Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak opravit brodící kalhoty a rybářské boty - díry

Holínky a brodicí boty jsou jednou z nepostradatelných pomůcek rybáře po většinu roku. Jistě, občas se vydáme k vodě i jen tak "nalehko" v teniskách nebo sandálech a můžeme v takové obuvi i na chvíli zabrodit, ale bez spolehlivých holínek či vysokých broďáků si například muškaře nebo milovníka přívlače člověk dokáže jen těžko představit.

Inzerovat zde

Holínky a brodicí boty jsou jednou z nepostradatelných pomůcek rybáře po většinu roku. Jistě, občas se vydáme k vodě i jen tak "nalehko" v teniskách nebo sandálech a můžeme v takové obuvi i na chvíli zabrodit, ale bez spolehlivých holínek či vysokých broďáků si například muškaře nebo milovníka přívlače člověk dokáže jen těžko představit. Tyhle (většinou docela důkladné) boty nás ochrání i před chladem a umožní užít si rybaření za ne moc příznivých podmínek, vždyť ryby právě v deštivém počasí nebo těsně po dešti mnohdy mívají mnohem větší zájem o potravu, to přece víte, ne? A rybářská obuv vyžaduje i pečlivou a svědomitou údržbu, v případě poškození potom i nějakou tu opravu, vždyť mnohé rybářské boty jsou docela značnou investicí. Co zvládneme sami tak, aby boty sloužily dál a bylo nám v nich pořád dobře?

Gumové holínky

Většinou se rozpadají věkem takovým způsobem, že už oprava nemívá cenu, tedy v případě, že zestárnou a nesetkají se jen s hřebíkem nebo podobným ostrým nástrojem. V takovém případě je oprava samozřejmě možná a vcelku nenáročná. Nejjednodušším řešením je použití lepicí soupravy na duše nebo se obrátit na pneuservis. Pokud je to v rovném místě a záplata je na důkladně benzínem očištěné místo důkladně přitlačena, drží vcelku spolehlivě, v ohybu na nártu to ale nebude žádná sláva.

Pokud jsou gumové holínky součástí brodicích bot nebo kalhot, opravit je můžeme výše uvedeným způsobem, pokud se problém netýká místa, kde je holínka připojena k další části z PVC nebo nylonu. Ve spoji jsou totiž velmi silně namáhány a když je pracně slepíme, objeví se během krátké chvíle nová díra o kousek vedle. Upřímně říkám, že v takovém případě už se opravy vážně nevyplatí. Pokud je i horní zvýšená část z pryže (tedy takzvaně "celogumová bota"), lze opravu provést stejně, jako u výše zmíněné díry v holínce.

Neoprén se dá opravit poměrně dobře

U neoprénu dochází někdy k roztržení o ostrý předmět, jindy se může jednat o prodření. V případě roztržení se oprava provádí nejčastěji slepením, u větších poškození lepením v kombinaci se sešitím. Drobné otvory postačí po očištění a roztažení zakápnout speciálním lepidlem a těsnost je úspěšně zajištěna. U větších poškození je to poněkud složitější, šití bez speciálního stroje a pružných nití doma na koleně úspěšně nezvládneme. U větších oprav je tedy rozhodně správným řešením odeslání poškozených brodicích bot nebo kalhot odborné firmě, každým amatérským pokusem bychom vše jen zhoršili. Menší poškození můžeme přelepit záplatou (většinou k broďákům obdržíme i záplaty a malou tubu s lepidlem). Lepíme nejčastěji zevnitř, pro větší spolehlivost lze přelepit kritické místo i zvenku, to platí i v případě, že záplatu zevnitř nelze aplikovat (tlačila by nebo dřela na citlivém místě). Kraje trhliny přiložíme k sobě, aby nedocházelo k nerovnoměrnostem a z lícové (vnější strany) přelepíme poškození textilní samolepicí páskou. Potom opravované místo obrátíme tak, abychom měli dobrý přístup k místu pro lepení a naneseme tenkou vrstvu lepidla. Pro práci s uretanovým lepidlem je vhodné použít latexové rukavice, lepidlo se jinak z pokožky velmi těžko odstraňuje. Rozetřeme ho tak, aby zateklo i do dírky nebo trhliny v neoprénu (případně ji opatrně trochu rozevřeme) a necháme zavadnout, poté stiskneme části k sobě a přiložíme záplatu, kterou zatížíme, případně slisujeme. Pokud nemáme originální lepidlo, dobře se osvědčuje Aquaseal, který seženeme v prodejnách pro vodáky nebo potápěče. Dojde-li k prosakům ve švech, přetřeme je lepidlem a pro jistotu přelepíme speciální páskou na neoprén.

Existují i nažehlovací záplaty na neoprén, jedná se o vcelku jednoduchou a praktickou možnost lepení. Povrch musí být samozřejmě čistý a odmaštěný, je-li na neoprénu krycí vrstva, lze částečně odstranit a zdrsnit pomocí brusného papíru. Po přiložení záplaty na díru se připravíme na zažehlení, které provádíme přes látku (např. přes utěrku). Žehličku zapneme na plnou teplotu, samozřejmě bez napařování. Postačí záplatu přižehlit po dobu přibližně deseti sekund, na žehličku tlačíme vší silou, aby kontakt byl dokonalý. Následně utěrku odstraníme a pokud by došlo k odlepení záplaty na okrajích, neprodleně ji důkladně přitlačíme. Opravované místo necháme důkladně vychladnout. Následně je záplata pružná a překvapivě dobře drží.

Údajně lze tyto nažehlovací záplaty s úspěchem použít i na goretex.

Opravy neoprénových ponožek

Máme-li na brodicích kalhotách neoprénové ponožky a k nim používáme speciální brodicí boty, je třeba dbát na to, aby nedošlo k prodření ponožek. Jejich oprava totiž bývá poměrně komplikovaná a v případě většího poškození je třeba broďáky odeslat výrobci nebo odborné firmě k opravě. Takže v nich rozhodně nechodíme po písku a kamení naboso, vždy před obutím zkontrolujeme boty, zda v nich není písek nebo kamínky a používáme svědomitě manžety na kalhotách, které vniknutí písku při brodění zabraňují. Prosakování ve spoji můžeme opravit potřením lepidlem a přiložením speciálního pásku na švy (opět nakoupíme v potápěčské prodejně), prodřenou patu nebo chodidlo (nejedná-li se o úplné prodření) lze opravit speciálním opravným tmelem, který naneseme v tenké vrstvě a necháme po rozetření zaschnout. To provedeme následně i z druhé strany, opravdu jen v tenké vrstvě, aby neoprén zůstal pružný a měkký. Na dobu vysychání lepidla má vliv okolní teplota i vlhkost vzduchu, nespěchejte.

PVC a nylon

Tyto materiály jsou velmi náchylné k poškození, větší trhliny už jen těžko opravíme, drobné dírky lze zalepit záplatou ze stejného materiálu, nejlépe umístěnou z obou stran a důkladně zatíženou během schnutí. Na PVC jsou dostupná speciální lepidla, kalhoty s nylonovým základem se dají lepit většinou jen z hladné strany, na textilním povrchu s výraznější strukturou záplaty moc nedrží. Lepit prodřená místa v podkolení nebo v rozkroku je spíš ztráta času, raději si kupme nové.

Membránové brodicí kalhoty neboli goretex

Mnohdy se jedná jen o mikroskopickou dírku, kterou s obtížemi hledáme, ale ve vodě o ní hned víme. Vznikne nejčastěji od trnitého křoví a potom si vždy nějakou dobu na proléhání houštím pozor, do hustého pobřežního porostu se tyhle drahé "dýchající" broďáky opravdu nehodí. Už hledání díry bývá problém, někdo je prostě obrátí na ruby napustí vodou a fixem označí místo prosaku, někdo používá líh na nafouknuté kalhoty. Je to pracnější, ale neriskujete jejich roztržení, plná náplň vody opravdu hodně váží! Před lepením místo poškození i jeho okolí vždy důkladně očistíme a odmastíme, ale s chemií opatrně, abychom goretex nepoškodili, raději Jarem, jde to také.

Broďáky před lepením obrátíme na ruby, necháme dokonale vyschnout a naneseme lepidlo, na velké díry a v případě, že kus materiálu chybí, je třeba použít záplatu z téhož materiálu, z jakého jsou broďáky zhotoveny. Malé otvory jen přetřeme lepidlem a necháme zaschnout, lepení lze pro jistotu po přibližně 6 hodinách zopakovat. Plně doporučuji mnoha lepeními prověřené lepidlo Aquaseal, existují ale i další značky. V případě aplikace záplaty naneseme lepidlo ve vzdálenosti cca až 2 centimetry od trhliny, rozetřeme na potřebnou plochu, necháme lehce zavadnout a přiložíme záplatu. U originálních záplat je třeba nejprve strhnout ochrannou fólii. spoj bude dokonale vytvrdlý po přibližně osmi hodinách.

Když už vlhnou goretexové broďáky všude, je prostě čas na koupi nových, jinak byste investovali do oprav víc než do pořízení nového kusu.

Všeobecné doporučení:

Po skončení lovu veškeré brodicí boty i kalhoty alespoň částečně obrátíme na ruby a necháme vyschnout, na delší uskladnění je nepřekládáme a nic na ně nepokládáme. Ideální je zavěšení za botu (případně ponožku) v suchém, tepelně stálém prostředí. Potom nám budou sloužit dlouho a spolehlivě.

Podrážkám brodicích bot se budeme věnovat v samostatném článku.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak opravit brodící kalhoty a rybářské boty - díry

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář