Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak vyrobit wobler

Wobler je velmi účinná nástraha, ovšem nepatří zrovna mezi ty nejlevnější, proč se tedy nepokusit o domácí výrobu. Je to trochu piplačka, ale pokud jich budete dělat několik najednou, jde to. A výsledek vás možná překvapí - často se vyrovná i špičkovým značkovým výrobkům. V zimním období je to docela lákavá výzva...

Inzerovat zde

Wobler je velmi účinná nástraha, ovšem nepatří zrovna mezi ty nejlevnější, proč se tedy nepokusit o domácí výrobu. Je to trochu piplačka, ale pokud jich budete dělat několik najednou, jde to. A výsledek vás možná překvapí - často se vyrovná i špičkovým značkovým výrobkům. V zimním období je to docela lákavá výzva...

Co budeme potřebovat

  • Balzu (je k dostán v modelářských prodejnách), případně lipové dřevo
  • Kleště s plochými čelistmi (ideálně úzké kombinačky)
  • Zubařský drát
  • Epoxidový lak
  • Dvousložkové epoxidové lepidlo (lze použít i UV lepidlo)
  • Plexisklo o síle 1,5 - 2 mm
  • Střední a jemný brusný papír
  • Opravdu ostrý nůž
  • Vodostálé barvy
  • Barevné i lesklé a reflexní fólie (jemné, pro dokonalé tvarování)
  • Pilku na železo

Pracovní postup

Postup si samozřejmě můžete upravit podle svého, tenhle návod je orientační, ale také už vyzkoušený. Doporučuji (hlavně pro začátek, pro získání zkušeností) kopírovat některý z osvědčených modelů, u nichž lze vycházet z vyzkoušeného tvaru, poměru dálky, výšky a šířky, umístění oček a hlavně uložení, velikosti a sklonu nořítka.

  1. Nejprve si pečlivě obkreslíme tvar kopírovaného wobleru na silnější karton (včetně umístění nořítka) a následně vystřihneme, poslouží jako základní šablona. Tvar překreslíme měkkou tužkou na balzovou destičku požadované síly (tedy přibližně o šířce těla budoucího wobleru nebo nepatrně silnější).
  2. Zespodu do těla wobleru vyřízneme uprostřed pilkou na železo zářez, do něhož bude vložena drátěná kostra. Zářez musí vést od předního očka až po zadní závěsné. Vyřízneme i zářez pro nořítko.
  3. Opatrně vytvarujeme ostrým nožem tělíčko wobleru do požadovaného zaobleného tvaru, balza se dobře řeže, ale pozor na každé říznutí! Dokonalý tvar doladíme pomocí brusného papíru, stále kontrolujeme symetrii a správný tvar (je dobré mít při ruce originál).
  4. Drátěnou kostru vytvarujeme pomocí kleští podle předlohy (změříme si pečlivě rozteče a umístění oček pro zavěšení trojháčků). Pokud si ji překreslíme na papír, máme šikovnou pomůcku pro tvarování dalších kusů. Konce oček lze proti otevření zafixovat oviny jemným drátkem, jistota je jistota.
  5. Když je drátěná kostra hotová a přesně "sedí" jak má, zasadíme ji do žlábku v tělíčku a zalijeme dvousložkovým epoxidovým lepidlem. Pozor, abychom si zbytečně nezanesli žlábek pro umístění nořítka, postačí do něj vložit kousek materiálu o odpovídající síle (například složený karton) a po mírném zatuhnutí lepidla ho vyjmout. Případné zbytky lepidla odstraníme až po vytvrdnutí, jde to snadno. Vyhladíme poslední drobné nerovnosti na tělíčku nejjemnějším brusným papírem. Následně celé tělíčko opakovaně přelakujeme vodostálým lakem.
  6. Provedeme povrchovou úpravu barvením, nástřikem a dokreslením detailů nebo nalepením fólie. Pro stříbrné a zlaté woblery je výborný tenký alobal nebo fólie z čokolád apod. Fólii si vystřihneme do odpovídajícího tvaru ještě než ji nalepíme. Před nanesením fólie tělíčko lehce potřeme epoxidovým lepidlem a zajistíme tak dokonalé přilnutí. Reliéf šupin lze zdůraznit například přitlačením hrubší husté síťoviny nebo podobného materiálu. Držme se raději osvědčených barevných provedení podle funkčních předloh (ovšem fantazii se meze nekladou). Velmi účinné jsou vzory, napodobující pstruhy, štiku, okouna a bílou rybu, lze vytvořit i typ "Red Head" nebo použít fluorescenční fólii.
  7. Podle originálu naměříme velikost a napodobíme i tvar nořítka, které vyřízneme z plexiskla. Kovová nořítka jsou odolná, ale příliš wobler zatěžují a ruší jeho chod. Nořítko vlepíme dvousložkovým epoxidovým lepidlem do tělíčka v úhlu, odpovídajícím přesně předloze a nakonec celý wobler ještě několikrát přelakujeme.
  8. Nakonec osadíme do oček kroužky a do nich trojháčky v odpovídající velikosti... a můžeme svůj výtvor vyzkoušet. K jemnému doladění chodu někdy postačí lehce změnit tvar předního očka pomocí kleští. To je ale třeba provádět s citem a jen o malý kousek.

Pár tipů na závěr

  • Nejlépe a zcela přirozeně se ve vodě pohybují co nejlehčí woblery, ačkoli s nimi nedohodíme tak daleko
  • Kvalitní epoxidový lak pro povrchovou úpravou je spolehlivou ochranou proti poškození otěrem i zubům ryb
  • Nástrahy ukládejte tak, aby nebyly vystaveny působení přímého slunečního světa, i kvalitní epoxidový lak jinak může postupně žloutnout a zmatovět
  • Schovejte si papírovou šablonu pro zhotovení tvaru i zakreslený tvar drátěné kostry, příště bude výroba úspěšného vzoru mnohem jednodušší
  • Vyplatí se vyrábět víc woblerů stejného typu najednou, je to rychlejší a efektivnější

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak vyrobit wobler

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář