Inzerovat zde
Inzerovat zde

Zig Rig a vyvrácení několika mýtů

09. 11. 2016
Řekneme si něco málo o Zig Rigu a dozvíme se několik zajímavých tipů i rad od zkušeného kapraře, který nám také vyvrátí několik mýtů, které putují okolo této metody lovu.

Ze všeho nejdřív bych asi začal tím, abych odvrátil několik mýtů o Zig Rigu a pokusil se vás přesvědčit o tom, že tato metoda opravdu funguje. Stále je spousta rybářů co chytání na Zig Rig nevyzkoušelo a myslím si, že je to špatně. Přece abychom se někam v rybaření posunuli, musíme také zkusit něco nového ať už nás to bude stát negativní nebo pozitivníé zkušenosti, či výborně strávený čas u vody nebo budeme bez ryby. Spousta rybářů, kteří Zig Rig zkusili jen párkrát tvrdí, že to není metoda na veliké ryby. Tento názor bych chtěl také vyvrátit. Chytám na velmi zarostlém revíru, kde jsem na Zig Rig přesvědčil hned několik Kaprů přes patnáct kilogramů. Spousta rybářů také tvrdí, že jim na tento způsob padají ryby a že to není zkrátka jako když chytají ze dna. I to má své důvody a rád bych to v tomto článku probral hezky popořadě. 

Veliké háčky

Pro chytání na Zig Rig se vyplatí používat veliké háčky. Ano můžete si myslet, že to ryby odradí a nebudete mít záběry. Na druhou stranu proč používat malé háčky a potom o ryby přicházet? Rybáří lovící na Zig Rig dělají v této věci největší chybu a často i od této metody ustupují, jelikož jim zkrátka ryby padají a vinu přikládají tomu, že nechytají klasicky ze dna a ryba se zkrátka snáz z háčku vytřepe. Naprosto jednoduchým řešením je tedy použít veliký háček a zároveň vám mohu říct, že při tomto způsobu lovu je veliký mýtus to, že vám na veliké háčky ryby brát nebudou. Budou vám brát a zároveň o ně nebudete tolik přicházet. 

Vzdálenost nástrahy od háčku 

Zde se vyplatí použít spíš menší mezeru mezi háčkem a vaší nástrahou. Při Zig Rigu opravdu nepotřebujete dělat veliké mezery, jelikož ryby ani tak tolik nenasávají a nevyfoukávají nástrahy jako spíš, že do nich agresivněji najedou. Píšu to, ale především z toho důvodu, že menší mezery mi zajistili mnohem více úspěchů. 

Proč vyzkoušet Zig Rig?

Tato metoda se hodí především na zarostlé revíry a v létě jsem s ní zaznamenal několika násobně víc úspěchu než kdybych chytal ze dna nebo kousek nade dnem. Možnost mít nástrahu v různé hloubce ve sloupci nám zejména při letních měsících neuvěřitelně nahrává do karet. Zároveň se mi kolikrát potvrdilo, že ryby třeba na mém krmném místě byly, ale ze dna se krmily velmi opatrně, zatím co, pokud jsem chytal ve sloupci záběry přicházely celkem pravidelně a nebyly to vůbec malý Kapři. Ta důvěra v nástrahu, která plave ve sloupci je kolikrát vyšší než-li ze dna a v tom je právě to kouzlo.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Zig Rig a vyvrácení několika mýtů

  • Mirda před 7 lety

    Pár maličkostí bych si upravil a udělal podle sebe, ale více méně se jedná o super návod. Takže jo, zig rig je zkrátka super na hluboké vody především.

  • Fotrlam před 7 lety

    Já více méně se vším souhlasím. Zig Rig je naprosto parádní rybolovná technika. Chodím na Dalešickou přehradu, kde se ani jiným způsobem ke Kaprům nedostanu a více méně mi nic jiného nezbývá. A myslím si, že je to tak všude na hlubokých vodách. Ty ryby prostě nejsou ve dvaceti metrové hloubce, ale motají se ve sloupci. A to, že tam mám krmení to kolikrát ani nevytrhne, prostě se jim tam nechce.

Vložit nový komentář