Inzerovat zde
Inzerovat zde

FlySim aneb muškaření s myší nebo joystickem

08. 03. 2021
Když nemůžete z nejrůznějších důvodů k vodě, vezmete možná zavděk nějakou náhražkou. A simulátor muškaření není tak úplně hloupý, i když skutečné chytání vám samozřejmě nahradit nedokáže.

Když nemůžete z nejrůznějších důvodů k vodě, vezmete možná zavděk nějakou náhražkou. A simulátor muškaření není tak úplně hloupý, i když skutečné chytání vám samozřejmě nahradit nedokáže. Ale můžete se u něj docela pobavit, ať už jste zkušení muškaři, nebo v reálu zatím spíš zdobíte stromy kolem řeky svými nástrahami. Princip simulátoru skutečně vychází z reality a hra dodržuje fyzikální zákony, ovlivňující dynamiku nahazování.

Suchá i mokrá muška, nymfa

Lovit můžete na věrohodně zpracované řece s využitím základních muškařských technik, tedy na suchou mušku, které plave po hladině, na mokrou mušku, unášenou pod hladinou nebo na nymfu. Ovládáte délku vysoukané šňůry a v okénku můžete sledovat pohyb šňůry nad hlavou v průběhu nahazování, lze využít i valivý hod, dorážení šňůry nebo s trochou zručnosti i dvojitý tah. Nahazování se ovládá pohybem myši na podložce, po nahození šňůru vidíte na monitoru. Při lovu na nymfu sledujete barevný indikátor na konci šňůry, při lovu na suchou mušku uvidíte sebrání nástrahy rybou přímo z hladiny. Ano, sledovat můžete v průzračné vodě i z hloubky stoupající rybu - pokud jste zvolili příliš silný návazec či nevhodnou mušku, jen se pod nástrahou otočí a vrátí se ke dnu. Prostě jako ve skutečnosti!

Vybavení rybáře

Když se rozhodnete vyrazit virtuálně na ryby, uvidíte datum výletu, počasí se mění náhodně a proto vybíráte z krabičky s 25 suchými a mokrými muškami i nymfami vhodný vzor podle situace i zvolené techniky lovu. Volba návazce nabízí různou sílu koncového dílu v šesti různých průměrech s odlišnou pevností, můžete si zvolit plovoucí, pomalu nebo rychle potápivou šňůru (4 varianty). Co se prutu týče, jeho výběr nijak neovlivníte, výhodou je, že ho nelze zlomit ☺. U navijáku můžete nastavit odpor brzdy a právě s brzdou je dobré pracovat (podle velikosti zaseknuté ryby a jejího odporu) i v průběhu zdolávání. Vylovení proběhne tak, že rybu musíte dostatečně unavit a navést do rámečku před sebou (něco jako brankoviště). Potom svůj úlovek uvidíte a uloží se vám do paměti počítače. Své rekordy tak můžete později překonávat.

Kam vyrazit?

K dispozici je v současnosti devět virtuálních amerických revírů, nacházejících se od Oregonu po Maine. Najdete tu pomalejší hluboké toky i rychle tekoucí peřejnaté říčky, můžete to zkusit v hluboké tůni, za kamenem nebo pod vodopádem. V lovném úseku se můžete pomocí kláves pohybovat podle břehu a rozhlížet se; lovit je možné proti proudu, po proudu nebo kolmo na proud. Občas lze v mělčích místech i sledovat ryby, stojící za přírodními překážkami, tu a tam se nějaká dokonce vymrští nad hladinu, až to šplouchne. Ano, zvuková složka simulátoru je zpracována na výbornou, řeka šumí adekvátně k tomu, jaký revír jste si vybrali, opravdu nádhera, brzda při odvíjení zabzučí. Občas se vám objeví výzva dne (například ulovit tři siveny o určité hmotnosti) a pokud ji splníte, odemknou se vám další možnosti, například nový revír.

Jaké ryby lze lovit

Modely ryb jsou zpracovány věrohodně ve 3D a při pohybu ve vodě, při záběrech i souboji se chovají velmi realisticky. Najdeme tu pstruhy potoční i duhové, siveny, amerického pstruha druhu "cutthroat", zlatou formu pstruhů a další ryby. Jen pro mě bylo zklamáním, že tu chybí moje oblíbená muškařská ryba - lipan. Inu, autoři jsou "Amíci" a lipana prostě nepovažovali za dostatečně atraktivního nebo kdoví z jakého důvodu ho vypustili. Ale to je snad jediné, co mi na simulátoru chybělo.

Virtuální ryby se chovají jako skutečné, občas mění stanoviště, krmí se z hladiny, ve vodním sloupci nebo u dna, někdy stojí za to chvíli je pozorovat a přemýšlet, jak mušku nahodit, aby doplula tam, kam chceme. Po zaseknutí menší ryby si ty velké můžeme poplašit, ale když na chvíli přejdeme o kousek dál, zase se zklidní. Čím větší kousek, tím je opatrnější. K záběru snadněji rybu přimějeme použitím hodně tenkého návazce, ale potom je problém nejen provést zásek v pravý čas a správnou silou, ale dramatická je i celá fáze zdolávání. Ryba postupně ztrácí sílu, ale je to často souboj vážně docela napínavý. Při použití silných návazců je třeba dokonalá prezentace nástrahy a i tak to se záběry nebývá slavné, tak jako ve skutečné rybařině.

Když si nevíte rady

Pokud jste se k virtuálnímu revíru vydali v nevhodnou dobu, můžete návštěvu ukončit a vyrazit v jiný den. Dočkáte se odlišného počasí, žádné zbytečné čekání a prostoje tedy nehrozí. Ovšem přimět velké ryby k záběru, to už tak jednoduché není. Pokud si opravdu zoufáte, můžete nahlédnout do pomůcek, kde je v přehledných tabulkách uvedeno, jaký druh hmyzu se ve kterém ročním období nejčastěji vyskytuje, respektive jaká muška by měla být účinná. Nechybí ani detailně zpracovaná uživatelská příručka, která vám pomůže naučit se nahazovat i zdolávat ryby, pokud si s počítačovou technikou tak moc nerozumíte.

Statistika může být zajímavá

Aniž byste museli své úlovky zapisovat do sumáře, kdykoli si můžete vyvolat statistiku a podívat se, kolik a jak velkých (včetně hmotnosti) ryb jste ulovili. Protokol je kompletně uložen s údaji o všech rybách, které jste ulovili a umožňuje třídění podle data, délky, hmotnosti nebo druhu ryby. Další statistiky ukazují, kolik kilogramů ryb jste ulovili, průměrnou hmotnost a další zajímavé informace.

Kde Fly Sim pořídit

Demo hry najdete na odkazu, kde si ho můžete stáhnout a bezplatně vyzkoušet. Samozřejmě tak nezískáte plnou hru, ale dostanete omezený počet mušek a můžete se vydat na jeden revír. Rozhodnete-li se pořídit online plnou verzi, už máte dobrou představu, do čeho jdete. K odemčení plné verze slouží zadání kódového klíče, který po zaplacení plné verze obdržíte.

Systémové požadavky

Abyste simulátor spustili a bezchybně fungoval, musí váš počítač splňovat alespoň tyto minimální požadavky:

  • Procesor 500 MHz Intel Pentium nebo AMD Athlon Processor
  • Operační systém Windows 98 nebo novější
  • Paměť RAM 256MB
  • Grafická karta 3D s ovladači OpenGL
  • Na pevním disku volné místo minimálně 20MB
  • Myš a klávesnici pro ovládání

Jak vidíte, tenhle simulátor rozjedete pomalu i na mikrovlnce, není nijak náročný. Tak to zkuste, vážně je to zajímavá výzva, když vám nevyjde výlet k vodě.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře FlySim aneb muškaření s myší nebo joystickem

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář