Jak na podzimní kapry
04. 11. 2019
Podzim je tady a to je ten pravý čas k lovu kapitálních kaprů. Teplota vzduchu a v závislosti na ní i teplota vody se pozvolna snižuje, kolem vody maluje mistr podzim zářivými barvami v korunách stromů a ryby jsou stále ještě při chuti. A nejen při chuti, protože cítí příchod zimního období, svůj zájem o potravu ještě zvyšují a dávají nám mimořádnou šanci na parádní úlovek.
Podzim je tady a to je ten pravý čas k lovu kapitálních kaprů. Teplota vzduchu a v závislosti na ní i teplota vody se pozvolna snižuje, kolem vody maluje mistr podzim zářivými barvami v korunách stromů a ryby jsou stále ještě při chuti. A nejen při chuti, protože cítí příchod zimního období, svůj zájem o potravu ještě zvyšují a dávají nám mimořádnou šanci na parádní úlovek. Pokud známe revír s velkými kapry, nesmíme v tuhle dobu zůstat sedět doma, možná bychom toho totiž litovali poté, co by se nám kamarádi pochlubili svými podzimními úlovky. K úspěchu může přispět i dodržení několika nepsaných, ale zato léty prověřených pravidel...
Vsadíme na výživnou nabídku
S nástupem podzimu by si rybář měl uvědomit to, co si určitě nějakým způsobem uvědomují i kapři - největší hodnotu pro ryby před přicházející zimou má taková potrava, která je nutričně dostatečně bohatá. Příjem energie prostě musí převyšovat tu vydanou mnohem výrazněji, než tomu bylo zjara a v létě. Na jídelníčku kaprů se tedy dostanou do popředí nejrůznější bezobratlí živočichové, takže i v našich návnadách a nástrahách by měla být bohatě zastoupena masová složka! Takže pokud nebudeme lovit na oblíbené rousnice nebo chomáček menších kopaných žížal, vybírejme boilies i další nástrahy, v nichž jsou právě proteinové složky obsaženy v hojném množství.
Důležitý je bezesporu i výběr místa
Najít vhodné místo je jeden z rozhodujících faktorů, které ovlivní úspěšnost podzimního kapraření. Přitom to nebývá zdaleka tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Kapry jednoduše musíme hledat tam, kde se momentálně vyskytují, je zbytečné snažit se je nalákat jinam. Kde ty velké kapry nejčastěji najdeme? Ideální bývá místo, kde se na dně nacházejí i terénní nerovnosti, zaměřme se tedy na zlomy v řečišti nebo na dně, výmoly, hrany, dobré bývá v nádržích i původní staré řečiště (pokud ho známe nebo jsme ho pomocí sonaru vyhledali). Nebojme se blízkosti padlých stromů a zatopených pařezů - při zdolávání nám sice souboj s rybou mohou značně zkomplikovat, ale právě tady se ryby s oblibou zdržují a tudíž je zde i větší pravděpodobnost, že se dočkáme vytouženého záběru.
V blízkosti překážek kapři navíc nacházejí i relativně klidná místa, kde nemusejí zdolávat podvodní proudění (a vydávat tak zbytečně další energii), právě v těchto "zónách klidu" najdeme kapry s velkou pravděpodobností až do nástupu zimy. Přes léto jsme byli občas úspěšní na rozlehlých mělčinách, tam už ale s nástupem podzimu kapry prakticky nezastihneme. Určitě je dobré sledovat i naplavené listí a další plovoucí předměty, právě jejich soustředění a určitém místě nám totiž ukáže, kam voda unáší kromě jiného i to, co ryby s oblibou konzumují. Kromě toho, co plave na hladině, se totiž do těchto míst přesunuje i značné množství sedimentu, v němž kapři s oblibou hledají malá i větší sousta. V blízkosti překážek na dně ryby nacházejí i další lákavá sousta, jakými mohou být například škeble a další bezobratlí živočichové, proto kapři někdy i v početných hejnech prozkoumávají pečlivě okolí zatopených nerovností a překážek, kde se kal a sedimenty také často usazují. Takže na tahle místa se určitě vyplatí zaměřit a krmit v jejich blízkosti, tím apetit ryb ještě podpoříme. Ovšem krmit budeme raději méně, abychom ryby zbytečně nezasytili, prokrmujeme však i v průběhu lovu. Ono s tím krmením to vůbec není jednoduché, podívejme se na celou věc trochu zevrubněji...
Jak je to s krmením
Každopádně musíme krmit takovým způsobem, abychom velké kapry přilákali a pokud možná i udrželi na lovném místě. Takže opakuji, že krmení není třeba do vody "hrnout" ve velkých dávkách, ovšem je třeba použít krmení opravdu kvalitní. Jakmile bychom totiž vytvořili velkou krmnou plochu (například s použitím většího množství partiklu), nejede sem i spousta menších kaprů a současně bílá ryba, která v tomto období má také zvýšený zájem o potravu. Potom se záběrů těch velkých kaprů ale dočkáme opravdu jen náhodně, nejčastěji po okrajích zakrmeného místa. Velké ryby jsou totiž opatrnější a při velkém zájmu o spoustu krmení se budou mnohdy držet stranou, ačkoli ošidit o potravu se samozřejmě nenechají.
Pokud tedy vytvoříme menší, ovšem vysoce aktraktivní krmné místo, můžeme často dosáhnout mnohem lepších výsledků. Někdy postačí jednoduchá punčoška z PVA s náplní kvalitního krmení a ryby spolehlivě přiláká. Znovu tedy opakuji, velmi důležité je, aby krmení bylo pro kapra lákavé i v malém množství. Jak toho ale dosáhnout?
Kapří dobroty
Co rybář, to názor a každý by přísahal na jiné krmení, ovšem jak si potom správně vybrat, že? Jednou ze surovin, které kapry v podzimním období opravdu spolehlivě lákají, je takzvaný "přednatrávený" krill. Jedná se o silný krillový protein, který je lehce fermentován a obsahuje krillový olej Omega 3, který na ryby působí velmi účinně. Přednatrávený krill má navíc tu výhodu, že ho můžeme použít jako ochucující složku do krmné směsi, vložit do PVA punčošky, případě i namačkat na zátěž nebo do krmítka, lze ho použít i k dodatečnému ochucení boiles či těsta, případně ho do boilies nebo pelet přidat už při jejich domácí výrobě.
Živočišné složky jsou pro kapra každopádně přitažlivé po celý rok, na podzim to ale začíná platit dvojnásob, zvyšují totiž "nutriční hodnotu" nástrahy i návnady. Velmi dobře se tudíž osvědčují i snadno dostupné moučky s vysokým obsahem proteinů, případně živočišné dipy. Tyto suroviny jsou schopné během chvilky i v chladnější vodě vytvořit dostatečně silnou pachovou stopu, která ryby upozorní na dostupnou potravu a zaujme je i na velkou vzdálenost natolik, aby začaly hledat její zdroj. Právě to totiž potřebujeme.
Opomenout bychom neměli ani boilies s vyšším obsahem ořechové mouky a konopných semen, jejichž vyšší obsah tuků je totiž pro kapry lákavý. Stejně jako na jaře bývá i na podzim účinný také ptačí zob, který můžeme přidat do krmné směsi, i ten má vysoký obsah tuků.
Kdy k vodě?
Nemusíme sice vyrážet ještě před rozedněním, ale být u vody už časně dopoledne není nikdy na škodu. Šance na úlovek je většinou v podzimním období po celý den, kapři ale někdy mívají svoje "úřední hodiny" a pokud tento čas neznáme, musíme se ozbrojit určitou dávkou trpělivosti. Berou třeba několik hodin a potom si dají pauzu, aby zase svou aktivitu po pár dalších hodinách zopakovali. A tohle se nedá naplánovat a odhadnout dopředu. Ovšem pokud zjistíme, kdy jsou kapři při chuti, můžeme už k vodě vyrážet "na jistotu", samozřejmě jen do té doby, než z neznámých důvodů své návyky změní a začnou se krmit v jiný čas.
Komentáře Jak na podzimní kapry