Inzerovat zde
Inzerovat zde

Základní informace o method feederu

05. 05. 2021
Lov na feeder je velmi oblíbený a tato technika už se dávno vyvinula natolik, že existují různé způsoby chytání lovu s chvějivou špičkou, které se ve více nebo méně detailech odlišují.

Lov na feeder je velmi oblíbený a tato technika už se dávno vyvinula natolik, že existují různé způsoby chytání lovu s chvějivou špičkou, které se ve více nebo méně detailech odlišují. Konkrétně po lovu s method krmítkem v poslední době sahá stále více lidí a získává si pořád větší popularitu. V čem se tento způsob chytání liší od "klasického "chytání na feeder? Podívejme se na lov s method krmítkem trochu detailněji a objevme ty nepatrné, ale přitom důležité rozdíly.

Proč právě na method?

Lovení pomocí method krmítka nám umožňuje s poměrně malým množstvím krmení dosáhnout překvapivě působivých výsledků. Ryby se snažíme cíleně vyhledávat a prohledáváme tak poměrně velkou vodní plochu docela systematicky. Při použití method krmítka totiž většinou nenahazujeme do stále stejného, předem zakrmeného místa, ale snažíme se objevit stanoviště ryb nebo jejich pravidelné trasy. To platí nejen pro kapry, ale i pro další druhy ryb, byť mnohdy v rozličné míře. Ani lov na předem zakrmeném místě (pokud se tam ryby drží a berou) není samozřejmě vyloučen, jednou z hlavních předností lovu na method je ale právě možnost střídání lovných míst bez předchozího zakrmování.

S methodem nejen na kapry

Tato moderní metoda rybaření je sice primárně určena pro lov kaprů, ale může být velmi účinná i při lovu dalších kaprovitých ryb, zejména cejnů, parem nebo línů. Vždy záleží na tom, zda lovíme "na náhodu" nebo cílíme na určitý rybí druh. V takovém případě tomu přizpůsobíme druh, typ a složení i hrubost používané krmné směsi. Ocení ho především ti rybáři, kteří nemají možnost pravidelně své oblíbené místo prokrmovat nebo nebudou u vody trávit několik dnů bez delšího přerušení. S methodem je možné nachytat větší množství ryb v poměrně krátkém časovém úseku, záleží vždy v první řadě na zvoleném krmení, na správné prezentaci nástrahy i na volbě lovného místa.

Lov na střední vzdálenost

Pokud nechytáme těsně u břehu a nesnažíme se ani o extrémně daleké nahazování, použijeme speciální plochá krmítka, která se plní pomocí formičky, které rybáři často říkají "bábovička". U krmítek běžně vystačíme s hmotností od třiceti do čtyřiceti gramů, takže nebývá problém je nahodit s běžně používanými feederovými pruty. Vždy volíme takovou hmotnost krmítka, abychom mohli nahodit na požadované místo a nástraha zůstala spolehlivě na svém místě, což je důležité při lovu v mírném nebo i silnějším proudu. Kmenový vlasec není třeba používat silnější než o průměru 0,22 - 0,25 mm, návazec potom volíme v síle 0,18 až 0,20 mm.

Jaký prut zvolit?

Při lovu s krmítky o výše uvedené hmotnosti můžeme chytat na jemné pruty v kategorii picker a quiver, poradíme si většinou bez problémů i s větší rybou, i když souboj někdy bývá docela napínavý. Nejjemnější pruty (winklepicker) jsou vhodné spíš pro lov s nejlehčími krmítky, případně tam, kde nepotřebujeme nahodit příliš daleko. Použít lze i pruty typu light, především v případě, že čekáme záběry větších ryb. Pruty s označením medium se hodí pro delší odhozy s krmítky o vyšší hmotnosti, pruty heavy a power pro chytání s methodem moc vhodné nejsou.

Délka prutu zpravidla postačí kolem tří a půl metru, delší pruty využijeme jen pro lov na mimořádně velké vzdálenosti, tedy na velkých řekách a přehradních nádržích. Pokud je na břehu nedostatek místa, sáhneme naopak po kratším prutu, klidně i kolem tří metrů.

Příprava krmení

Pokud chceme lovit například na pelety, je zapotřebí přidat je i do krmné směsi. Namočíme si tedy několik peletek ve vodě a potom je přidáme do základního krmení. To si buď připravíme podle některého z osvědčených receptů (je jich dostupné velké množství), nebo můžeme sáhnout rovnou po připraveném krmném mixu, který ochutíme" právě přidáním rozmočených peletek a důkladným prohnětením. Namočené drobné peletky lze rovnou namačkat do krmítka, lepší je ale použít trochu různorodější směs.

Stejně budeme postupovat i při lovu na jiné nástrahy - trochu toho, co bude nastraženo na háčku, vmícháme i do krmné směsi a zvýšíme tak její účinnost. Mohou to být nadrcené kuličky boilies, nasekané nebo nastříhané žížaly, kostičky napařeného pečiva nebo cokoli jiného. Zvýšit atraktivitu krmné směsi i nástrah lze také několika kapkami atraktoru či dipu, nesmíme to s ním ale přehánět. Zajímavým řešením jsou i gelové atraktory, které jen lehce namázneme na nástrahu.

Jak nachytat větší počet ryb?

Pokud se chceme v první řadě pobavit a mít dostatek záběrů, volíme menší nástrahy a i když tak cílíme spíš na menší ryby, záběru kapitálního kusu se můžeme přesto dočkat. Mějme tedy vždy dobře seřízenou brzdu a podběrák připravený po ruce, už rozložený a dostupný. To platí především pro situace, kdy jsme u vody sami, jinak nám pochopitelně v kritické situaci jistě ochotně pomůže kamarád. Nebojme se nastražit klidně i jen jednoho bílého červíka na malý háček, je to spolehlivá nástraha a vezmou ji téměř všechny druhy ryb, především pak ryby kaprovité. Drobný červík je nástraha, kterou ryba snadno nasaje a přitom je pro ryby dostatečně lákavá. Ovšem po několika desítkách minut je červík přece jen "vylouhovaný" a lákavé aroma už dostatečně silně nevydává, je tedy třeba ho po nějaké době vyměnit. To platí i pro lov na hnojáčky nebo dešťovky, které jinak platí za jednu z nejuniverzálnějších a nejlákavějších nástrah především pro ryby, hledající potravu u dna (kapři, líni, cejni, parmy). Na menší živočišné nástrahy často ulovíme i plotice, perlíny a tlouště, záleží hlavně na volbě místa a správné prezentaci nástrahy. Do krmné směsi můžeme použít i kukly a odumřelé červy, kteří se k nastražení už moc nehodí.

Malé krmítko neznamená malé ryby

Menší krmítko nenadělá ve vodě tak velký rozruch, jako dopad velké koule, přitom svou práci odvede víc než dobře. Možné je navíc i to, že když do vody dopadne díky použití malého krmítka jen menší množství krmné směsi, ryby se snaží něco z krmení získat pro sebe a tak jsou méně opatrné a vybíravé, což se projeví i na počtu záběrů. Navíc s malým krmítkem spotřebujeme značně menší množství krmení a pokud ho do krmítka správně namáčkneme, vydrží tam poměrně dlouho. A v případě, že používáme nějakou drahou krmnou směs, určitě nás to potěší. Navíc s malým krmítkem můžeme použít i tenčí návazec a jemnější háčky, takže účinnost záseků se rozhodně zvýší. Malá krmítka jsou podle mých zkušeností vhodná pro lov do vzdálenosti kolem pětatřiceti metrů, což na mnoha revírech bohatě postačí.

Různé druhy krmítek

Nejčastěji se používají plochá průběžná krmítka, kterými prochází trubička, do níž provlékneme kmenový vlasec. Někdy se používá takzvaná částečná fixace, kdy se krmítko při nahození chová jako pevná montáž, ovšem jen do okamžiku, než ryba zabere. U tohoto typu krmítek je totiž v dolní části malá dutina, do které zasuneme obratlík nebo rychlovýměnný korálek, který se po zatažení rybou za návazec vysune a krmítko se hned chová jako průběžné.

Ke krmítku musíme mít vhodnou formičku, která umožní dokonalé nalisování krmné směsi do krmítka a tudíž brání jeho rychlému rozpadu (je možné také namačkávat krmnou směs jen holou rukou, ale výsledek rozhodně nebude takový). Tyto formičky ("bábovičky") se vyrábějí v mnoha různých velikostech a tvarech, většinou z tvrdého plastu. Naplnění krmítka pomocí formičky je mnohem spolehlivější, rychlé a efektivní. Jak na to? Formičku naplníme přibližně do dvou třetin krmením, vložíme nástrahu na háčku a lehce ji zasypeme krmením. potom do formičky vložíme samotné krmítko a formičku uzavřeme, stlačíme...a je to! Opatrně formičku otevřeme a můžeme nahodit. Pokud se vám krmná směs lepí na stěny formičky, můžete si pomoci vyložením formičky potravinářskou fólií, která umožní bezproblémové vyjmutí namačkaného krmítka z formy.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Základní informace o method feederu

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář