Inzerovat zde
Inzerovat zde

Zasedání Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu RVUR

17. 05. 2017
V této aktualitě se dozvíte všechny nové věci ze zasedání, kterého proběhlo na sídle vlády ČR. Řekneme si, co se v průběhu zasedání probíralo.

Prezentace se ujal pan náměstek Dolejský z MŽP a projednávala se novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Zaměřeno bylo také na invazní a nepůvodní druhy. Původně se počítalo s tím, že tato novela bude schválena již v roce 2016, nic méně k samotnému schválení dojde pravděpodobně až v podzimu tohoto roku. Možná to ovšem nebude na škodu, jelikož bude dostatek času na projednání sporných a střetových pasáží.

Pro nás rybáře to znamená například to, že nově bude zakázáno držení, rozmnožování a vypouštění střevličky východní, což je ryba, která je aktuálně již na celoevropském seznamu invazních a nepůvodních druhů. Pravděpodobně bude zaměřeno i na karase stříbřitého, který je také jedním z prvních nepůvodních druhů ryb.

Nesmíme zapomenout zmínit také to, že se v průběhu výboru probírala Národní strategie boje proti nelegálnímu zabíjené volně žijících živočichů. Stále totiž dochází k úmyslnému a nelegálnímu usmrcování živočichů a to včetně chráněných druhů. Na řadu přišla i vydra a úmyslné trávení tohoto tvora pomocí chemických prostředků.

Samozřejmě se probíralo i to, zdali by docházelo k nehumánnímu trávení vyder i v případě, kdyby zde byla legální možnost regulace tohoto tvora například odstřelem, jako je tomu v Polsku či Rakousku.

A posledním výrazným bodem, který byl na seznamu a týká se nás rybářů, bylo používání olova. Aktuálně se totiž Evropská agentura pro chemické látky pokouší najít vhodnou náhradu běžně používaného olova, aby zmírnila zatížení mokřadů a vod. Do evropských vod se pravidelně totiž dostane až šest tisíc tun olova.

Držíme palce a jsme zvědaví, jak to všechno dopadne.

 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Zasedání Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu RVUR

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář