Inzerovat zde
Inzerovat zde

Candátí nástrahy ze dna zdvižené

29. 10. 2015
V tomto článku se zaměříme na lov candátů s rybkou a klasickou montáží. Každým rokem udělám několik výprav s cílem ulovit pár Candátů.

Za ty roky rybaření už jsem byl na několika revírech a jak už tomu ve většině případů bývá na každém revíru se ryby chovají o trochu jinak. Prezentace nástrahy je důležitým faktorem při lovu Candátů a vím, že to co funguje na jednom revíru nemusí fungovat i na těch dalších.

Sestava na Candáty – nástražní rybka ve sloupci

Tuto sestavu jsem použil poprvé na řece. Chytal jsem už dvě hodiny a byl jsem bez jediného záběru. Zkoušel jsem na háček dávat celou nástražní rybku nebo jen cárek masa, ale nic nepomohlo. Potom jsem provlékl na kmenový vlasec za háček velikou polystyrenovou kuličku a za necelých patnáct minut přišel první záběr.
Candáti většinou loví ze dna, pokud to ovšem nejde, vyplátí se zkoušet a vymýšlet nové sestavy, které mohou vést k úspěchu.

Popis mé montáže

Vyzkoušel jsem několik montáží od průběžky až po částečně fixovanou montáž až jsem skončil u naprosto fixované montáže, která se mi jevila jako nejúspěšnější. Na kmenový vlasec navážeme trojobratlík na který příjde olovo a 60cm návazec s jedním háčkem. Velikost olova zvolte podle toho na jakém revíru chytáte. Někde jste nucení použít i 60 gramové olovo a jinde vám postačí 20 gramové. Nejlepší je použít co nejmenší zátěž. Předtím než nastražíte samotnou rybku, napíchněte přes háček jednu nebo dvě polystyrenové kuličky a až poté napíchněte na háček nástražní rybku. Výsledkem je, že nastražená rybka není na dně, ale vznáší se v proudu a neustále stoupá i klesá právě vlivem proudy řeky.

Občas se mi také osvědčilo místo obyčejného olova použít krmítko. Do krmítka se dá použít jakékoliv krmení. Efekt to bude mít takový, že vyplavující se krmení z krmítka přiláká i menší ryby za kterými připlouvají dravci. S krmítkem ovšem chytám jen v krajních řešení, kdy už nevím jak bych měl Candáty donutit k záběru.

Zásek

Se zásekem není potřeba na nic čekat. V případě kdy je v jakékoliv sestavě olůvko zásek provádíme ihned. Nečekáme několik vteřin. Pokud Candát ucítí tlak olůvka nástrahu okamžitě pustí. Několikrát jsem Candáty chytal i na feeder a záběr jsem prováděl hned po druhém razantním cuknutí. Z 5 záběrů jsem 4 proměnil a jednou jsem zasekl do prázdna. Když jsem zkoušel ze začátku déle čekat, Candát vždy nástražní rybku upustil.

Kdy jít na Candáty

Na Candáty má také výrazný vliv počasí. Pokud bylo pod mrakem záběry jsem měl i přes den. Když je ovšem jasná obloha moc úspěchů nepřišlo. Největší šanci na ulovení Candáta budete mít večer.

Candát je velmi náchylná ryba, proto pokud se vám ho podaří ulovit, zacházejte s ním opatrně a co nejdříve ho pusťte zpět do svého rodného živlu.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Candátí nástrahy ze dna zdvižené

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář