Inzerovat zde
Inzerovat zde

Žijí velicí kapři osamoceně?

18. 04. 2016
Článek o pozorování velikých kaprů a pár faktů o tom jak se ve skutečnosti chovají.

Minulý rok jsem se konečně dokopal k tomu, abych se svým kolegou, který má v oblibě potápení se konečně vyzkoušel několikrát podívat pod hladinu jedné z pískoven. Je to krásná čistá voda ve které občas není problém vídat ryby i ze břehu. Na tomto revíru se nachází téměř všechny druhy ryb a kapři, kteří dosahují hmotnosti přes 25 kilogramů. 

Několik dní jsem se na tomto revíru věnoval rybaření a několik dní jsem tu byl jen tak bez prutů a sledoval jsem chování ryb. Své poznatky jsem si po celý čas zapisoval do deníku a nyní přišel čas odpovědět na otázku zda-li velicí kapři jsou opravdu samotáři nebo se zdržují i s dalšími kapry v hejnu. Zjistil jsem také jestli velicí kapři objíždí celý revír nebo zůstávají pouze ve hloubce a netroufnou si vyjet do mělčin. 

Jeden den jsem měl možnost pozorovat opravdu gigantického kapra. Měl určitě přes 25 kilogramů a pomalu jsem ho pod hladinou sledoval z dálky. Mám pocit, že si mě dokonce za celou tu dobu ani nevšimnul. Tento kapr jezdil společně s dvěma menšími kapry, kteří měli okolo 7 kilogramů. Vždy když přijeli k místu kde bylo krmení se větší kapr trochu vzdálil a nechal menší kapry ochutnávat. Potom když se mu jevilo, že je zde vše v pořádku se pustil do krmení taky. A takhle to neprobíhalo jen u jednoho giganta, ale i u mnoha dalších, které jsem měl možnost pozorovat. Většinou se tito obrovští kapři zdržovali pouze v menších hejnech. Kolikrát jsem také viděl, že větší kapr si do místa ani netroufnul a pouze ho objížděl dokola zatím co menší kapři se krmily. Větší kapr, který místo objížděl se sem tam sklonil ke dnu ve snaze nasát návnadu, která byla dál od centra dění. Umísťování tedy sestavy vedle krmného místa může mít také smysl a můžete narazit na větší kapry než přímo z krmného místa. 

Dále jsem vypozoroval, že větší kapři se do mělčin nebojí zajet, ale zatím co menší kapři se vyhřívají úplně u hladiny, většina gigantů zůstala u dna nebo ve sloupci. Když jsem chytal několik dní na mělčině nedostal jsem kapra přes 15 kilogramů, naopak v hlubších místech přehrady jsem chytil kapra vážícího 21 kilogramů a byla to krásná třešnička mého pozorování. Nemusí to být ovšem pravidlem, že v mělčích místech nezabere větší kapr, to je podle mě na každém revíru individuální.

Tím to článkem jsem chtěl, alespoň trošičku přiblížit chování větších kaprů a po příští návštěvě pod vodou snad získám i další užitečné informace s kterými se vám svěřím v dalším článku.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Žijí velicí kapři osamoceně?

  • Milan Galas před 8 lety

    Něco na tom bude. Když chodí větší ryby chodí větší ryby, když menší tak menší. Já si myslím, že nejprv do místa najedou menší kapříci a potom je zkrátka ti větší vytlačí a motají se v kruzích, případně do místa párkrát zase najedou se nažrat.

  • Karel Ohárek před 8 lety

    Mohu se zeptat co to je za kuličky na tam obrázku? Vypadají zajimavě dík Karel.

  • Petr před 7 lety

    Moc hezký článek, děkuji.

Vložit nový komentář