Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kouzlo feederu za tmy

21. 08. 2019
Chytání za šera a za tmy má rozhodně své kouzlo a kdo ho občas vyzkoušel, stále se k němu vrací. Právě za soumraku i za tmy se dá ulovit spousta ryb, včetně těch opravdu velkých. Ideální jsou letní podvečery, velmi dobře si zachytáme i na začátku podzimu, pokud nám přeje stálé teplé počasí a příznivý průtok.

Chytání za šera a za tmy má rozhodně své kouzlo a kdo ho občas vyzkoušel, stále se k němu vrací. Právě za soumraku i za tmy se dá ulovit spousta ryb, včetně těch opravdu velkých. Ideální jsou letní podvečery, velmi dobře si zachytáme i na začátku podzimu, pokud nám přeje stálé teplé počasí a příznivý průtok. V září ještě můžeme na mimopstruhových vodách lovit až do půlnoci, takže toho využijme, dokud máme možnost. Náčiní nemusíme měnit, možná jen trochu doplnit svou výbavu...

Abychom rozeznali i nepatrný záběr

Ačkoli s nástupem tmy jsou většinou záběry ryb důvěřivější a často i značně razantnější, dokonalá signalizace záběrů je vždy na prvním místě, pokud chceme být úspěšní. Před večerním lovem je dobré si na chvíli dát pauzu, pokud jsme se feederu věnovali i odpoledne, oči si přece jen odpočinou a snadněji se pak soustředíme. Ale ani maximální soustředění by nám nebylo nic platné, pokud bychom na záběr nedokázali pohotově reagovat zásekem. Na jemnou špičku feederového prutu už za šera přestává být dobře vidět, takže hledáme řešení. Máme však naštěstí hned několik možností, jak signalizaci záběru zajistit:

  • Feederový terč je spolehlivým pomocníkem především za horší viditelnosti. Pomocí malé svítilny nebo v nouzi i vhodně umístěné čelovky (položíme ji například na batoh) si ho můžeme lehce nasvítit - není třeba nijak silné světlo. Tmavá špička feederového prutu nebo její stín (máme-li světlou špičku) jsou potom velmi snadno rozeznatelné proti světlému pozadí terče. Někdy ale chytáme na místech, kde je použití terče komplikované - řešením může být jeho umístění na zvláštní stojánek nebo některý z dále uvedených postupů.
  • Chemická světélka v podobě svítících tyčinek lze umístit na špičku prutu. Některé feederové špičky jsou již opatřeny adaptérem pro jejich umístění, prodávají se i speciální adaptéry pro uchycení na špičku. Pokud je nemáte, není třeba se vzdávat, postačí improvizace, tedy přichycení chemického světla pomocí lepenky a je vše zdárně vyřešeno. Aby tyčinka začala svítit, stačí ji zlomit a protřepat, následně začne vydávat světlo. Výdrž bývá dostatečná a do skončení lovu svítit v pohodě vydrží. Na každou špičku (pokud lovíme na dva pruty) umístíme samostatné světélko, tak se mnohem lépe sledují. Když použijete adaptér a dlohou (lépe viditelnou) svítící tyčinku, dejte si při nahazování pozor, aby se za ni nezachytil vlasec nebo šňůra, při nahazování mohla špička prutu odletět do vody!
  • Máme-li menší baitruner, je to také praktický pomocník pro indikaci záběru, pokud zapnete jen volnoběžku. Při záběru upozorní svým zvukem na kontakt s nástrahou, ovšem jen v případě, že se ryba rozjede. Pokud vlasec pouze povolí, přece jen to nerozeznáte. Při lovu kaprů je to ale spolehlivé a oči si mohou odpočinout od sledování špičky nebo světélka.
  • Použít můžeme i elektronickou signalizaci záběru, umístěnou před špičkou prutu. Před zásekem je ale nutné pohotově uvolnit vlasec z hlásiče, aby nedošlo k jeho přetržení.                                                                                                                      

Jaké bývají noční úlovky?

V noci jsou méně časté úlovky drobných ryb, zato máme šanci dočkat se velkých kusů, mezi nejčastější úlovky za setmění a za úplné tmy patří úhoři, kapři, líni, parmy, candáti, velcí cejni a výjimkou není ani záběr sumce. Za tmy jsou ryby prostě méně plaché a vydávají se za potravou. Někdy se dočkáme i záběru velkých, opatrných a zkušených mohykánů, kteří se přes den uloví méně často. Proto se vyplatí použít o něco silnějšího náčiní a mít nachystaný podběrák, abychom po tmě zbytečně nezmatkovali. Záleží samozřejmě i na typu použité nástrahy.

Krmení a nástrahy

Do krmítka umístíme hrubší směs, čímž také částečně vyloučíme záběry drobných rybek, vyplatí se několik lovných míst nakrmit předem, klidně i nedaleko od břehu. Použijeme tedy kukuřici, zlomky pelet, těstoviny, hrášek, řepku, vařené brambory nebo pšenici, chceme-li přilákat dravé ryby, můžeme lovná místa prohodit nadrobno nasekanými nástražními rybkami. Při dobrém prokrmení lze lovit i bez krmítka, které nahradíme zátěží.

Jako návnada na háček potom poslouží těsto, žížaly všech velikostí, hnojáčci, lisované pečivo, kukuřice nebo hrách, pro dravce připravíme malou rybku nebo jen ocásek či rybí cár. Za tmy je velmi důležitá pachová stopa, v rozumném (takže opravdu malém) množství lze použít i dipy a atraktory. Osobně preferuji rousnice a  kopané žížaly, těmi nepohrdne žádná ryba.

Čím doplnit svou výbavu

V první řadě určitě světlo. Tedy slabý světelný zdroj na osvětlení feederového terče a pořádnou baterku na zdolávání a vylovení ryby. Některé svítilny mají intenzitu světla vhodným způsobem regulovatelnou, potom jsme bez starostí. Ale občas se vyplatí mít náhradní baterku nebo aspoň baterie do svítilny s sebou. Ideálním řešením je čelovka. Především pokud se vydáváme na ryby sami. Ale mít s sebou kamaráda, který také chytá, umí posvítit, podebrat a jinak vypomoci, to je jednoduše k nezaplacení.

Koncem léta už se občas navečer docela výrazně ochladí, takže mít s sebou teplé oblečení (třeba jen v batohu, nemusí na něj dojít) a určitě i něco nepromokavého, jeden nikdy neví... Hodí se i rybářský přístřešek, deštník nebo aspoň celta.

Vybrat si vhodné místo

Pokud cílíme na kapra, mohou to být místa, kde chytáme i přes den, nahazovat často stačí blíž ke břehu. Dobrá bývají i místa, kde se lidé často koupou, dno je zvířené a navečer mají ryby konečně příležitost vyhledávat potravu na jinak až příliš frekventovaných místech. U břehu hledají svou kořist i dravci, kteří den strávili v bezpečném úkrytu a v hloubce, například úhoři nebo candáti.

Pár tipů na závěr:

  • Určitě je třeba chovat se tiše a zbytečně nehlučet ani nesvítit silným světlem do vody.
  • Všechno si nachystejme tak, abychom v případě potřeby zbytečně nehledali a nerozkládali náčiní (například podběrák nebo vezírek).
  • Buďte trpěliví, ačkoli ryby třeba nějakou dobu po setmění neberou, může ten pravý čas teprve nastat.
  • Hlídejte si čas a nechytejte déle, než povoluje Rybářský řád - následky konfliktu s rybářskou stráží si určitě dovedete představit sami.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kouzlo feederu za tmy

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář