Inzerovat zde
Inzerovat zde

Zima a položená

01. 02. 2020
Chytání na položenou je pro mnohé rybáře tou nejčastěji praktikovanou metodou a někteří zesmutní při nástupu zimy. Ovšem ono to není zase tak tragické, vždyť jak se říká - všechno zlé je pro něco dobré. Takže nedostatek sněhu a vyšší teploty i na přelomu roku sice rozesmutní příznivce lyžování, bruslení a dalších zimních sportů, ale rybáři mají šanci vyrazit k vodě a potěšit se i nějakým tím záběrem a úlovkem.

Chytání na položenou je pro mnohé rybáře tou nejčastěji praktikovanou metodou a někteří zesmutní při nástupu zimy. Ovšem ono to není zase tak tragické, vždyť jak se říká - všechno zlé je pro něco dobré. Takže nedostatek sněhu a vyšší teploty i na přelomu roku sice rozesmutní příznivce lyžování, bruslení a dalších zimních sportů, ale rybáři mají šanci vyrazit k vodě a potěšit se i nějakým tím záběrem a úlovkem. Najít vhodné místo pro zimní chytání na položenou není až tak snadné, ale není to zase úplně nemožné. Je zapotřebí trochu přizpůsobit vybavení, sestavu i krmení a výběr nástrah, proč to ale nevyzkoušet?

Které ryby budou při chuti?

Do konce roku máme ještě šanci zkusit ošálit nějakého dravce, mrtvá rybka, nabídnutá u dna zláká candáta nebo štiku stejně jako v podzimním období, také okouni bývají až do konce roku při chuti. Oni by ti dravci brali i po novém roce, ale jsou hájení a budeme si na jejich lov muset počkat jako vždycky, tedy do poloviny června. Na některých soukromých revírech, kde platí pravidla odlišná od rybářského řádu, je však i v lednu a v únoru možné dravé ryby lovit na položenou, na plavanou s živou rybičkou i na přívlač. Ale na svazových revírech se zaměříme především na kaprovité ryby. Na stojatých vodách jsou občas aktivní kapři, cejni a plotice, na tekoucích revírech k tomu můžeme připočítat i tlouště (kteří si od shánění potravy nedají pauzu po celý rok), všetečné proudníky, podoustve, parmy a perlíny. Ryby se ale budou zdržovat na jiných místech než od jara do podzimu, takže je musíme nejprve najít.

Na mnoha revírech se vcelku hojně vyskytuje i pstruh duhový a občas i siven, také tyto ryby můžeme kromě jiných technik velmi úspěšně lovit i na položenou. Mnohdy projíždějí jednotlivě nebo v hejnu svoji trasu na stojáku, nebo mají na proudné řece stanoviště, v jehož blízkosti shánějí potravu.

Kde se zdržují ryby v zimě

Některé druhy ryb v zimě skutečně vykazují jen minimální aktivitu a není prakticky možné je ulovit (například lín, úhoř, sumec), jiné ale, byť v omezené míře, přijímají potravu i v této době. Aktivita bílých ryb se sice o něco sníží, stále je však možné se záběru dočkat. Na stojatých vodách jsou ryby soustředěny hlavě v hlubších místech, u přítoků a u výtoků teplejší vody (z kanalizace, chladicí vody a podobně). Přijímat potravu nepřestávají ani ryby na tekoucích vodách, šance na závěr tu bývá dokonce ještě o něco větší. Například v úsecích pod přehradami, kde nekolísá tak výrazně teplota a voda bývá i dobře prokysličená, se daří nejen pstruhům a sivenům, ale v klidnějších pasážích se drží kaprovité ryby. Vyplatí se nahazovat především do vracáků a hlubších jam. Určitě ryby nehledáme v silnějším proudu, kdy by musely vydávat příliš mnoho energie.

Mník je kapitola sama pro sebe

Pokud je někde povolen lov mníků, je právě zimní období ten nejlepší čas, jinak se s touhle zajímavou treskovitou rybou totiž nemusíte vůbec u vody setkat. V prosinci a v lednu se rozmnožuje, ovšem současně je to jediné období, kdy jsou tyhle ryby konečně pořádně při chuti, Jinak se mohou na revíru vyskytovat a většina rybářů o nich vůbec neví. Jsou aktivní především za šera a v noci, což není pro rybáře v zimě nic příjemného, takže úlovek často přijde spíš náhodou. Mník je nenasytný dravec a hltavec, takže vezme klidně i velkou rousnici nebo mrtvou rybku, než se pohne z místa (abychom vůbec zaregistrovali záběr), mívá už nástrahu hodně hluboko. Nezbude tedy, než ho odstřihnout a vyměnit návazec nebo zkřehlými prsty vytvořit celou novou montáž.

V zimě krmíme trochu jinak

K lovu na položenou samozřejmě krmení a vnadění patří, ale platí tady dvě zásady - používáme tudíž takové krmení, které bude svoji pachovou stopu šířit i v chladné vodě a krmíme malými dávkami, ovšem poměrně často. Aromatické látky na bázi olejů se v chladné vodě rozpouštějí poměrně špatně, takže je lepší použít krmení s přírodní ovocnou nebo podobnou příchutí. I šroty jsou poměrně dost tučné a tudíž jejich obsah v krmné směsi se vyplatí omezit, nahradíme je strouhankou. Zimní směs můžeme také vhodným způsobem obarvit, ideální je tmavší výsledné zbarvení směsi, připomínající barvu dna a tudíž nepůsobící rušivým dojmem. Příliš nápadně zbarvené krmení by sice ryby upozornilo, ale současně by je mohlo znejistit a odradit. Pro přirozené tmavé zbarvení krmné směsi není třeba používat barviva, postačí obyčejná kopaná hlína nebo hlína z krtin, která zároveň vytváří i kalový mrak, který ryby mnohdy přiláká.

Velmi dobře se v zimě osvědčují ovocné příchuti (jahoda, tuti-fruti, brusinka, mentol, ananas, atd), nemá cenu používat v létě oblíbenou příchuť halibut a podobné. Správné zimní krmení by mělo být dostatečně jemné, nejlépe namleté, spíš bez hrubých částí a partiklu, aby se ryby zbytečně rychle nenasytily z objemu krmení samotného, ale dál hledaly mezi krmením nabízenou nástrahu.

Volba vhodné nástrahy

Jako nástrahy pro úspěšný zimní lov na položenou jsou vhodné především živočišné nástrahy (například žížaly včetně rousnic, larvy hmyzu, bílí červi), záběrů se ale můžeme dočkat i s napařeným rohlíkem, kukuřicí, měkčenými peletkami, samozřejmě i v zimě mají ryby zájem také o celoročně populární a úspěšné boilies. U bolies je vhodné zvolit typ s rychlejší rozpustností a ovocnou příchutí. Všeobecně platí i pravidlo, že pro zimní lov je třeba použít jemnější sestavu, tedy menší háčky a nástrahy včetně tenkých návazců - ryby jsou opatrné a často rozeznají velice brzo podezřelou nástrahu. Určitě to chce věnovat maximální péči výběru lovného místa a vyzbrojit se pořádnou dávkou trpělivosti. Tak ať se vám zadaří!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Zima a položená

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář