Inzerovat zde
Inzerovat zde

Gumové nástrahy a jejich druhy, vedení a ukládání

27. 08. 2018
Někdo na tyhle zajímavé a velice dráždivé nástrahy chytá už dlouhé roky, jiný jen občas, možná se mezi námi najdou i kolegové, kteří "gumy" a další nástrahy z měkkého plastu zatím třeba vůbec nepoužili. To by ale byla rozhodně chyba - právě kopyta, smáčci, twistery, jigy a umělé rybky i fantastické vzory z měkkého, poddajného materiálu jsou mnohdy jednou z nejúčinnějších nástrah.

Někdo na tyhle zajímavé a velice dráždivé nástrahy chytá už dlouhé roky, jiný jen občas, možná se mezi námi najdou i kolegové, kteří "gumy" a další nástrahy z měkkého plastu zatím třeba vůbec nepoužili. To by ale byla rozhodně chyba - právě kopyta, smáčci, twistery, jigy a umělé rybky i fantastické vzory z měkkého, poddajného materiálu jsou mnohdy jednou z nejúčinnějších nástrah.

Princip pohybu se mnohdy liší

U některých nástrah z měkkého plastu napomáhá k dráždivému pohybu především měkký, poddajný, do oblouku tvarovaný ocásek,který se při tažení vodou kroutí a vytváří dojem raněné prchající rybky, to jsou hlavně jigy a twistery. U jiných je to koncová část, rozšířená do tvaru jakéhosi "kopýtka", které se ve vodě nepravidelně pohybuje a rozpohybuje následně celou nástrahu. Další variantou jsou nymfy s jemnými nožkami, kterým pohyb dodává nepravidelné vedení, u "chobotniček" je to dráždivý pohyb spousty jemných "chapadélek". Smáčci mají nejčastěji ocasní část rozdělenou na dvě tenké špičky, které sice nedodávají nástraze tak nápadnou akci, ale dráždivě kmitají a často v klidnější vodě přivedou k záběru i zkušeného dravce, který příliš nápadně pracující nástrahy považuje hned za krajně podezřelé. Setkat se můžeme i s realisticky tvarovanými a zbarvenými napodobeninami mnoha druhů rybek, stejně jako se vzory zcela fantastickými, skutečnou předlohu postrádajícími. Používají se i imitace červů a hmyzu, nechybějí ani věrné napodobeniny, žabek, pulců, čolků nebo ráčků a krevet. A co teprve sortiment pro mořský rybolov! Vybere si prostě každý, mnohdy právě zcela nezvyklé a neokoukané nástrahy slaví největší úspěchy. Některé nástrahy jsou kombinací více vzorů, takže i u měkkých plastových nástrah se můžeme setkat se zasazenou lopatkou na způsob wobleru nebo s vrtulkou, jak to známe od devonů.

Uložení nástrah z měkkého plastu

Označení "gumy" není zrovna odpovídající, jedná se o nástrahy z měkkého plastu, který je zpracován, barven a upraven nejrůznějšími (většinou patentovanými) postupy a technologiemi. Jednou z nesporných nevýhod plastových nástrah je to, že za tepla se snadno deformují, když necháte takové jigy nebo twistery za oknem auta v parném létě, najdete z nich jen beztvaré kuličky nebo placky. A navíc je nelze v krabičce umístit společně do jedné přihrádky, v teple nebo při delším uložení i za normálních podmínek by se začaly k sobě lepit a časem by se úplně spojily. Naštěstí existují boxy ze speciálního plastu, který zabrání přilepení těchto nástrah na stěny krabičky, v těch je můžeme bezpečně přechovávat. Vždy tedy ukládáme nástrahy odděleně a časem bychom je měli kontrolovat.

Správné vedení je u vláčecích nástrah cestou k úspěchu

Ačkoli nástrahy z měkkého plastu jsou i při monotónním tažení značně pohyblivé, měli bychom je (především při lovu na stojatých vodách) vhodným způsobem "oživovat". Nejjednodušší je nepravidelná rychlost vedení nástrahy, které docílíme buď střídáním rychlosti přitahování nebo zvedáním a sklápěním špičky prutu spolu s jeho vychylováním do stran. Vedení nástrahy se týká i hloubky, ve které gumu dravcům nabízíme a rychlost i způsob pohybu by měl vycházet z několika zákonitostí. Je to určitě napodobení pohybu konkrétního druhu imitované rybky (jinak se přece pohybuje ouklej a jinak hrouzek nebo vranka), dále vedení plastových nástrah v blízkosti loviště dravce (buď o stanovišti dravé ryby víme, nebo nabízíme nástrahu u překážek a přirozených úkrytů). Každá z plastových nástrah vyžaduje specifický způsob pohybu, některé můžeme nechat chvílemi i pasívně splývat s proudem, u jiných se snažíme krátkými "poskoky" a chvěním špičky vyvolat dojem zraněné, dodělávající rybky. Ráčky a napodobeniny žížal necháme občas jen tak unášet proudem a jen lehkým kontaktem sledujeme, zda nedošlo k záběru.

Nejen dravci projeví zájem

Na menší, pomalu vedené plastové nástrahy se často dočkáme i záběru ryb, které mezi dravce bezesporu nepatří. Napodobeniny nymf a červů vezmou s důvěrou i cejni a cejnci, tloušti (ti ale žerou snad úplně všechno, u těch to člověka nepřekvapí), parmy, kapři, bílá ryba všeobecně těmito nástrahami nepohrdne především zjara a po dešti, za lehce přikalené vody. Velice dobré zkušenosti mám s nástrahami, které jsem v nabídce našich obchodů zatím viděl jsem velmi zřídka, na první pohled vypadají trochu jako nepodařené kopyto, ale ten ocásek mají spíš placatý, něco jako bobří ocas. A k tomu několik dráždivě hemživých nožiček. Při pomalém, přerušovaném přitahování se mi na ně podařilo přelstít i několik opravdu velkých kaprů a dokonce pěkného lína! Prostě nezvyklá nástraha je pro ryby lákavá - nebo snad neodolají zvědavosti, jež samozřejmě není vlastní jen lidem?

Nástraha vhodná i na pstruhové revíry

Plastové nástrahy lze osadit jednoháčkem bez protihrotu a potom jsou vhodné i k použití na pstruhových vodách. Vyžadují samozřejmě tenký vlasec nebo šňůru a nepravidelné vedení, potom s nimi občas přesvědčíme k záběru i velkého, zkušeného a hodně opatrného pstruha. Na pstruhových vodách se mi osvědčily především našedlé a černé nástrahy, ale pokud narazíte na vysazené duháky, zkuste použít to nejšílenější a nejbláznivěji zbarvené, co v krabičce najdete. Záběry pstruhů na plastové nástrahy jsou často velmi důrazné, právě tahle nástraha je dokáže často vyprovokovat i na hodně prochytaných vodách a místech.

Navonět nástrahu? Proč by ne?

V nabídce rybářských obchodů najdeme mezi dipy a aromatickými přípravky i prostředky pro "ovonění" nástrah z měkkého plastu, neváhejte a vyzkoušejte je! Samozřejmě to není stoprocentní návod na úspěch, ale lehce nadipovaná nástraha bývá (hlavně na stojatých a pomalu tekoucích vodách) občas mnohem úspěšnější než obyčejná guma. Otestujte to tedy dřív, než na to ryby přijdou!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Gumové nástrahy a jejich druhy, vedení a ukládání

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář