Inzerovat zde
Inzerovat zde

Za velkými dravci - štika ll.

16. 09. 2020
V minulé části článku o lovu velkých štik jsme se věnovali umělým nástrahám a lovu na vláčenou mrtvou rybku, teď se podíváme na často diskutovaný, ale na velké dravce stále vysoce efektivní lov na živé nástražní rybky.

V minulé části článku o lovu velkých štik jsme se věnovali umělým nástrahám a lovu na vláčenou mrtvou rybku, teď se podíváme na často diskutovaný, ale na velké dravce stále vysoce efektivní lov na živé nástražní rybky. K lovu na živou rybku těžko napsat něco úplně objevného, je to tradiční, dnes spíše odsuzovaná technika, která je ale při lovu skutečně velkých štik stále velmi účinná a tudíž pořád používaná. I lov na živou nástražní ryku je možné praktikovat různými způsoby a spolu s vysokou účinností se snažit omezit riziko poškození lovených ryb.

Bez lanka to nepůjde

Stejně jako při vláčení, je i při lovu na živou rybku velmi důležitou součástí sestavy lanko nebo návazec z jiného odolného materiálu, který štika svými ostrými zuby v průběhu zdolávání nepřekousne. Jednoduše řečeno, jít na velkou štiku bez spolehlivého lanka, to je nejen naivní risk, ale současně i bezohlednost vůči rybě. Ne každá štika je totiž ideálně zaseknutá někde v koutku kostnaté tlamy - především při lovu na živou rybku dokáže velký dravec i značně velkou rybku pohltit rychle poměrně hluboko. Pokud by potom došlo k sešití tlamy nebo jícnu a následnému utržení štiky, tak trpký konec ryby, která má jícen nebo tlamu sešité trojháčkem, si člověk raději nechce ani domýšlet. Takže lanko nebo jeho adekvátní náhradu určitě použijte! Jaké lanko vybrat? Vycházejme z toho, že ostré štičí zuby fungují stejně jako opravdu ostrý nůž, takže materiál, který snadno přeřízneme nožem, ten není určitě vhodný. Lanka i kevlarové a další speciální návazce, které vykazují nějaké poškození (rez, ostrý zlom, uzlíky apod.) také nebudeme používat. Raději je rovnou vyhodíme, abychom po nich někdy omylem nesáhli a potom toho nelitovali. Jak dlouhé by lanko mělo být? Určitě nejméně půlmetrové, i menší štika do sebe někdy dokáže rychle nasoukat rybku s pořádným kusem lanka a potom by tedy ztratilo veškerý efekt. Pro připojení k vlasci (nebo častěji pletené šňůře) používáme vždy kvalitní, dostatečně pevné karabinky.

Další vybavení

Při volbě síly vlasce nebo šňůry vycházíme z toho, kde budeme lovit. Velkou štiku jen málokdy najdeme na volné vodě bez závad. Pokud lovíme v pařezovce, poblíž spadlých stromů nebo zatopených zbytků staveb, rákosí, leknínových porostů či v blízkosti mola, sáhněme vždy raději po silnějším materiálu. To znamená vlasec o síle 0,30 - 0,40 mm nebo pletenou šňůru o nosnosti nejméně 13 až 15 kilogramů.
Ostré a kvalitní háčky jsou také důležité, většinou se stále používají trojháčky s protihroty (co se dá dělat, Rybářský řád to zatím neřeší), na některých privátních revírech ale už se začíná blýskat na lepší časy a loví se tam jen na bezprotihrotové háčky nebo na jednoháčky.
Prut by měl být dostatečně tuhý, aby umožnil nahození rybky do požadované vzdálenosti a současně i zásek o potřebné intenzitě. V případě, že lovíme na vyvěšenou rybku nedaleko břehu, nemusí být prut až tak tuhý, ale měl by být dostatečně dlouhý.
Při lovu používáme nejčastěji splávek, tedy takzvanou "kačenku", vždy dobře viditelný a s nosností, odpovídající použité nástražní rybce a zátěži. V kombinaci s vhodnou zátěží se nám zpravidla podaří udržet nástražní rybku v požadované hloubce, aniž by se zamotala do lanka. Při lovu ze dna lze použít klasickou sestavu na položenou nebo podvodní splávek, který se používá především při lovu sumců. Velké štiky se často uloví až u dna, ale ani to není pravidlo, které by platilo bez jakýchkoli výjimek.
Důležité je i vylovení zdolané ryby, pokud nám nestačí vyfotit si ji ve vodě. S podběrákem toho moc nenaděláme, skvělou pomůckou na velké štiky jsou vylovovací kleště nebo u nás poměrně málo používaná vylovovací kolébka (Craddle), která je k rybě velmi šetrná. Pro uvolnění háčků používejte vždy silný peán s dostatečně dlouhými čelistmi nebo speciální kleštičky s úzkými plochými čelistmi a kulatou špičkou, v žádném případě nesahejte do zubaté štičí tlamy rukou!

Nástražní rybky

Jaké nástražná rybky použít? Běžně se používají plotice, cejni, karasi, jelci, mnohdy v takříkajíc "pánvičkové" velikosti, nástražní rybky kolem půl kila nejsou mezi lovci velkých štik ničím neobvyklým. Dejte pozor na to, že některé druhy ryb mají zákonem stanovenou nejmenší lovnou míru a některé jsou dokonce celoročně chráněné nebo není povoleno jejich použití k lovu dravců! Zkušení lovci mají na transport nástražek dostatečně velkou nádrž se vzduchováním, nejlepší ale je, když si můžete rybky nalovit (třeba den nebo dva předem) v lokalitě, kde budete potom chytat. Budou pro štiku přirozenou potravou, která se v dané lokalitě vyskytuje a to je ideální.

Na konec povídání o lovu velkých štik jsem si nechal techniku, které se u nás stále nepraktikuje příliš často, ale místy už se používá a slaví často velké úspěchy.

Je to takzvaná hlubinná přívlač neboli trolling

Je to technika,která se v zahraničí už dlouhou dobu používá i při lovu dalších dravých ryb, především štik, sumců, ale i k lovu candátů, lososů nebo jezerních pstruhů. Některé štiky žijí poblíž břehu, jiné lze s trochou nadsázky označit jako "hlubinné". Právě ty ryby, které se zdržují většinu života v poměrně bezpečných hloubkách, se mnohdy dožívají vyššího věku a tudíž dosáhnou i větších rozměrů, protože jsou pro rybáře mnohem nesnadněji dosažitelné. Podle Rybářského řádu u nás platí, že pokud není v popisu revíru uvedeno jinak, lze tam lovit i pomocí hlubinné přívlače.

Jaké jsou výhody této techniky?

  • nástrahu vedeme ve zvolené hloubce a odpadá časté nahazování
  • lze použít i skutečně velké nástrahy, které by jinak prut příliš namáhaly
  • můžeme pohodlně prochytat i značně velkou vodní plochu
  • pro ryby je to poměrně nezvyklá a tudíž "neokoukaná" technika

Jako každá věc, i hlubinná přívlač má také své stinné stránky, sem patří především:

  • určitá monotónnost při lovu
  • poměrně nízký počet záběrů
  • fyzická námaha, pokud není možné použít plavidlo s elektrickým nebo spalovacím motorem

Nástrahy pro hlubinnou přívlač

Velmi často se používají velké, potápivé woblery a gumové nebo plastové nástrahy s jigovou hlavou a těžké plandavky, rotačky se pro tuto techniku moc nehodí. Vláčet je samozřejmě možné i zatíženou mrtvou rybku na systémku. Pro lov velkých štik použijeme velké nástrahy, od 15 klidně do 25 centimetrů nebo i větší. Hloubku chodu nástrahy regulujeme rychlostí pohybu plavidla, takže můžeme stejnou oblast projet různou rychlostí a prozkoumáme tak různé části vodního sloupce. Jde to i tak, že poté, co jsme objeli zvolenou oblast, změníme nástrahu a pokračujeme stejnou rychlostí, ovšem díky odlišnému charakteru nástrahy se bude pohybovat v jiné hloubce. Lze i střídavě zvyšovat a snižovat rychlost, ale je to trochu matoucí, vyberte si podle svého uvážení.
V letním období jsou štiky o něco čilejší a můžeme vláčet rychleji, v chladnější vodě rychlost trolingu snížíme. Orientačně lze doporučit jako maximální rychlost přibližně 5 kilometrů za hodinu, jako minimum cca 2 km/h. Když zjistíme, při jaké rychlosti přicházejí záběry, budeme se jí držet a nijak výrazně ji neměníme. Hloubku vedení nástrahy je třeba přizpůsobit i charakteru nádrže, takže si seženeme informace o profilu nebo použijeme echolot.

Technika lovu

Prut můžeme držet v ruce (pokud máme motor nebo veslaře, samozřejmě), máme tak dokonalý kontakt s nástrahou a můžeme skutečně pohotově hned zaseknout. Rozeznáme dobře i záběr od škrtnutí o dno nebo od vázky. Pokud použijeme držák nebo stojan, můžeme sice lovit i sami, ale přece jen to chvíli trvá, než prut uchopíme a uvolníme ze stojanu nebo z držáku. Nechávat ho jen tak volně položený přes bok lodi, to je skvělá cesta k tomu, jak o něj při razantním záběru velkého dravce přijít.
Velice důležité je pečlivé nastavení brzdy tak, aby si ryba při záseku mohla vzít trochu šňůry (pokud zabere proti směru pohybu plavidla, ani nemusíme zasekávat), ale abychom v případě jemného záběru mohli pohotově zaseknout. Navíc s dobře nastavenou brzdou neriskujete utržení nástrahy nebo zlomení špičky prutu při pevné vázce.

Echolot je skvělá věc!

Neocenitelným pomocníkem je při lovu hlubinnou přívlačí bezesporu echolot nebo sonar, díky nimž zjistíme hloubku a uděláme si představu i o profilu dna. Navíc místo vyhledávání jednotlivých velkých ryb (které stejně nebývá stoprocentně spolehlivé), můžeme vyhledat hejna drobnějších ryb a v jejich blízkosti lze potom předpokládat i výskyt lovícího dravce. Echolot si můžeme i vypůjčit, pokud ho nevyužíváme častěji - nabízejí to provozovatelé některých privátních rybářských revírů i rybářské obchody s přidruženými službami.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Za velkými dravci - štika ll.

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář