Žlutá je dobrá
31. 03. 2016
Článek o krmení kukuřicí a partiklem v kombinaci s používáním žlutých nástrah.
Žlutá barva u nástrah je efektivní téměř všude a téměř v jakémkoliv ročním období. Pokud si někdy nedovolíte vzít k vodě kukuřici, cukrovou kukuřici, žluté pop-up boilies a další například plastové žluté nástrahy přicházíte o spoustu možností pro nastražení i přesvědčení ryb k záběru. Podle mého názoru jsou právě tyto návnady naprosto efektivní po celý rok a my se v dnešním článku zaměříme na lov s těmito nástrahami a na možnosti jejich prezentace.
Prezentace kukuřice pod háčkem ovšem není úplně jednoduchým oříškem a je potřeba dodržet několik zásad, které kapry neodradí. Spousta rybářů se snaží použít veliký počet kukuřic na vlas pod háček s domněním, že oproti velikosti boilies nebo pelety je to stále malá nástraha, která jinak nevynikne a také neodradí menší kapry. Myslím si, že v případě kukuřice je to veliká chyba. Já osobně používám 2-4 zrnka kukuřice a naopak v případě kdy jsem použil například 6-8 zrnek mi přicházely záběry paradoxně od menších ryb.
Něco jiného je to při používání boilies. Žluté boilie a navíc když je plovoucí je mnohem výraznejší než kukuřice pod háčkem. Na každém revíru funguje něco jiného a v případě kdy se rozhodnete krmit partiklem s kukuřicí a vytvoříte na dně krmný pás, ryby se často chovají tak, že se chvíli pasou a pak zase odjedou. Do krmení najíždí v takových kruzích a většinou tam nestráví mnoho času. Někde se proto vyplatí použít něco výraznějšího a ve stejné barvě návnady, kterou krmíte. Častokrát jsem na jednom revíru krmil kukuřicí a záběry mi chodily pouze na plovoucí žluté boilies. Naopak na spoustě dalších vod to bylo úplně jinak a vyplatilo se mi chytat pouze na to čím krmím a tím byla právě kukuřice. Je potřeba neustále zkoušet a poté se přizpůsobit dané situaci, která nastane.
Způsoby nastražení kukuřice
Prvním mým oblíbeným způsobem je použití háčku o velikosti 4-6 a nastražení kukuřice na tento plastový náramek. Tento způsobob nastražení je vidět na prvním obrázku pod článkem. Dovoluje mi velmi efektivně použít pouze dvě zrnka kukuřice. Celkově je tato montáž mnohem více chytlavější než v případě použití obyčejné montáže s vlasovou metodou pod háčkem. Velmi často tímto způsobem nastražuji i plastové a plovoucí kukuřice a jejich efektivita je někdy mnohem vyšší než v případě použití obyčejné kukuřice. Často k samotnému háčku připojuji i PVA sáček s kukuřicí, která se pak rozprostře přímo kolem háčku. Jednou jsem během jedinného dne a bez předkrmování pouze s PVA a plovoucími plastovými kukuřicemi chytil devět kaprů přes deset kilogramů. Šlo o náhodné nahazování do různých míst, kde jsem si myslel, že by se ryby mohly vyskytovat a velmi dobřo to fungovalo.
Druhý způsob nastražení se mi také líbí a většinou je velmi efektivní na konci lovu nebo v případech kdy ryby ležící nástrahy přímo na dně už ignorují nebo k nim mají větší respekt. Většinou přeříznu boilies v půlce a pod háček ho nastražím společně s kukuřicí. Vznikne tak montáž, která se mírně odlepí ode dna, což je první důvod proč se stává později tak efektivní. A druhým důvodem je, že boilies je mnohem více aromatičtější a pro ryby je to určitá změna, která se mi většinou projevila ve velmi dobrém světle.
Pokud bych to měl shrnout tak v případě krmení partiklem, kde je výraznou složkou právě kukuřice se mi osvědčilo používat stejně barevné nástrahy. Žlutá ve vodě prostě vynikne a někdy je nutné vyniknout ještě výraznější žlutou na svém krmném místě a někdy naopak stačí zůstat nenápadný. Způsoby nastražení kukuřice, které vidíte na obrázcích níže se mi osvědčily mnohem více než použití obyčejné vlasové metody. Je to ovšem opět individuální podle revíru a chování ryb. Ze své zkušenosti ovšem mohu potvrdit, že tyto montáže mi fungují celoročně a jsou také velmi efektivní při krátkodobých vycházkách.
Komentáře Žlutá je dobrá
Petr Olas před 8 lety
Já imrvére použivám druhý způsob nastražení. Každopádně zajimavý článek k zamyšlení.