Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak opravit a servisovat multiplikátor

V tomto článku se dozvíte jak opravit multiplikátor a jak ho udržovat v co nejlepší kondici.

Inzerovat zde

Tento typ navijáků u nás není zdaleka tak rozšířen jako navijáky smekací, ovšem v posledních letech se počet multiplikátorů výrazně zvýšil. Jsou používány hlavně při lovu kapitálních sumců, štik a (při výletech do zahraničí) hlavatek, navíc si začínají díky svému preciznímu chodu a dokonalé brzdě získávat i prostor mezi vyznavači přívlače. Mnohé typy jsou navrženy i pro mořský rybolov, za kterým se stále více rybářů vydává jednou i vícekrát ročně. S multiplikátorem se to zkrátka musí umět, ale potom v mnoha situacích předčí všechny ostatní typy navijáků. Údržba není zdaleka tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát, máme-li k dispozici náhradní díly, zvládneme i většinu oprav.

Pečlivá údržba znamená spolehlivé služby

Multiplikátor je osazen kvalitními kuličkovými ložisky, na jejichž bezchybném a zcela volném chodu závisí dálka i přesnost náhozů. Problémem je, že prostřednictvím pletené šňůry (ale i méně často používaného monofilního vlasce) se na cívku a řadič navijáku dostává i voda. Při chytání nelze zabránit tomu, aby následně nevnikla i do útrob multiplikátoru, takže potom dochází k pozvolnému vyplavování mazadel. To znamená, že při častějším chytání je třeba také poměrně často kontrolovat a dodatečně mazat tato kritická místa. Nelze použít příliš tuhou vazelínu, protože by negativně ovlivňovala otáčení ložisek, tudíž by zkracovala náhozy a ovlivňovala nepříznivě i jejich délku, ideální je kvalitní olej. Nejhorší variantou bezesporu je provoz navijáku bez mazadel, na to opravdu pozor!

Po chytání na moři

Slaná mořská voda působí na všechny kovové součásti multiplikátoru korozivně, a to i v případě, že se jedná o výrobek, který je pro mořský rybolov přímo určen. Nespoléhejte na označení "Saltwater resist (odolný proti působení mořské vody)" a multiplikátor pravidelně po každém lovu omývejte ve sladké vodě. Jednou začas ho navíc alespoň částečně rozeberte, zkontrolujte, odstraňte nečistoty a doplňte olej.

Údržba po skončení lovu

Většinu multiplikátorů můžeme poměrně snadno rozebrat a tudíž nechat mechanismus po vyčištění dokonale vyschnout a v případě potřeby promazat. Menší, kryté multiplikátory pro přívlač, označované díky svému atypickému tvaru jako "vajíčka" tak snadno nerozebereme, ovšem tyto typy jsou primárně určeny pro lov ve sladké vodě. Bývají opatřeny takzvanými "servisními otvory", sloužícími k mazání olejem.

Když budeme multiplikátor rozebírat poprvé, možná se nám celý postup bude zdát trochu komplikovaný, ale časem se do toho dostaneme. Později s trochou praxe už tato činnost zabere jen minimum času a rozhodně se vyplatí, naviják nám bude sloužit mnohem déle a bez jakýchkoli problémů. Životnost dobře servisovaného multiplikátoru je potom téměř neuvěřitelná.

Postup rozebírání pro pravidelnou údržbu po několika dnech lovu

Tento popis je všeobecný, ale v principu jsou si multiplikátory svým řešením velmi podobné, snad tedy pomůže i vám. Znát dobře postup rozebírání se hodí i v případě, že je třeba některý poškozený díl vyměnit. Používejte vždy originální díly, snad kromě kličky a hvězdice brzdy není prakticky možné žádný díl možné podomácku vyrobit, neporadí si s tím ani nástrojař nebo jiný šikula, nebude totiž mít ani odpovídající materiál.

  • Prvním krokem bude zajištění konce šňůry nebo vlasce na cívce, nedojde tak k jejímu rozmotání a o to snadnější bude i zpětné sestavení navijáku. Naviják před rozebráním otřeme a zbavíme nečistot, aby nedošlo k jejich zanesení do vnitřního mechanismu multiplikátoru.
  • Povolíme šroubky na boční straně navijáku (na té straně, na níž se nachází klička) a odložíme si je stranou. Všechny rozebrané díly dáváme na podložku, abychom o nich měli přehled. Pokud nemáme k navijáku servisní manuál s vyobrazením jednotlivých dílů i jejich sesazení, raději postup rozebírání fotograficky dokumentujme, při skládání se to bude hodit.
  • Potom lze opatrně naviják "rozpůlit" a nechat vyschnout. Multiplikátor je vybaven pro správné navinutí šňůry (nebo vlasce) řadičem, který se při otáčení kličkou posunuje sem a tam kvůli rovnoměrnému rozložení návinu. Do mechanismu náhonu řadiče občas kápneme trošku oleje. Olej můžeme kápnout i do pouzdra, v němž je uložena osa cívky.
  • Následně (podle typu a konstrukce) vyjmeme cívku i s osou nebo cívku z osy sejmeme. To se u různých výrobců může lišit. Na osu také aplikujeme kapku oleje (stačí málo, ale údržbu doporučuji provádět spíš častěji). Větší množství oleje (nebo řídké vazelíny) by mohlo při rychlé rotaci během nahazování odstříknout  a dostat se na místa, kde olej rozhodně nechceme.
  • Potom cívku (nebo vyjmutou osu) vložíme zpět a lehce zamáčkneme, aby zapadla do pojistky proti uvolnění. Sestavíme naviják opačným postupem, než jak jsme postupovali při rozebírání, nakonec zajistíme šroubky.

Údržba po několika měsících

Tento postup provádíme podle toho, jak často a za jakých podmínek multiplikátor používáme, doporučuji nejméně dvakrát za sezónu.

  • Na cívce jsou takzvané "servisní otvory", do těch kápneme olej (jedna kapka postačí), promažeme i pákový mechanismus, který zajišťuje uvolnění cívky od převodu pro nahazování.
  • Potom nasadíme opatrně cívku - je třeba dbát na správnou polohu segmentů odstředivé brzdy (musejí se nacházet na vnějším okraji věnce), jinak by sestavení nebylo možné, takže to zjistíme hned J. Následně sesadíme celý plášť multiplikátoru, lehce přitáhneme šroubky a uvolníme krytku, abychom mohli promazat i dutou hřídel kličky.
  • Dalším krokem je uvolnění a sejmutí ovládacího prvku mechanické brzdy, promažeme osu kápnutím několika kapek oleje. Sestavíme zpětně opačným postupem.
  • Samozřejmě vyčistíme (je-li to zapotřebí) a promažeme i obě madla kličky, kterou jinak nemusíme ani rozebírat (u některých modelů to ani nejde).
  • Do mazacího otvoru jezdce řadiče kápneme také trochu oleje a zkontrolujeme celý povrch řadiče, případné nečistoty a usazeniny odstraníme.

A máme hotovo, protočením zjistíme, zda multiplikátor jde pěkně zlehka a vše je na svém místě. Dotáhneme šroubky a můžeme zase pokračovat v chytání bez obav, že by nás naviják v kritické chvíli "zradil". Nezbylo nám nic na podložce? Pak jsme svou práci odvedli na jedničku. Tu péči si naviják opravdu zaslouží, kvalitní multiplikátor je prostě naviják na celý život!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak opravit a servisovat multiplikátor

  • Václav Houžvička před 3 lety

    Moc zdravím, mohu k použít olej na šicí stroje, je takový řídký a asi zateče všude. Děkuji Vašek Jinak vaše videa jsou super, nejen chytání ale super rady. Držím palce v další práci.

Vložit nový komentář