Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na kapra, když žloutne a padá listí

09. 10. 2018
Blíží se zima, podzim už převzal žezlo, podle zlátnoucího a padajícího listí si nejspíš moc teplých dnů asi neužijeme. Ale na kapry se můžeme vydat i za nepohody, pokud nejsme moc změkčilí, rybám pod hladinou zhoršené počasí nevadí a naopak se začínají stále intenzívněji zajímat o potravu. Je to logické, na zimní období přece potřebují nabrat pořádné zásoby, toho mohou využít ale i rybáři.

Blíží se zima, podzim už převzal žezlo, podle zlátnoucího a padajícího listí si nejspíš moc teplých dnů asi neužijeme. Ale na kapry se můžeme vydat i za nepohody, pokud nejsme moc změkčilí, rybám pod hladinou zhoršené počasí nevadí a naopak se začínají stále intenzívněji zajímat o potravu. Je to logické, na zimní období přece potřebují nabrat pořádné zásoby, toho mohou využít ale i rybáři. Podzim je typický poměrně nestálými podmínkami a počasím, především ale bude záležet na průtoku a stavu vody. Pokud totiž dochází k výrazným poklesům a vzestupům hladiny, může to krátkodobě ryby vyburcovat k aktivitě, ovšem jinak není o co stát. Kolísající hladina dělá z rybaření sázku do loterie, ať už se jedná o tekoucí vodu nebo stojatý revír.

Kde podzimní kapry najdeme?

Ryby se sice občas ještě krátkodobě přes den vydají do mělčin, začínají se ale stahovat hlavně do hlubších úseků a najdeme je tam, kde jsou ve vodě překážky a v blízkosti terénních zlomů. Měli bychom (především na stojatých vodách, ale platí to i pro řeky) sledovat směr větru a vycházet z toho, že vítr po hladině unáší potravu - ryby se tedy často soustřeďují v místech, kam je unášeno listí i další plovoucí předměty. Sice nám to lov trochu komplikuje (falešné záběry od listů a větviček jsou při chytání na položenou neskutečně otravné), ovšem právě v těchto místech míváme největší šanci na úlovek. Někdy je dobrým řešením plavaná, kdy splávek opatrně s trochou štěstí umístíme mezi všechno, co se nashromáždilo na hladině a pak už jen vyčkáváme. Přikrmit je samozřejmě vhodné, nebudete to ale přehánět s množstvím krmné směsi ani s velikostí krmných koulí. V chladnější vodě (pod 10 stupňů Celsia) už nemá smysl používat přísady do krmení, které jsou vyrobeny na bázi oleje, v chladné vodě totiž budou téměř neúčinné. Zaměříme se spíš na drobnější krmení, vhodnou volbou je například nadrcená směs ze zbytků pelet nebo boilies v kombinaci s partiklem.

Vyplatí se navštívit hůře dostupná místa

Snažme se vyhledávat k lovu i místa, kam není možné zajet rovnou autem a budeme se muset s naší výbavou vydat pěkný kus podle vody. Tady totiž ryby nebudou zdaleka tak "ochytané" a opatrné, jako je tomu na často navštěvovaných místech. Některé ryby opravdu v průběhu sezóny posbírají řadu ne zrovna příjemných zkušeností a několikrát ulovený kapr bývá mnohem vybíravější, což se projeví i při záběru, z některých ryb se stanou téměř neulovitelné exempláře. Vždy ale dbejme na to, abychom v případě záběru kapitální ryby měli dostatečný prostor pro zdolávání a místo bylo vhodné i k vylovení větší ryby, i podzimní kapr v sobě často skrývá velké množství energie, kterou v případě boje o život pochopitelně využívá naplno. On totiž určitě netuší, že ho máte třeba v úmyslu pustit na svobodu a dá boje skutečně všechny své síly.

Co jim nabídnout

Osvědčenými nástrahami zůstávají rousnice i menší žížaly, samozřejmě těstoviny, těsta a nelze opomenout populární boilies s nejrůznějšími příchutěmi. Použití dipů se na podzim stává samozřejmým, k velmi úspěšným a současně dostupným patří jednoduchý česnekový výtažek, při nákupu dáme přednost směsím, rozpuštěným v alkoholu nebo v glycerinu, které netuhnou ani při nízkých teplotách a proto se budou ve vodě mnohem lépe šířit. Zajímavou variantou je sestavení nástrah z několika barevných součástí, kdy právě kontrastní kombinace (například kukuřice s tmavým boilie) působí pozitivně pro zvýšení viditelnosti nástrahy. Kapr totiž v čisté vodě využívá při vyhledávání potravy i svůj zrak (není-li voda přikalená nebo už zvířená hejnem "pasoucích se" ryb), nápadnější nástraha často rybu rychleji přiláká. Trochu zmenšíme i velikost nástrah, ačkoli se tím nevyhneme i záběrům od menších ryb, ani kapr už se tak nežene s podzimním ochlazením po objemných soustech, spíš se zaměřuje na jejich množství. Takže při krmení vybereme několik slibných míst, krmíme-li několik dnů dopředu, budeme mít téměř jistotu, že se ryby naučí na zákrmech potravu vyhledávat. Sladké krmení ani nástrahy se na podzim příliš nehodí, dejme přednost raději masové nebo rybí příchuti. Ty jsou výrazné a přilákají kapry i z velké vzdálenosti, stejně jako přidání osvědčeného anýzu nebo lněného oleje. V zásadě je žádoucí, aby krmení i nástraha měly co největší obsah proteinů.

Nahodit do dvou odlišných míst se může vyplatit

Pokud si nejsme zcela jisti, kde kapry hledat a nevidíme ani stoupající bublinky nebo kalový mrak od ryjících ryb u dna, nahoďme každý z prutů jiným směrem. Ryby se nejčastěji přesunují do hlubších partií, takže tam bychom jeden z náhozů měli určitě směřovat. Pokud jsou v blízkosti lovného místa porosty rákosí nebo jiných vodních rostlin, případně zatopené překážky, riskněme to a druhý prut nahoďme tímto směrem. Pokud objevíme, kde se ryby nacházejí, přehodíme potom do těch míst klidně i druhý prut a pravděpodobnost závěru tak samozřejmě ještě zvýšíme. Stejně tak můžeme kombinovat různé rybolovné techniky, plavaná a položená současně jsou správným krokem k tomu, abychom zjistili, kde a na jakou nástrahu budou kapři lépe brát.

Správná prezentace nástrahy se také počítá

Většinou použijeme stejné montáže jako na jaře a v letním období, jen můžeme s ohledem na menší velikost nástrah sáhnout i po menších háčcích. Když se nástraha vznáší lehce nade dnem, je pro rybu určitě viditelnější a snadněji dostupná, než kdyby zapadla do bahna nebo nánosu pomalu tlejícího listí. Krmení v PVA punčošce dopravíme snadno na požadované místo spolu s nástrahou a je zárukou toho, že se bude pomalu uvolňovat přesně na požadovaném místě. Takže se na výpravu za podzimním kaprem určitě vydejte dřív, než se vlády ujme opravdová zima!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na kapra, když žloutne a padá listí

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář