Inzerovat zde
Inzerovat zde

Zimní plavaná není vůbec beznadějná

01. 02. 2021
Plavaná se dá provozovat prakticky po celý rok, to víceméně platilo vždy, pokud nebylo nastaveno všeobecné hájení. A v současné době to platí dvojnásob, troufám si říci. Je to z velké části dáno tím, že zimy nejsou už tak důkladné a většina řek není sevřena ledovým krunýřem, ba dokonce už ani nemívá ty něžné ledové krajky u břehů.

Plavaná se dá provozovat prakticky po celý rok, to víceméně platilo vždy, pokud nebylo nastaveno všeobecné hájení. A v současné době to platí dvojnásob, troufám si říci. Je to z velké části dáno tím, že zimy nejsou už tak důkladné a většina řek není sevřena ledovým krunýřem, ba dokonce už ani nemívá ty něžné ledové krajky u břehů. Prostě ryby už nezimují tak často u dna ve stavu, kdy mají snížené životní pochody a o potravu se nezajímají. Aktivita ryb tedy už tedy není soustředěna jen na úseky pod přehradami, kde celoročně minimálně kolísající teplota vypouštěné vody dávala těm největším nadšencům šanci úspěšně lovit i v zimních měsících. Sice jsme ochuzeni o lov "na dírkách", ale právě plavaná nám může přinést i v lednu a v únoru spoustu zábavy.

Na které druhy ryb se zaměříme

Stále ještě je podle mého názoru velmi nedoceněnou rybou jelec tloušť, který se vyskytuje od pstruhových úseků až po poklidné nížinné toky, prosperuje dobře i ve stojatých vodách, pravidelně se vytírá a navíc je to ryba, kterou lze lovit pomocí prakticky všech známých rybolovných technik. Malí tloušti jsou zvědaví a uloví je snadno i začátečník, ovšem přelstít velkého, zkušeného a protřelého tlouště kolem půl metru nebo i většího, to už je něco jako taková rybářská maturita nebo mistrovská zkouška. No schválně, kolik takových kapitálních tloušťů jste za svůj život ulovili? Přitom občas není problém je pozorovat, jak se majestátně pohybují jako samotáři nebo ve společnosti početného hejna těch menších. A co vaši kamarádi? Pokud se někdo cíleně na lov tloušťů nezaměřuje, jedná se spíš o nahodilé úlovky ve velikosti do třiceti centimetrů. Souboj s velkým tlouštěm je pro rybáře i jeho náčiní svým způsobem i jakási zatěžkávací zkouška, tenhle urputný bojovník disponuje kromě mazanosti až překvapivou dávkou síly a energie. Hlavně je to ale velmi opatrná a vybíravá ryba, takže přelstít takového tlouštího "profesora", to vyžaduje pořádný fištrón! Tloušti dokáží přežít (a krásně narůst) i v nepříliš čisté vodě s nižším obsahem kyslíku, mnohdy se zdržují dokonce na tak nevábných místech, jako jsou výtoky z mlékáren či sýráren, vyústění kanalizace a podobně. A snad si v takových místech doslova libují - jako kdyby věděli, že rybu, ulovenou v těchto partiích toku, si nevezme domů snad žádný ani z těch rybářů, kteří si na rybím mase jinak s oblibou pochutnávají...

Ale není to jen tloušť, v zimě je aktivní jeho příbuzný jelec proudník stejně jako jelec jesen, dále plotice a perlíni, cejni i cejnci, někdy se podaří přesvědčit i pěkného kapříka. Při lovu na živočišné nástrahy občas můžeme ulovit okouny, je třeba si ale uvědomit, že jsou už od začátku roku hájeni a proto místo s výskytem okounů raději opustíme a přejdeme jinam.

Nalehko s bičem

Chytání na bič má ve své jednoduchosti určité kouzlo. Vrací nás starší do klukovských let, kdy takové věci jako naviják patřily spíš k vytouženým součástem vybavení a hlavně nám umožní plně se soustředit na splávek a jeho vedení. Biče se vyrábějí v různé délce, většinou jsou teleskopické a i při úctyhodných rozměrech velice lehké, takže při správném úchopu nenamáhají ruku a zaručují pohotový zásek. A kdyby náhodou bylo skutečné zimní počasí, lov bez navijáku zaručuje i to, že nám vlasec nebude zamrzat v očkách. Ačkoli ten lov bez navijáku by někdo mohl považovat za určitý hazard, pokud dojde k záběru větší ryby, ale není tomu tak. Bič je dostatečně pružný a s nápory ryby si snadno poradíme, jen to chce nespěchat, "netlačit na pilu" a rybu zdolávat pěkně pozvolna. Podběrák na dostatečně dlouhé násadě je samozřejmě skvělým pomocníkem. Hotové montáže můžeme mít s sebou na praktickém "žebříčku", výměna celého návazce i s předem vyváženým splávkem je potom otázkou chvilky. Kdo raději sází na jistotu, může použít i tlumič z gumového svazku.

Matchka nám umožní pohyb kolem vody

Takzvané matchové pruty jsou nejčastěji vlastně vícedílné pruty v délce od čtyř do pěti metrů, občas se ale můžeme setkat i s teleskopickým provedením. Poměrně velký počet oček není "na parádu", ale má svůj smysl. Vedou totiž vlasec tak, že kopíruje tvar prutu a tudíž zaručují maximální využití jeho akce. Pokud chceme používat klouzavý splávek, zvolíme si ale vždy prut s dostatečně velkými očky, aby se v nich uzlík (fungující jako zarážka pro splávek) nezachytával a nekomplikoval nám tak nahazování. S tímto prutem jsme dostatečně mobilní a můžeme prochytávat ta nejslibnější místa. Matchové pruty jsou vhodné především pro chytání na stojáku, ale využijeme je i na pomalu proudících vodách, pokud by stoják byl náhodou zamrzlý.

Kdo to umí s děličkou, boduje

Dělička nám umožní nahodit úplně přesně do zvoleného místa a současně je zárukou snadného vedení sestavy i pohotového záseku. S krmením to nemusíme přehánět, ale drobnými dávkami udržujeme ryby na lovném místě a při chuti. Když máme připraveno místo pro odkládání dílů, jde zdolávání opravdu snadné, přece jen lovíme spíš menší ryby, hlavně plotice a cejny, buďme ale připraveni i na možný záběr větší ryby a rozhodně se zdoláváním zbytečně nepospíchejme. Při použití tenkých vlasců je použití podběráku na dlouhé násadě samozřejmostí, jinak bychom si všechno zbytečně komplikovali.

Krmení je důležité, i když ho nebude moc

Do zimního krmení na plavanou se vyplatí přidat rozmačkané bílé nebo kostní červy a aromatické kukly, nasekané žížaly nebo ještě lépe hnojáčky a základem je pochopitelně šrot. V rozumném množství lze použít dipy a atraktory, ale hlavně takové, jejichž základní složkou není olej. Proč? Protože v chladné vodě se olejovité složky hůře rozpouštějí a tudíž moc nefungují. Zatímco až bude voda teplejší, potom bude mít jejich použití skutečný smysl. Nablízko krmíme kuličkami, které zmáčkneme v ruce, na větší vzdálenost je vhodný nastřelovací prak. Pořád je třeba myslet na to, že bychom neměli přestat krmit ani v případě, že nám ryby najedou a berou, ovšem pořád jen v malých dávkách.

Červi jsou základ, ale...

Bez bílých červů nebo hnojáčků to většinou jde jen těžko, ale nepodceňujme ani pečivo, někdy může být účinnější, než tradiční a osvědčené živočišné nástrahy. Pro kaprovité ryby má pečivo jednoduše svoje kouzlo a vyplatí se tedy mít pro jistotu s sebou i lisované kostičky napařeného rohlíku nebo veky. Napaření na sítku nad horkou vodou je dílem okamžiku, vylisování mezi dvěma prkénky pomocí zátěže také netrvá dlouho a pak už jen pokrájet ostrým nožem na kostičky. Stejně tak nám může dobré úlovky přinést i tužší těsto, ze kterého tvarujeme malé kuličky nebo hruštičky, do nichž se ukryje celý háček. Jen nesedět doma a vyrazit k vodě, ryby už na nás čekají...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Zimní plavaná není vůbec beznadějná

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář