Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak správně vyprostit háček

V tomto tipu si popíšeme jakým způsobem co nejšetrněji zbavit naši ulovenou rybu háčku.

Inzerovat zde

V případě, že je háček pouze někde na kraji tlamky, tak to jde velmi snadno i rukou, pokud má ovšem ryba háček hlouběji, tak musíme použít obústek nebo pean. Zároveň je dobré pamatovat na to, že vyprošťovač háčků je součástí povinné výbavy a tak byste tuto šikovnou věcičku měli mít na každé vaší rybářské výpravě neustále u sebe. A je to správně, jelikož bez použití vyprošťovače háčků v případě, že háček uvízne opravdu hluboko, můžete velmi snadno poškodit zdraví ryby.

Začneme od peanu

Pean jako takový, spíš připomíná nástroj doktora, jsou to ve své podstatě menší kovové kleště. Často se používá ve zdravotnictví, což je celkem logické, ale taky ho používají rybáři, jelikož se jedná o opravdu skvělý nástroj jak vyprostit háček z rybí tlamky a přesvědčil jsem se o tom, že i z lidského těla, když mi jednou háček uvízl v mém zadku po sednutí na sedačku a své vlastní nepozornosti.

Díky menší velikosti peanu se snadno dostaneme do rybí tlamky, tam bychom měli peanem háček uchopit a šetrně ho vytáhnout ven. Pean zároveň můžete zakoupit v několika velikostech od těch nejmenších až po větší, které se hodí například při přívlači a lovu na větší jigové hlavičky. Zároveň můžete zakoupit pean, který je zahnutý nebo rovný, záleží na tom, co vám bude vyhovovat.

Obústek

Obústek také slouží jako vyprošťovač háčků a je velmi oblíbený u rybářů, kteří loví na plavanou či feeder. Pokud se totiž naučíte s obústkem, tak budete mnohem rychlejší, což při závodech rozhoduje. Obústek nasadíte na vlasec a sjedete po něm až dolů k háčku, potom krátkým a drobným pohybem háček většinou snadno uvolníte ven. Tento vyprošťovač háčku vyžaduje zkoušení a praxi, ale práce s ním je mnohem jednodušší a především rychlejší než s výše popisovaným peanem.

Co dělat když je háček až moc hluboko

I k takové situaci může dojít. Pokud zkrátka na háček vašim vyprošťovačem háčku nedosáhnete, tak ho za žádnou cenu nervěte silou ven, nýbrž uřízněte nebo odstřihněte silon těsně u rybí tlamky. Samotný háček by pak měl později zkorodovat a ryba by to měla, jak se říká rozdýchat a měla by být zachráněná. Někdy tomu tak ovšem bohužel není. Těmto situacím je lepší předcházet a to tak, že budete včas zasekávat nebo použijete kratší návazec, někdy se totiž stane, že rybáři loví až na zbytečně dlouhé návazce, záběr se jim projeví až po nějaké chvíli a každou rybu co vytáhnout takhle zbytečně zdravotně poškodí.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak správně vyprostit háček

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář