Inzerovat zde
Inzerovat zde

Začátky s muškařským prutem

11. 11. 2016
Jsou věci, na které nikdy není pozdě a člověk jich později rozhodně nelituje. K tomu patří i chytání na umělou mušku...

Jsou věci, na které nikdy není pozdě a člověk jich později rozhodně nelituje. K tomu patří i chytání na umělou mušku, využívané především na pstruhových revírech, v současné době se ale stále víc rozšiřující i na mimopstruhové vody. Navíc vznikají nově pstruhové revíry s kombinovanou obsádkou, což jsou často chladnější, výš položené rybníky, zatopené lomy a další vhodné lokality s čitou a na kyslík bohatou vodou. Navíc kupříkladu pstruh duhový není na obsah kyslíku ani na teplotu vody příliš náročný a setkáme se s ním v poslední době téměř všude.

Co budeme pro muškařské začátky potřebovat?

Báchorky neznalých a závistivé pošklebky neschopných nás v žádném případě nemohou odradit, muškaření rozhodně není rybařina jen pro vybranou smetánku, proč to tedy nevyzkoušet? Někdo začínal jako kluk, někdo později, mám ale i kamarády, kteří tomuhle "prokletí" propadli až v důchodovém věku, opravdu na tom nic složitého není. Pokud bude k dispozici ochotný kolega, který už něco umí, je to rozhodně ten nejlepší způsob, jak do tajů muškařiny proniknout. Další variantou jsou muškařské školy a kursy, když si vzpomenu na své začátky před mnoha desítkami let a s hrstkou informací z tehdy dostupných knih, možná bych mohl dnešním začínajícím adeptům muškařiny jen závidět, Ale to objevování a pozvolný postup měly také něco do sebe, ovšem pokud začnete dnes, nebojte se, nebudete ochuzeni. Jen ty první krůčky půjdou o něco snadněji a z vybavení je dostupné prakticky všechno, takže s nadšením do toho!

Muškařský prut?

Muškařský prut je poměrně specifická záležitost, poznáme ho na první pohled podle toho, že šroubení je umístěno na spodní části rukojeti. V rozumných cenách lze pořídit opravdu dobrý uhlíkový prut i odpovídající naviják, další nezbytností je muškařská šňůra, která slouží k dopravení mušky o nepatrné hmotnosti na požadované místo. Podle mého je vhodné začínat v kategorii AFTMA 5 s devítistopým prutem a oboustranně ujímanou šňůrou. Co je to AFTMA? Zjednodušeně řečeno označení, vycházející z hmotnosti prvních 30 stop (tedy přibližně 9 metrů) muškařské šňůry. Používá se pro označování prutů, šňůr i navijáků, muškařské náčiní je potřeba dokonale sladit. Prut totiž v průběhu lovu držíme neustále v ruce, musí tedy být s navijákem dokonale vyvážen a pro správné nahazování musí být i šňůra v odpovídající hmotnostní kategorii. Návazec můžeme koupit hotový, nebo ho svázat z několika kusů kvalitního vlasce s postupně stále menším průměrem, první mušky si zpočátku asi také každý koupí (nebo něco vyprosí od kamaráda, který si je sám váže). Na pstruhových i mimopstruhových revírech budeme často potřebovat brodit, takže vysoké boty nebo brodicí kalhoty budou také zapotřebí, pokud se věnujeme plavané nebo přívlači, už je určitě máme ve výbavě, stejně jako menší podběrák, který můžeme nosit zavěšený na zádech. Pro začátek s tím vystačíme, časem se naše muškařská výbava určitě rozroste, ale to už přijde samo...

Nesmí to práskat jako bič

Učit se házet s muškařským prutem se na první pohled může zdát složité, ale jakmile pochopíme princip, půjde to dál samo. S pomocí zkušenějšího muškaře se základní hody naučíme během jednoho odpoledne, další zdokonalování a zlepšování techniky hodu už přijdou samy, nejlépe rovnou při chytání. Základy si lze osvojit i na louce, ovšem pokud můžeme trénovat na vodě, je to mnohem lepší a výrazně tak šetříme šňůru. Pokud si vyhledáme nějaké šikovné video pro začátečníky na internetu, zvládneme to určitě i sami, jen pozor na zlozvyky, kterých bychom se později jen pracně zbavovali.

Další šikovné věci pro muškaře

Polarizační brýle se při rybaření používají běžně, pro sledování mušek na hladině nebo konce šňůry jsou skvělým pomocníkem, stejně jako čepice se štítkem nebo rybářský klobouk. Praktická je u vesta s dostatkem kapes, na kterou navěsíte všechno, co potřebujete mít po ruce. Do kapes se vedou nejen krabičky s muškami a cívky s návazcovým materiálem, ale i doklady, mazadlo na suché mušky, ostré nůžky nebo štípátko, prostě vše potřebné.
Až kouzlu muškařiny podlehnete trochu víc, určitě se rozhodnete i uvázat si nějaké mušky sami. Ani to není žádná věda, ale tahle činnost si zaslouží samostatné povídání, kterého se na našich stránkách určitě brzo dočkáte.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Začátky s muškařským prutem

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář