Inzerovat zde
Inzerovat zde

Aktivní feeder

07. 03. 2017
Chytali jste někdy na feeder s olůvkem, které nebylo natolik těžké, aby vám udrželo sestavu v proudu na jednom místě a tak se vám celá sestava pomalu převalovala po dně? Že ne? A že vám to připadá jako blbost? Možná po přečtení tohoto článku změníte názor.

Pod pojmem aktivní feeder si každý z nás může představit ledacos. Já mám ovšem myšlení trochu převrácené a tak za aktivní feeder považuji taktiku lovu, kterou vám popíšu v několika následujících řádcích níže. Tento způsob lovu mě neuvěřitelně nadchnul a rád bych vám popsal i to, jak jsem k tomuto chytání vlastně došel a jaká shoda náhod za tím stojí.

Před pár dny mě potkala situace, která rozhodně nebyla pozitivním znamením na začátku mého rybářského dne. Za prvé jsem neměl téměř žádná krmítka, jelikož jsem při předchozí výpravě chytal na revíru plném sláviček a ryby mi to zkrátka a dobře velmi často o tyto ostré škeble trhaly. A za druhé jsem také přirozeně po předchozím rybolovu neměl ani krmení a tak moje cesta vedla do rybářského obchodu s domněním, že vše potřebné co mi chybí, si nakoupím a potom vyrazím vstříc novým zážitkům na moji oblíbenou řeku pod splav.

Když jsem ovšem přijel do prodejny, potkalo mě nemilé překvapení v podobě zavřeného krámku. Ihned jsem tedy vyhledal na mapě v mobilu další nejbližší rybářský obchod, kam jsem se vydal. Jakmile jsem přijel na místo určení, zjistil jsem, že zde je také zavřeno, respektive otevírá se až od deváté hodiny. Z ničeho nic mě pohltila panika a nevěděl jsem jak dál. Měl jsem tedy dvě možnosti, buď tu zůstat a počkat až otevřou nebo vyrazit k vodě s plechovkou kukuřice a půlkou krabičky masňáků, která mi zaplať pán bůh zbyla z minule.

No nic řekl jsem si, že to dnes zkusím zkrátka bez krmení a krmítek. Po cestě jsem tiše doufal, že mám alespoň nějaká olůvka, protože těch ve své výbavě přece jenom nemám mnoho a jestli vůbec nějaké.

Po příjezdu na místo se dívám, že proud řeky celkem teče a tak první co dělám je, že se dívám do batohu a hledám olůvko, které by mojí nástrahu udrželo zhruba uprostřed řeky, kde vždycky chytám. Nic méně největší mé olůvko, které jsem našel, mělo 40 gramů a co hůř, bylo ve válcovitém provedení. Tento tvar olůvek není příliš dobrý pro to, aby byl schopný udržet mojí sestavu na jednom místě. 

Zkusím to s menším olůvkem

Po pěti minutách zběsilého prohrabování batohu a beznaděje jsem zkrátka toto menší olůvko připojil na karabinku a šel na věc. Moc dobře jsem věděl, že si nemohu dovolit chytat tak daleko a tak jsem nahodil asi tři metry od břehu. V těchto místech ještě není proud tolik silný a tak jsem byl schopný svojí sestavu udržet na místě. Nic méně po hodině lovu mi nepřišel žádný záběr a tak jsem se rozhodl, že to zkrátka zkusím nahodit doprostřed proudu asi dvacet metrů od břehu.

Vidím, jak vlasec poskakuje mezi bublinkami, které tvoří splav vzdálený asi padesát metrů nade mnou. Špička mi poskakuje jako zběsilá, tím jak se olůvku posunuje po dně. Najednou ovšem přichází razantní zohnutí špičky a tak zkouším zasekávat. Světe div se, na prutu je ryba a dokonce nebude malá. 

Že bych našel novou strategii lovu s feederem?

Ihned po záseku přichází jízda přes brzdu. Opravdu jsem byl z toho překvapený a chvíli jsem tomu nevěřil. Spíš jsem si myslel, že jsem něco podsekl než, že by to něco takovým způsobem vzalo. Nikdy jsem tímto způsobem nechytal a tak jsem byl zvědavostí bez sebe, co se z toho vyklube. Po několika minutách boje přitahuji krásnou Parmu k podběráku. Ta má určitě přes šedesát centimetrů. Rychle ji fotím a pouštím zpět do svého živlu.

Opět na háček napichuji houf masných červů a zkouším to stejným způsobem. Špička poskakuje, olůvko se pomalu posunuje po dně. Nahazuji znovu a znovu a na zhruba čtvrtý nához přichází další záběr. Úspěšně zasekávám a přitahuji krásnou Ostroretku. Podobným způsobem chytám ještě zhruba hodinku a proměňuji další dva záběry a vytahuji na podložku Podoustev a Ostroretku.

Začínám prut držet v ruce

Ještě mám před sebou pár hodinek lovu a začíná mě to opravdu bavit. Nejedná se o úplně běžné feederové chytání. Toto má opravdu něco jiného, zvláštního do sebe. Velmi se mi líbí, že mohu prochytávat různá místa, nahazuji kam se mi zachce, nepotřebuji žádné krmení. Je to něco co se mi zkrátka začíná čím dál více líbit.

Při předchozích několika náhozech jsem si všiml, že se mi občas špička zaklepala jako by to byl záběr. Bylo to ovšem nesekatelné, jelikož pak olůvko poskočilo po dně a ryba už se třeba k nástraze nevrátila. Rozhodl jsem se posunout vidličku prutu blíž k sobě a po náhozu jsem si feederový prut opřel o stehno a držel prut v ruce. Krásně jsem v prutu cítil každý pohyb olůvka a najednou přišlo razantnější cuknutí, podobné jako předtím, kterému jsem dříve nevěnoval pozornost, jelikož jsem prut nedržel v ruce a necítil to. Toto klepnutím zkouším zaseknout a trefuji… No tak to je paráda. Další Ostroretka, tentokrát opravdu krásná ryba svého druhu přesahující hranici čtyřiceti centimetrů. Kdybych prut v ruce neměl, o takovou krásnou rybu bych přišel.

Novým způsobem to zkouším dál a daří se mi několikanásobně lépe. Ve zbytku dne mi přichází ještě několik záběrů a já mám tak na svém kontě tři krásné Parmy a několik Ostroretek a Podouství. 

Závěrem

Domů odjíždím s úsměvem na tváři. Nejen, že jsem dnes ušetřil peníze za krmení, ale navíc jsem si neuvěřitelně skvěle zachytal a přišel jsem na něco úplně nového, co jsem dříve zkrátka neznal.

Podobným způsobem jsem ještě zkoušel chytat i na několika dalších revírech. Nejvíce se mi dařilo pod splavy. Někdy tato metoda byla v těchto místech mnohem efektivnější než, kdybych chytal se zaklipovaným vlascem a házel stále do stejného místa.

Dále se mi také osvědčilo později používat průběžná olůvka. Sestava se mi méně motala. Někdy bylo také efektivní za olůvko na kmenový vlasec připojit broček, který olůvko fixoval. Postupem času jsem se také naučil čím dál lépe nahazovat, cítit s nástrahou a proměňovat záběry.

Tento způsob rybolovu si oblíbíte například v případě, kdy máte jen dvě hodinky času a nechce se vám rozdělávat krmení. Je to zkrátka velmi zajímavý a zábavný způsob rybolovu na feeder, který doporučuji všem vřele vyzkoušet.  

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Aktivní feeder

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář