Inzerovat zde
Inzerovat zde

Za letními kapry

25. 04. 2020
Kapři se loví prakticky po celý rok, v létě na to máme často víc času díky dovolené a delšímu dennímu světlu, ale někdy zase jako naschvál "trucují". Kde je problém, který způsobuje, že kapři v letních dnech někdy prostě nejdou takříkajíc za žádnou cenu chytit, ačkoli je třeba i vidíme proplouvat kousek pod hladinou? Podívejme se na lov kaprů v teplých letních dnech trochu detailněji.

Proč neberou a čeho lze využít

Teplá letní voda způsobuje nižší obsah kyslíku, což výrazně snižuje aktivitu ryb, navíc na mnoha dobrých lovných místech je zvýšená frekvence rekreantů a dalších koupáčů, tudíž už ryby nemají moc klidu, spíš až v noci. Když jsme u těch koupajících se, nedaleko takových přírodních koupališť bývají ryby někdy docela při chuti, protože při koupání a pohybu ve vodě dochází ke zvíření dna, tudíž i k uvolnění nejrůznějších živočichů, kteří se potom stávají kořistí ryb. Ovšem ani kapři nejsou natolik suverénní, aby hledali potravu mezi nohama koupajících se, spíš se zdržují v bezprostředním okolí (pokud se jedná o tekoucí vodu, hledejme je ve směru po proudu).

Výhodou je i to, že v teplejší vodě se dobře rozpouštějí různé atraktanty a skvěle se šíří vůně a pachy. To znamená, že vytvoření pachové stopy je mnohem snadnější a funguje na větší vzdálenost, ryby tedy přilákáme snadněji.

Udělat krmení přitažlivé

Krmení je důležité i v létě. Ačkoli ryby mají relativně dostatek potravy, pokud se nám je podaří přilákat, máme už zčásti vyhráno. Zaujmout kapry, k tomu není ani tak zapotřebí naházet do vody velké množství krmení, jako spíš zvolit tu správnou, opravdu lákavou návnadu a nabídnout ji na vhodném místě. Drahé krmení obsahuje většinou kvalitní složky a funguje spolehlivě, jde to ale i bez výraznějších investic. Pro krátkodobé nakrmení postačí klasická krmná směs, která je cenově přístupná, použít můžeme i PVA mixy. Vytvoříme si z nich krmné koule a do nich vypíchneme (nebo vyvrtáme) otvory, vhodné pro nalití trošky boosteru, který se dokonale vsákne během chvilky do koulí. Tak si zajistíme opravdu výraznou pachovou stopu, která kapry spolehlivě přivede.

Mnohé atraktory jsou vyhlášené svou silnou, výraznou vůní, která lidskému nosu často příliš nelahodí, ale rybám voní úplně božsky. Tím myslím především ty páchnoucí směsi, které se vyznačují často i velice originálními názvy, jež žertovným způsobem popisují reálný typ zápachu. Určitě je znáte, nechci tady dělat reklamu. Mnohé jsou vyrobeny na bázi masa nebo krevet, pro lidský nos sice doslova nelibě páchnou, ale kapři za nimi málem vylézají až na břeh. Nemusíte použít atraktoru moc, výhodou teplé vody je, že pachy rozpouští a nese spolehlivě i do velké dálky.

I zbarvení nástrahy má vliv

V létě jsou účinné světlé nástrahy s nasládlou chutí. Někteří rybáři se domnívají, že je to dáno ovocem, které se dostává do vody a ryby ho s oblibou konzumují, jiní to vysvětlují z hlediska tělesné chemie a metabolismu ryb, každopádně i tyto nástrahy a návnady bývají správnou cestou pro letní chytání kaprů a dalších kaprovitých ryb. A že je světlá, nápadně zbarvená nástraha ve vodě dobře vidět, o tom není pochyb. Zkuste tedy i nasládle voňavé esence, jejichž aroma ryby zláká a přesvědčí k záběru. Každopádně, pokud ryby odmítají jeden druh krmení, nesypte do vody další a další stejného druhu, spíš otestujte něco jiného, až přijdete na to pravé.

Zvolit vhodnou taktiku

Kde ryby hledat? Už jsem zmínil, že se vyhneme příliš frekventovaným místům, nedaleko nich se ale úspěchu už dočkat můžeme. Na stojatých revírech se kapři často zdržují přes den pod převislými větvemi nebo pod lekníny. S trochou opatrnosti a řádnou dávkou trpělivosti je tam můžeme přelstít. Brzo ráno a navečer nejsou výjimkou ani úlovky velkých kaprů kousek od břehu, především tam, kde jste jim rozhodili trochu krmení. Když jezdí přes den u hladiny, někdy se podaří ojedinělý úlovek na opatrně nahozenou chlebovou kůrku, ale mnohdy je tohle "kapří defilé" spíš důvodem k zlosti a je lepší se vrátit později, pokud nechceme přijít o nervy.

Ráno a večer (až do úplného setmění a často i za tmy) bývá na lov kaprů v létě ten nejlepší čas. Ráno se člověku sice většinou moc nechce vstávat, ale ranní posezení u vody má své kouzlo, ryby berou a nakonec nelitujeme toho, že jsme se donutili opustit pohodlnou postel ještě za tmy. Pokud chceme jít lovit navečer, věnujme se odpoledne něčemu jinému než rybařině, jinak už budeme večer zbytečně unavení a nesoustředění. A že ryby za šera a za tmy umějí brát rychle, ovšem podezřelou nástrahu také hned pustit. Použijeme-li osvědčenou rousnici nebo chomáček hnojáčků, můžeme se kromě kapra a dalších kaprovitých ryb dočkat i úhoře, té stále vzácnější legendy šešeřelých vodních hlubin.

Nástrahy pro kapry v pozdním létě

Které nástrahy tedy budou pro kapry v pokročilém létě nejúspěšnější? Odpověď není snadná, protože samozřejmě tuto volbu ovlivňuje spousta faktorů, k nimž patří stálost počasí, teplota, množství srážek, stav vody a její průhlednost i mnoho dalších. Ale ty nejosvědčenější si můžeme na závěr vyjmenovat:

  • Kukuřice je vynikající nástrahou celoročně a v létě na své účinnosti nic neztrácí. V letním období bych doporučil spíš vařenou kukuřici, která je o něco tvrdší a větší, než ta konzervovaná z plechovky. Ideální montáž je na vlasový přívěs s použitím dostatečně velkého a pevného háčku.
  • Klasické boilies zůstává rozhodně nástrahou číslo jedna na velké kapry. Nastražujeme je vždy na vlasový přívěs, nepodařenými kuličkami nebo zlomky můžeme i krmit. Na větší vzdálenost se vyplatí krmit pomocí zakrmovacího praku nebo kobry.
  • Rohlíkové boilies je na léto také skvělou nástrahou, funguje stejně dobře jako kousky rohlíku nebo chlebová střídka, ale je pevnější a lépe drží na háčku. Kromě kaprů určitě ulovíme i cejny a další bílé ryby, výborně se osvědčuje i pro chytání s krmítkem a feederovým prutem.
  • Určitě nelze pominout ani účinné pelety, konkrétně vzor halibut. Tato nástraha je vyrobena z rybích mouček a obsahuje velké množství oleje, který se aromaticky šíří v teplé vodě. Pelety se rozpouštějí postupně, takže jejich přitažlivost trvá poměrně dlouho, snadno se nastražují, protože mívají uprostřed otvor, umožňující pohotové nastražení na vlasový přívěs pod háček.
  • Rousnice, kopané žížaly a hnojáčci se osvědčují také celoročně, především po dešti a v přikalené vodě.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Za letními kapry

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář