Inzerovat zde
Inzerovat zde

Barvy vláčecích nástrah

17. 07. 2023
Výběr a vedení vláčecích nástrah, to je prostě souhrn nepřeberných zkušeností, názorů a vzorů, k tomu se ještě každou chvíli objeví na trhu něco nového. Navíc i sami rybáři se mnohdy pustí do vylepšování woblerů, rotaček, plandavek, smáčků, kopyt, jigů, twisterů a dalších napodobenin poraněných nebo neopatrných rybek svépomocí a řeší věci originálním způsobem. Určité zásady a pravidla už se ale vžily, ačkoli není nutné brát je jako dogma, ovšem stojí za to tyhle věci znát.

Výběr a vedení vláčecích nástrah, to je prostě souhrn nepřeberných zkušeností, názorů a vzorů, k tomu se ještě každou chvíli objeví na trhu něco nového. Navíc i sami rybáři se mnohdy pustí do vylepšování woblerů, rotaček, plandavek, smáčků, kopyt, jigů, twisterů a dalších napodobenin poraněných nebo neopatrných rybek svépomocí a řeší věci originálním způsobem. Určité zásady a pravidla už se ale vžily, ačkoli není nutné brát je jako dogma, ovšem stojí za to tyhle věci znát. Zda na ně budete u vody brát ohled nebo vyberete podle svého momentálního názoru a s přihlédnutím k situaci, to už je potom na vás... Zda byla volba správná, o tom stejně nakonec rozhodnou ryby.

Volba barev je závislá na mnoha faktorech

Kromě velikosti, tvaru a způsobu chodu vodou má bezesporu na reakci ryb velký vliv i barva nástrahy. Jednoduchou a všeodhalující radu samozřejmě nabídnout nelze, vždyť to, co fungovalo včera, už nemusí být účinné dnes a rozmanitých vlivů, které se na účinnosti nástrahy podepisují, je velké množství. Když se chceme zevrubněji podívat na jednotlivé barevné varianty, zkusme určité shrnutí spojit i s vlivem prostředí podle zakalení vody, slunečního svitu a roční doby:

►   NA ZAČÁTKU SEZÓNY není na výběr konkrétní nástrahy kladen tak velký důraz, ryby si přece jen od našich vábidel nějaký čas odpočaly a proto na začátku sezóny můžeme použít s vysokou pravděpodobností úspěchu víceméně jakékoliv nástrahy. Na větších vodách a tam, kde se snažíme upoutat pozornost dravců i na větší vzdálenost, použijeme větší, nápadně zbarvené třpytky i woblery a další napodobeniny rybek či jiných vodních živočichů. Navíc mohou mít nástrahy poměrně dráždivý a nápadný chod, k vyprovokování váhajícího dravce se osvědčují i "chrastivé" woblery s kuličkami v tělní dutině nebo "zvukové" rotační třpytky, opatřené výřezy na rotujícím plíšku. V čisté vodě není třeba používat příliš nápadné vzory, spíš se budeme držet našedlých a zelenohnědých odstínů, u plandavek potom tradičního měděného, mosazného nebo matně stříbrného povrchu, často i s reliéfem šupin.

►   BRZO ZRÁNA A NAVEČER, kdy je denního světla přece jen méně, je čas pro použití nápadně zbarvených woblerů - například pro lov štik a místy i okounů se skvěle osvědčuje vzor Red Head s výrazně červenou hlavou a bílým tělem, candáti dávají přednost stříbřitým a světle modrým woblerům, okouni a pstruzi mají v oblibě imitaci malého okouna nebo pstruha duhového. Z rotačních třypytek v ranním a podvečerním šeru skvěle fungují modely s lesklou holografickou fólií a s nápadnými světlými tečkami na tmavém podkladě. Tyto barvy bývají spolehlivé i na konci vláčecí sezóny, kdy se snažíme rybám nabízet poměrně nenápadně zbarvené vláčecí nástrahy a vybíráme především ty, které mají pomalejší chod. U jigů a dalších plastových nástrah stačí mnohdy použít háček s menší hlavičkou, jež lze následně vodit mnohem pomaleji a svým charakteristickým kroutivým pohybem vydráždí i jinak netečného dravce. Za úplné tmy potom (především v letním období) jsou někdy nenahraditelné a doslova nedostižné tmavé až úplně černé vláčecí nástrahy, mnohdy postačí "obyčejné" plandavky, které jsou v poslední době zbytečně podceňovány.

Ke kopytům, smáčkům, jigům a rybkám z měkkého plastu je třeba ještě podotknout, že mnohdy je u nich nejdůležitější barva zvolené hlavičky, po výměně za jiné barevné provedení se může do té doby prakticky neúčinná nástraha stát cílem divokých ataků.

►   Extrémně ČISTÁ a navíc hodně nízká voda bývá pro vláčení dost složitým oříškem, ryby jsou opatrné a musíme tudíž nahazovat co nejdále a současně použít menších, barevně nepříliš výrazných nástrah. Lovíme především na rozhraní mělčiny a hlubšího tahu, na stojatých vodách i řekách mnohdy v bezprostřední blízkosti břehu. Na štiky velmi dobře v úplně čisté vodě fungují jakékoli nástrahy, které co nejvěrohodněji pohybem a samozřejmě i zbarvením připomínají menší štiku, vždyť ochrana teritoria a sklony ke kanibalismu jsou u tohoto populárního dravce velmi dobře známé. Stejně tak okouni se mnohdy pustí do pronásledování napodobeniny okouna i v případě, že zrovna neloví, věrohodná imitace okouna je vítanou kořistí i pro candáta v každé velikosti.

►   Přikalená voda nemusí být pro vláčení vůbec špatná, ryby vnímají kromě zraku velmi dobře rozruch i pomocí postranní čáry, která jim umožňuje zaregistrovat každý neobvyklý pohyb. V lehce přikalené vodě lze použít hodně nápadných nástrah, na nichž jsou použity výrazné fluorescenční barvy a provedení, které žádnou skutečnou kořist pro rybu asi nemohou představovat, ovšem probudí přirozený instinkt dravce a poté následuje útok.

►   Pokud se na přelomu jara a léta u břehů nebo v okolí porostů vodních rostlin vyskytuje potěr a drobné, sotva odrostlé rybky ve větším množství, můžeme dravcům nabídnout malé stříbřitě zbarvené plandavky typu Heinz, malé devony nebo rotačky, miniwoblery nabo můžeme vyzkoušet ultralehkou přívlač se streamery a bucktaily.

Flourescenční zbarvení vláčecích nástrah

Je možná tak trochu kapitolou samo pro sebe, pozornost upoutají především svým opravdu hodně nápadným vzhledem. Když se (už je to pěkná řádka let) tyhle nástrahy objevily v rybářských prodejnách poprvé, moc důvěry nebudily a kdo je nakoupil, tak to spíš udělal jen proto, že na něj už nic jiného nezbylo. A potom právě tyhle neokoukané, pro ryby neznámé nástrahy slavily mimořádné úspěchy! Snahy o napodobení křiklavých barev byly vcelku neúspěšné a tyhle "divočiny" se - obrazně řečeno - platily zlatem. Ovšem po několika sezónách jako by svou přitažlivost ztratily, ryby se jich prostě nabažily nebo spíš prohlédly jejich záludnost. Od té doby, ačkoli je občas použiju, jsem s nimi už moc velké úspěchy neslavil. Ale možná ta doba zase přijde, mám je pořád v zásobě a nedokázal jsem se s nimi rozloučit ani přes naléhání kamarádů - sběratelů...

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Barvy vláčecích nástrah

  • Ondřej Holas před rokem

    Kde se dají sehnat ta gumová vranka a ta larva vážky? To asi nutně potřebuju :-) Předem díky

Vložit nový komentář