Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na dravce přes léto

19. 09. 2016
Po zahájení sezóny lovu dravců, kdy se dočkáme často skutečně pěkných úlovků a ryby jsou aktivní, nadchází letní období, pro milovníky lovu dravých ryb poněkud ošemetné. Kdy přes léto chodit na ryby a jaké vybírat nástrahy si řekneme v tom to obecném článku.

Po zahájení sezóny lovu dravců, kdy se dočkáme často skutečně pěkných úlovků a ryby jsou aktivní, nadchází letní období, pro milovníky lovu dravých ryb poněkud ošemetné. Dravé ryby se loví především na přívlač a zejména na často prochytávaných revírech se ryby začínají chovat zdrženlivě, umělým nástrahám pozvolna přestávají důvěřovat a ani ti, kdo se vypraví s mrtvou nebo živou rybkou, nezaznamenávají příliš časté úspěchy. Přes léto je velmi důležité zvolit správné místo, taktiku lovu, zaměřit se na vhodný druh cílové ryby a ve neposledním místě mít i trochu toho příslovečného rybářského štěstí.

Kde je budeme hledat

Na začátku sezóny lovu dravců byl určitě největší tlak vyvíjen především na dobře přístupných místech a tam, kde se úlovky velkých dravců často opakují. O takových místech místní i dojíždějící rybáři dobře ví, nemyslete si, že jste jediní. Některá místa lze také s určitými zkušenostmi ve "čtení vody" snadno vytipovat, jde na řekách především o hlubší jámy pod jezy, místa s padlými stromy a za překážkami, místa za mostními pilíři, úplavy s přechodem do mělčiny, kde se s oblibou zdržují drobné rybky, vždy je slibným místem i přítok potoka nebo vyústění náhonu. Na stojatých vodách se jedná hlavně o zlomy v profilu dna, místa se zakotvenými loďkami a v okolí přistávacích mol, zátoky s bohatým porostem rákosí či stulíků, místa s do vody padlými stromy a zatopené vodní stavby, opět za jedno nejlepších lovišť platí prostor v blízkosti přítoku. Pokud máme k dispozici loďku, je to především na velkých vodních plochách a tam, kde je obtížnější přístup po břehu, skutečně velká výhoda. Dále bychom se měli soustředit i na místa, která jsou obtížněji přístupná nebo kde hrozí zvýšené riziko vázky. Chytání je sice obtížnější, ale to riziko s sebou přináší mnohem větší pravděpodobnost setkání s ne tak opatrnou a zkušenou rybou, tudíž i vyšší pravděpodobnost záběru.

Zvolit správný čas

V letním období se aktivita dravců přesunuje zejména do časných ranních a také podvečerních hodin, mnohé lze vypozorovat z toho, kde se pohybují drobné rybky, tvořící podstatnou část potravy větších dravců. Hodně záleží i na počasí, za chladnějších, pošmourných nebo i deštivých dnů je šance na záběr dravce mnohem vyšší i v průběhu dne, za horkých, slunečných dnů si spíš stojí za to přivstat nebo šetřit síly na večer. Rybaření by se rozhodně nemělo stát "dřinou", když nás bolí ruka od celodenního točení kličkou navijáku nebo nám stéká pot po zádech i do očí, pohodu u vody si moc neužijeme. Ano, pokud jsme na rybářské dovolené, můžeme se pochopitelně za dravci vydat na celý den, i tak ale stojí za to si občas udělat přestávku a odpočívat. Přes den se někdy vyplatí projít i vzdálenější část revíru a vytipovat si vhodná místa na večerní nebo ranní lov. Pokud začne hladina stoupat a přikalovat se po dešti, měli bychom jít k vodě, dokud to ještě jde, zvlášť pokud meteorologové předpovídají dlouhodobé deště a s tím i kalnou vodu, která se jen tak nevyčistí. Možným řešením je i lov pod přehradami a na údolních nádržích, kde k zakalení nedochází tak často. Pokaždé to prostě chce přemýšlet a zvolit to nejvhodnější řešení, když dravci neberou, můžeme se chvíli věnovat i jiným rybolovným technikám, které budou v dané chvíli účinnější.

Výběr nástrah

V letním období jsou dravci obklopeni většinou bohatou nabídkou potravy, ale pokud se nám podaří vystihnout vhodný čas a zastihneme predátory na lovu, nebudou na výběr nástrah příliš vybíraví. Tradiční plandavky, rotačky a woblery se osvědčují velmi dobře, stejně tak i nástrahy k měkkých plastů (twistery, jigy, kopyta, smáčky a další), v místech s hustým porostem vodních rostlin můžeme vyzkoušet povrchové nástrahy (poppery, umělé žabky, myši). Lov s těmito nástrahami umožňuje sledovat na vlastní oči uchvácení domnělé kořisti dravcem, je to opravdu neuvěřitelný adrenalin. Úspěšní s nimi budeme především na štiky, boleny a okouny, často neodolá ani velký tloušť. Tenhle způsob lovu rozhodně stojí za vyzkoušení!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na dravce přes léto

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář