Inzerovat zde
Inzerovat zde

Listopadová kaprařina

04. 11. 2015
Tipy pro úspěšné listopadové vycházky.

Jakmile se blíží listopad teplota vody padá rychle dolů a začínají i první mrazivé dny. Spousta rybářů už své věci zabalí a čeká na novou sezonu. Já mám chytání ryb v listopadu velmi v oblibě. Chci si užít jedny z posledních chvil u vody a ryby to cítí stejně, jelikož se potřebují pořádně na zimu naprat. Kapři jsou tedy stále ochotni se krmit, ale délka a pravidelnost kdy kapři žerou se začíná snižovat. Kapr jako většina druhů ryb je studenokrevný tvor a jeho tělesná teplota je závislá na prostředí ve kterém žije. Proto když teplota vody v podzimu padá dolů, klesá tak i tělesná teplota kapra a to má významný dopad na jeho metabolismus. Kapr se tak stává méně aktivní především, proto aby snížil spotřebu energie. Dále také redukční teplota má vliv na trávicí systém, který je zpomalený a prodlužuje se tak u kapra doba strávení potravy.

Na podzim tedy není nutné sypat do vody kilogramy boilies, ale zaměřit se spíš na kvalitu než li kvantitu. Dále doporučuji nepoužívat příliš olejové návnady, jako jsou například pstruhové pelety a různé rybí moučky. Olej totiž v chladných podmínkách ztuhne a efektivita těchto nástrah není ani z daleka tak dobrá jako při lovu v letních měsících. Tyto nástrahy prostě neuvolňují atrakty a také mohou ublížit rybám tím ucpáním trávicího traktu. 

Na podzim je tedy vhodné použít boilies s nízkým obsahem rybích mouček, které jsou snadno stravitelné a ryba s nimi nemá problémy. Už několik let po sobě používám nástrahy i návnady od různých firem, které jsou určeny do studených vod a jejich efektivita má stále stoupající tendenci. Dokonce jsme v naší dílně Zerofishing týmu udělali pár dávek boilies určených do studených vod na které se nám podařilo chytit ryby atakující hranici 20kg.  

Teď už konečně k vodě. Doporučuji se zaměřit na pravidelné dokrmování, nikoliv vysypat velikou dávku na jednou a poté čekat. Pokud po každé zdolané rybě a nové zavážce opět trochu přikrmíte bude to nejlepší. Dále je velmi duležitý i výběr místa. Já většinou chodím do hlubších partiích jezera, kde je teplota vody stále o dva stupně teplejší než v mělčích partiích vody. Když teploty klesnou a kapří aktivita se zpomalí je potřeba být neustále v pozoru a pozorovat hladinu, která vám může hodně napovědět. Pokud někde uvidíte aktivitu kaprů doporučuji sestavu házet právě tímto směrem. 

Kapři v podzimním počasí jsou ve většině případů ve velmi dobré kondici a opravdu se můžete dočkat i vašeho trofejního úlovku. Tímto článkem jsem chtěl poskytnout několik tipů i rad k podzimnímu lovu kaprů a ukázat vám, že to jde i v chladnějším počasí. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Listopadová kaprařina

  • Mletýmaso před 7 lety

    Taky souhlasím s tím, že na podzim by se nemělo do vody sypat spousta krmení. Přesně napsáno...

Vložit nový komentář