Inzerovat zde
Inzerovat zde

Když na řece ryby neberou

29. 10. 2015
Co dělat když ryby na řece neberou? Nechte se inspirovat tímto článkem.

Velmi rád jezdím na hluboké řeky, kde je veliké riziko vyhoření, ale také možnost prožití rybářského dne na který jen tak nezapomenu. Nedávno jsem jeden takový den, kdy nezobala ani drobná bílá ryba zažil a v řádcích níže bych vám rád popsal jak se z tohoto ze začátku nudného dne stala skvělá chytačka.

V prvé řadě je potřeba neskládat zbraně. Vím, že to není někdy jednoduché a kolikrát po několika hodinách neúspěšného lovu se vám nechce nic měnit a pomalu ani stávat z rybářské židličky. Když už jsme ovšem na těch rybách, měli bychom udělat všechno proto, abychom si zachytali a při nejmenším odcházeli od vody spokojeni s tím, že jsme udělali maximum.

Už několikrát se mi stalo u nás na hluboké a proudné řece, že i několik hodin po zakrmení mi nepřišel ani jeden záběr. Zároveň jsem neviděl žádný pohyb na špičce. Rybí aktivitu jsem viděl pouze u hladiny, kdy sem tam něco vyskočilo, zalovilo, ale okolo mé nástrahy i krmného místa byl nulový pohyb. Začal jsem experimentovat a zkoušet různě dlouhé návazce, gramáže krmítek, dokonce jsem namýchal jiné krmení, ale ani jedna z výše popsaných věcí nevedla k úspěchu. Neznamená to ovšem, že někdy jindy by to bylo stejné. Mnohdy opravdu stačí upravit návazec nebo udělat drobnou změnu.

Já doporučuji pokud vám ryby neberou a ani nevidíte žádnou aktivitu na špičce prutu, vyzkoušet různé varianty délky návazců, gramáže krmítek a poté popřemýšlet nad danou situací a zkusit změnit i další věci.

Mezi další změny, které můžete provést patří.

Množství krmení

Pokud vám ryby neberou a ani nevidíte aktivitu na špičce prutu, přestaňte dokrmovat prakem, použijte krmítko s nejmenším košíkem a přehazujte každých 3-5 minut do stejného místa. Docílíte tak toho, že budete mít zakrmené jen malé místečko, kde bude malé množství potravy a pokud se nějaká ryba k tomuto místu přiblíží, zvyšují se rapidně šance k tomu, že sebere právě vaší nástrahu. Mnoho rybářů dělá chybu v tom, že i když jsou několik hodin bez záběru neustále dokrmují a tím se neustále hromadí množství potravy na daném krmném místě.

Postupně pokud vám ryby začínají časteji brát už se nemusíte bát dokrmit pomocí praku s trochou kukuřice či pelet.

Nástrahy zdvižené ze dna

V případě, že občas vidíte pohyb na špičce prutu a víte, že se ryby na krmném místě zdržují, doporučuji se zaměřit na změnu nástrahy. Nebojte se i na řece nástrahu zvednout ode dna například pomocí polystyrenové kuličky. Několikrát se mi stalo, že jsem na řece chytal Cejny nebo i Kapry více než 20cm ode dna, což není moc obvyklé, ale kdybych to nevyzkoušel nevěděl bych, že to může fungovat. V případě, že vám nepomůže zvednout nástrahu ode dna, opět přejděte k základním věcem a to prodloužení či zkrácení návazce, změna krmítka.

Nebojte se vyzkoušet cokoliv vás napadne. Občas vám ani rady výše zmíněné nepomůžou, ale alespoň budete mít pocit, že jste udělali něco proto, aby jste neodcházeli z prázdnou. Přeji všem rybářům, aby zažívali těchto dnů co nejméně.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Když na řece ryby neberou

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář