývá to nejčastěji hlubší jáma nebo původní koryto, na rybnících se mnohdy zdržují i v místě loviště, kde je největší hloubka. Na hlubších stojatých vodách kapry často najdeme na stejných místech, kde se zdržovali i na jaře a v létě. Jinak se často zdržují i u vodních překážek a nerovností, poblíž kamenných hrází, pilířů mostů a u terénních zlomů ve větší hloubce. V tekoucí vodě jsou kapři více v pohybu a shánějí se po potravě. Aktivní jsou především za slunečných dnů, za šera je šance na záběr mnohem menší.

Krmení je důležité

V chladné vodě jsou bezesporu vhodnější boilies než pelety. Proč? Pelety se totiž rychleji rozpadají a proto mohou být zlikvidovány drobnými rybkami dříve než na krmené místo dorazí vytoužení kapři. Pokud chcete pelety za každou cenu použít, dejte je s krmnou směsí do PVA sáčku, kde zvýší celkovou atraktivitu krmení. Ve studené vodě se ale některé levnější PVA sáčky špatně a příliš dlouho rozpouštějí, raději je tedy nejprve otestujte.

Výběr nástrah

Optimální nástrahou budou již zmíněné boilies, velmi dobrým řešením je nastražení kombinace běžné kuličky s druhou plovoucího typu, tedy jak se říká, "na panáčka". Tato nástraha je pro rybu lépe viditelná a kapr ji snadno hlouběji nasaje. Navíc takto nakombinovaná nástraha je výrazně lehčí a nezapadne celá do bahna nebo tlejícího nánosu listí, které v tuto dobu často pokrývají velkou část dna. Kde víme o větší vrstvě bahna, použijeme přímo jen plovoucí boilie, které se bude vznášet těsně nade dnem. Výborně se osvědčují boilies se základem z ptačího zobu, které jsou i v chladné vodě dostatečně aromatické a ryby je zaregistrují na značnou vzdálenost. U nástrah v zimě je vhodné použít především ty , které jsou výrazně světlé nebo nápadně zbarvené.

Čihátka, hlásiče nebo feeder?

V zimním období používáme jemnější náčiní, takže i při klasickém sestavení udice na položenou záběry zpravidla zaregistrujeme, ovšem je třeba počítat s tím, že to nebudou žádné divoké kapří "jízdy", na jaké jsme možná zvyklí z léta. Čihátka použijeme co nejlehčí, pokud se ochladí a začne vlasec nebo šňůra přimrzat k očkům, umístíme čihátko před špičku prutu. Jinak lze využít i běžné hlásiče, ovšem nastavíme je tak, aby reagovaly na každý kontakt. Ryby berou opatrně a je třeba sekat hned, jinak nástrahu pustí. Pokud použijete feederový prut, jemná špička je spolehlivým ukazatelem i těch nejopatrnějších záběrů.

Zacházení s ulovenou rybou

Pokud si nechcete rybu ponechat a zopakovat si štědrovečerní hostinu, vypněte rybu nejlépe ještě ve vodě nebo ji opatrně podeberte dostatečně prostorným podběrákem s bezuzlíkovou síťkou a za ramena podběráku vyneste z vody. Pokud chcete fotku na památku, držte rybu tak, aby vám nevypadla, ale netiskněte ji příliš silně, prostě budete mít rukávy nebo i bundu od rybího slizu, to se vypere. Lepší variantou je použít na focení trofejní ryby podložku a rybu co nejrychleji vrátit do vody. Tak udělá určitě radost ještě dalším rybářům.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Na kapry i v lednu?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář