Inzerovat zde
Inzerovat zde

Zpráva hospodářské odboru 2018

06. 02. 2019
V posledním roce volebního období pracoval odbor v nezměněném obsazení. Celkem proběhla čtyři zasedání a jedno zasedání pracovní skupiny pro reorganizaci pstruhového rybolovu.

V posledním roce volebního období pracoval odbor v nezměněném obsazení. Celkem proběhla čtyři zasedání a jedno zasedání pracovní skupiny pro reorganizaci pstruhového rybolovu. Veškerá činnost byla prováděna dle schváleného plánu práce a rozpočtu daného odboru. Čtvrté zasedání se již konalo v nově zvoleném personálním obsazení po volbách. 

V tomto složení:

Kubát Ladislav MO Sedlčany
Potměšil Miroslav MO Žleby
Porhansl Jan MO Kladruby
Kupsa Petr MO Kladruby
Horák Viliam MO Kladno
Foršt Josef MO Nová Ves
Jindřich Pavel MO Čelákovice
Stuchl Zdeněk MO Smečno
Pacholátko Richard MO Mladá Boleslav
Volek Lubomír MO Unhošť
Pechar Jiří MO Čáslav
Štěpnička Milan MO Český Šternberk


Pracovní náplň byla směřována standartními směry, a to hlavně kontroly zarybňování, ostraha revírů, úkoly uložené výborem ÚS, pošta a již zmíněný pstruhový rybolov.

Během roku byly provedeny kontroly zarybňování revírů včetně přejímek ryb při výlovech v jednotlivých organizacích. Kontroly jsou velmi náročnou činností na čas. Všichni členové HO jsou zároveň hospodáři v jednotlivých MO a zde mají též své povinnosti, což přináší občas komplikace v obsazení kontroly. Celý proces se odehrává během třech měsíců v roce. Na jaře bylo provedeno celkem 21 kontrol. Podzim byl dosti ovlivněn nepřízní počasí a spousta nahlášených termínů byla přesouvána na pozdější dobu. Celkem jsme na podzim provedli 32 kontrol vysazování. Na posledním zasedání bylo vše vyhodnoceno. Hlavní poznatek byl, že je potřeba v této činnosti i nadále pokračovat. Dále bylo konstatováno, že je potřeba tuto činnost pravidelně zveřejňovat na stránkách svazu. Na tomto základě byl stanoven jednotný postup hlášení provedených kontrol.

Dále probíhala ostraha společných revírů, kdy RS s celokrajskou působností provedla několik společných kontrol včetně kontrol ve spolupráci s Policií ČR. Byly též provedeny během noci, a to i v čase mimo povolenou dobu lovu. Opět se zde ukazuje práce MO, jakým způsobem přistupují k ostraze revírů. Pokud je ostraha vykonávána pravidelně, a hlavně na kvalitní úrovni, jsou zde lovící ukáznění a dodržují bližší podmínky výkonu rybářského práva. Též byla vyhodnocena činnost jednotlivých MO a jejich členů RS. Na základě jejich práce byly nastaveny výše uznatelných nákladů na ostrahu revírů. Tento materiál byl předán ke schválení VÚS.

Na druhém zasedání byly projednány výsledky úlovků na jednotlivých revírech. Zde bylo jasně konstatováno, že i nadále se prohlubuje problém pstruhového rybolovu. I přes vysazování tržních násad nejsou výsledky takové, jaké bychom si přestavovali. Výstupem bylo sestavení pracovní skupiny, která se celým problém pstruhového rybolovu bude zabývat. Pracovní skupina se sešla a vše důkladně prodiskutovala. Byly pojmenovány příčiny těchto problémů. Prvním krok je provedení kategorizace jednotlivých revírů a následná úprava hospodaření. Musíme si připustit, že naše pstruhové revíry nejsou zdaleka tak kvalitní, jak tomu je v jiných ÚS. Poslední kapkou pro tyto naše revíry bylo obrovské sucho, které postihlo celou republiku. Velká část revírů úplně vyschla, což dokonalo pro nás totální zkázu. Tyto ztráty nelze napravit pouhým zarybněním. Musíme ale říci, že pokud bude situace přetrvávat i dalších letech, nebudeme schopni na těchto revírech vůbec hospodařit.

Dalším důležitým bodem byly úpravy BPVRP, které byly předloženy na konferenci ke schválení. Jedná se o úpravy, které budou platit v rámci všech revírů ve společném rybolovu. Jedná se o tato ustanovení: K 70, míra okouna 20 cm, míra parmy 60 cm, zákaz používání háčků s proti hrotem na pstruhových revírech. Tato ustanovení vyšla na základě jednání na Radě ČRS, kdy námi podporované body neprošly. Z tohoto důvodu byly předloženy ke schválení. Jejich schválení bylo velmi hladké a mezi delegáty mělo drtivou podporu. Platnost bude od 1. 1. 2020, kdy vyjdou nové popisy revírů.

Do nadcházejícího roku bude prioritou dokončení reorganizace pstruhového rybolovu a příprava semináře na toto téma.

Zdroj: CRS-SUS.CZ

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Zpráva hospodářské odboru 2018

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář