Inzerovat zde
Inzerovat zde

Březnový feeder

02. 03. 2020
Letošní počasí je sice podle meteorologů prapodivné, ale pro rybáře zatím docela příznivé. Sněhu na horách moc nebylo a tudíž ani v březnu není třeba mít obavy z mimořádného zvýšení hladiny řek nebo "sněhové vody". Takže se můžeme vydat na tekoucí i stojaté revíry a lovit téměř všechny druhy ryb, které zrovna nejsou hájené.

Letošní počasí je sice podle meteorologů prapodivné, ale pro rybáře zatím docela příznivé. Sněhu na horách moc nebylo a tudíž ani v březnu není třeba mít obavy z mimořádného zvýšení hladiny řek nebo "sněhové vody". Takže se můžeme vydat na tekoucí i stojaté revíry a lovit téměř všechny druhy ryb, které zrovna nejsou hájené. Zimní půst nebyl pro ryby příliš dlouhý a v žádném případě krutý, většinou ryby přijímaly potravu i v poměrně teplém zimním období a jsou při chuti i nyní. Mnozí z nás už určitě u vody několikrát byli, letos se někteří z mých kolegů pyšní velmi pěknými úlovky už z únorového rybaření. Takže s feederem se určitě nějakého toho záběru dočkáme, když zvolíme správné místo, krmení i nástrahu a budeme trochu trpěliví. Letošní jaro je prostě pro chytání na feeder jako stvořené! Velice dobré vyhlídky na úspěch máme na tekoucích i stojatých vodách, takže můžeme vyrazit, kam nás naše rybářské srdce potáhne.

Kam se vydat? Zkuste to v proudu

Na řekách už se ryby rozjely a za stálého stavu vody je najdeme v klidných místech i tam, kde voda trochu táhne. V klidnějších partiích toku většinou odpočívají, ale i tak se dají na nějaké to sousto určitě nalákat, v mírném proudu potom očekávají potravu a bývají ještě o něco aktivnější. Pro chytání s feederem jsou vhodné obě varianty, ovšem pokud víme, kam se přesně vydáme a za jakých podmínek budeme lovit, měli bychom tomu přizpůsobit i výběr a sestavení náčiní. V mírném proudu lze chytat s pruty typu medium nebo i light, pokud bychom však chtěli nahodit do rychlého a silného proudu, je lepší volbou typ heavy. S jemným proutkem bychom totiž jen s obtížemi nahazovali těžší krmítko a navíc by nás proud stále provokoval chvěním jemné špičky k záseku, i když by ty falešné záběry nebyly způsobeny tahem ryby. Velmi nadějná jsou i mírně táhnoucí místa pod jezy, kde se ryby zdržují vlastně po celý rok.

V proudu je vhodné použít pevněji napěchovanou krmnou směs, která se bude z krmítka vyplavovat delší dobu, rozhodně je dobré přidat do krmení i nějakou tu živočišnou složku. Osvědčují se například bílí červi, nasekané nebo rozmačkané žížaly, hnojáčci a podobně - živá složka krmení je výrazně aromatická a ryby přiláká i z velké vzdálenosti. Do směsi ale můžeme přidat i drobné pelety, které její přitažlivost také skvěle zvýší. Velmi aromatickou a pro mnoho druhů ryb účinnou složkou krmení je i sýr, milují ho tloušti a plotice, parmy a často mu neodolá ani kapr. Pokud se spolehneme na krmení jen s použitím krmítka, je to bez starostí, chceme-li přikrmovat i krmnými kuličkami, vyplatí se to jen v mírném proudu a chce to trochu praxe, abychom s ohledem na sílu proudu a předpokládanou (nebo ještě lépe naměřenou) hloubku v lovném místě dostali krmné kuličky skutečně tam, kam potřebujeme - tedy co nejblíž k nástraze.

Na nádrži, přehradě, pískovně nebo u rybníka

Stojatá voda umožňuje využít pruty s tou nejcitlivější špičkou, které nám zajistí, že nepropásneme ani ten nejjemnější a nejopatrnější záběr. Tam, kde je nedaleko břehu alespoň metrová nebo větší hloubka, nemusíme mnohdy nahazovat nijak daleko, navíc na několik metrů můžeme mnohem přesněji zakrmit a pokud se nám podaří ryby stáhnout, nahazujeme potom přesně do zakrmeného místa. Je třeba krmit jen menším množstvím, ale po nějaké době vždy zase trochu krmení přihodit, ryby tak snadněji udržíme na místě. Na stojaté vodě postačí použít menší krmítka, rozpad náplně probíhá pomalu a voda součásti krmení neodnáší příliš rychle, takže směs nemusíme do krmítka nijak "pod tlakem" lisovat.

S krmnou směsí si není třeba zjara moc lámat hlavu, jako základ stačí použít lehkou kalicí hlínu, trochu antuky a přimíchat strouhanku, koriandr, anýz, kukly nebo bílé červy a podle toho, na co budeme chytat, můžeme přidat například vařenou kukuřici, poškozené bolilies nebo zlomky peletek. Hotová krmiva, určená pro jarní chytání můžeme samozřejmě koupit i v prodejnách, nabídka rybářských obchodů je neuvěřitelně široká.

Nástrahy

Jaké nástrahy budou zjara na ryby nejspolehlivější? Osobně dávám přednost živočišným, ty mě v tomhle období snad nikdy nezklamou. Právě červi a žížaly patří k jarnímu rybaření a ryby je berou s důvěrou, zajímavým řešením potom je i kombinace živočišné nástrahy s rostlinnou tak, že na jeden háček dáme červíka nebo žížalu a na druhý například zrníčko kukuřice nebo napařený rohlík. A podle toho, oč jeví ryby větší zájem, můžeme později výběr nástrah upravit. Klasické žížaly jsou výbornou nástrahou, z větší rousnice je lepší udělat menší kousky, přece jen nám tak déle vydrží a navíc ryby zjara berou spíš menší kousky. A že jsou žížaly výbornou nástrahou, jakým superlativem potom označit hnojáčky! Občas jsou s jejich obstaráváním sice trochu problémy a starosti, ale je to nástraha prostě jedinečná. Hnojáčci vydávají typický pach a proto jsou velmi účinnou složkou i do krmení, kdy jich po rozmačkání stačí malé množství.

Pro jarní lov na feeder je výbornou nástrahou i pečivo, které můžeme nabídnout v různých podobách. Těsto z pečiva máme připravené během chvilky, stačí starší (ovšem V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NE PLESNIVÉ!) pečivo namočit na chvilku do vody a hnětením z něj následně vytvoříme měkké, poddajné těsto. To je vhodné pro lov cejnů i bílé ryby. Perfektně funguje i jednoduché rohlíkové boilies, které si snadno vyrobíme pomocí speciálních vykrajovacích kleští. Lisované kostičky z pečiva jsou další nástrahou, které neodolá ani kapr, ani jiná kaprovitá ryba, před lisováním můžeme pečivo ochutit několika kapkami aromatického boosteru nebo použijeme tradiční příchutě, které běžně najdeme v prodejnách potravin (anýz, vanilka, cukr, skořice a další).

Při jarních vycházkách je velmi účinnou nástrahou i kukuřice, především pokud na "své" místo chodíme častěji a vždy trochu prokrmíme, ryby si brzo na kukuřici zvyknou a potom ji ochotně vyhledávají. Kukuřici lze koupit už uvařenou do té správné podoby, kdy je dostatečně měkká, aby háček bez odporu pronikl slupkou a přitom aby zrnka neodpadávala z háčku při nahození. Pokud si ji vaříme sami, můžeme do vody opět přidat některé z výše zmíněných aromatických složek.

Pokud jste tedy ještě letos nebyli u vody, je nejvyšší čas zkusit své štěstí, jarní chytání je často dokonce lepší zábava než lov v létě - ryby bývají při chuti po celý den a s jemným feederovým náčiním máme velkou šanci na úlovek opravdu pěkných kousků. A abych nezapomněl, pozor na to, že od poloviny března už budou hájené parmy, ostroretky a podoustve - pokud je tedy ulovíte po patnáctém březnu, co nejšetrněji je vraťte do mokrého živlu, vydat se na ně cíleně můžete zase od půli června.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Březnový feeder

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář