Inzerovat zde
Inzerovat zde

Kapři se probouzejí

08. 02. 2019
Jak je to vůbec s tím zimním spánkem u ryb? Jedná se o výmysl, nebo je to skutečnost? Odpověď není v žádném případě jednoduchá a všeříkající, hodně totiž záleží na podmínkách, ve kterých ryby pozorujeme a sledujeme.

Jak je to vůbec s tím zimním spánkem u ryb? Jedná se o výmysl, nebo je to skutečnost? Odpověď není v žádném případě jednoduchá a všeříkající, hodně totiž záleží na podmínkách, ve kterých ryby pozorujeme a sledujeme. Ani u kaprovitých ryb nejsou aktivity nebo odpočinek v zimním období stejné. Například tloušti a proudníci se shánějí po potravě stále, jen se z horní vrstvy vodního sloupce přesunou do střední nebo dokonce do spodní. To platí i pro plotice a perlíny, také cejni jsou aktivní po celou zimu, byť méně než zjara nebo v létě. Některé další druhy ryb naopak nezimují prakticky vůbec, typickým představitelem ryb, které jsou v zimě nejaktivnější, je například mník. Podívejme se ale nyní trochu podrobněji na to, jak tráví zimní období naše nejpopulárnější ryba - kapr.

Jak to chodí u kaprů

Když výrazně poklesne teplota vody, upadají některé ryby, mezi nimi i kapři, líni a úhoři, do jakéhosi zimního útlumu, kdy jsou minimálně aktivní. Ovšem k tomu dochází především ve stojatých vodách (údolní nádrže, pískovny, rybníky a pod), na pomalu tekoucích revírech pak i v nadjezí. Po zamrznutí hladiny se ryby shlukují do více či méně početných hejn a shromažďují se v hlubších místech, kde se drží voda o teplotě kolem 4°C, která má největší hustotu. Úhoři a líni se doslova zarývají do jemného bahna a tráví tento čas v jakoby letargickém útlumu, kapři si svým pohybem vytvářejí v hlubokých místech (3 - 4 metry) s měkkým dnem nebo nánosem tlejícího listí a vodních rostlin prohlubně, která například rybníkáři nazývají "kapří lože". Při pomalém vypouštění rybníků jsou tato místa někdy ještě patrná v reliéfu dna. Proto kapry rybáři neuloví téměř nikdy například při zimním lovu na dírkách, kdy jiné druhy ryb poměrně ochotně berou.

Jinak je tomu ale v revírech s tekoucí vodou, kde ryby tímto způsobem nezimují a přijímají potravu i při opravdu nízkých teplotách, ovšem jen v omezeném měřítku. Také říční kapři zůstávají v pohybu a i když vyhledávají potravu jen v nejbližším okolí, jsou v zimě ulovitelní. Aby měli potravu v dosahu, stahují se na zimu nejčastěji do hlubokých, nepříliš prudkých vývařišť pod jezy a do hlubších úplavů, kde najdou potravu bez dlouhých výprav. Pobytem v klidné vodě si výrazně šetří síly a spotřebovávají mnohem méně energie, po potravě se většinou shánějí jen několik hodin během dne, nejčastěji při výraznějším slunečním svitu.

Jenom lehce namlsat

Čím chladnější je počasí (a tudíž také voda), tím méně bychom měli vnadit. Ryby se intenzívně sháněly po potravě před nástupem zimy a znovu budou mít velký apetit zjara před tím, než půjdou do tření, ale v zimě jim stačí skutečně málo. Takže z toho musíme vycházet i při zakrmování lovných míst, na nichž kapra očekáváme. Krmení si samozřejmě všimnou i další ryby, ovšem nemějme jim to za zlé. Už svým zájmem o drobná uvolňující se sousta upozorní i pány kapry na to, že je tady něco dobrého a tak se i zájem kaprů projeví poměrně brzo. Zmíněné malé množství krmení má hlavně důvod v tom, že v chladnější vodě se zpomaluje celkový metabolismus rybího organismu, tedy i trávení - a proto je třeba výrazně omezit i krmné dávky, raději je rozdělíme na malé části, které nabízíme postupně, v kratších časových intervalech. Pokud chceme zakrmit na klidném místě pomocí PVA sáčků, je třeba si ověřit, zda se rozpouštějí i ve studené vodě. Některé PVA sáčky a punčochy se totiž (v rozporu s reklamními slogany a doporučením prodavačů) v opravdu studené vodě jednoduše ne a ne rozpustit, čímž ztrácejí na účinnosti!

Co jim nabídneme

Krmení a nástrahy samotné by měly obsahovat složky, které se ve vodě snadno rozpouštějí a zanechávají pachovou stopu. Pokud použijeme nástrahy živočišného původu, jsou zpravidla dostatečně aromatické, aby rybu upoutaly, jedná se hlavně o rousnice, kopané žížaly, hnojáčky nebo i bílé červy. Vhodné je v takovém případě nadrobno nasekané kousky červů přidat do krmné směsi (hodí se i rozmačkané kukly), výrazně to zvýší její účinnost a přitažlivost. Lovíme-li na boilies, používáme v zimním období především druhy, které obsahují takové složky, jež se budou ve studené vodě dostatečně rychle rozpouštět a zůstanou aromatické. V chladné vodě je totiž rozpustnost aromatických ochucovadel odlišná a u mnoha značně omezená. Oleje při nízkých teplotách tuhnou a tudíž se nebudou ve vodě prakticky rozpouštět, takže výrazně aromatické složky jako drcené nebo mleté ořechy a povařené konopné semínko z velké části ztrácejí svou účinnost. Přednost tedy dáme boilies s ovocnými příchutěmi (typu jahoda, borůvka a podobně). Budeme-li pro zvýšení přitažlivosti používat i konzervovaná sladidla, nevadí ani vyšší poměr, než na jaký jsme zvyklí z letní sezóny. Také kukuřice může být úspěšnou nástrahou, musíme ji ale pochopitelně přidávat i do krmení. Máme-li možnost prokrmit lovné místo i několik dnů dopředu, je to v zimě velká výhoda, ryby se na daném místě naučí potravu očekávat a vyhledávat. Údajně jsou jedním z posledních hitů pro zimní lov kaprů i fluorescenčně zbarvené nástrahy, ovšem osobní zkušenosti se "svítivými" kuličkami boilies zatím nemám, takže jen bez záruky a prověření předávám, co jsem slyšel a četl.

Vhodný čas k lovu

Lovíme přes den, snažíme se chytat v době, kdy je sluneční svit nejintenzívnější, v tu dobu bývá zvýšená také aktivita ryb. Při prudkých změnách teploty nebo tlaku se ryby o potravu přechodně přestávají zajímat, ustálené počasí je vždy lepší. Stejně tak kolísání hladiny může na ryby působit spíš negativně. Někdy kapři berou v určitou hodinu, pokud se nám to podaří zjistit, udělali jsme důležitý krok k úspěchu.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Kapři se probouzejí

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář