Inzerovat zde
Inzerovat zde

Za kapry v jarním období

25. 04. 2016
Toto jaro jsem se měl možnost podívat na několik revírů a zaměřit se na lov velikých kaprů. Zapsal jsem si pár poznatků, které mi fungovali a rozhodl se je publikovat v článku.

Jaro je období, kdy se celá příroda probouzí a život pod vodou není výjimkou. Teplota voda začíná růst nahorů a díky jejímu vzestupu se z chladnokrevných kaprů stávají aktivnější kapři, kteří začínají hledat potravu. Zároveň tedy také roste výdej energie, kterou potřebuje díky potravě získat kapr zpět. 

Toto jaro jsem se rozhodl nepoužívat vůbec žádný partikl, ale zaměřil jsem se na používání a lov s boiliies, které pro kapry nabízí mnohem širší škálu kompletní výživy a jsou pro ně v jarním období mnohem lákavějším a výživnějším soustem. Partikl také poskytne dobrou výživu, ale není to komplexní zdroj potravy pro kapry, proto je dobré ho použít zejména v letních měsících. Neodsuzuji používání kukuřice a podobného partiklu v jarním období, jelikož je to celoročně dobrá návnada na kapry, jen pouze konstatuji, že bez jeho použití se mi na jaře dařilo mnohem více. 

Usoudil jsem, že partikl je efektivní v létě při použití olejů, které zvýší jeho atraktivitu. Já ovšem na jaře raději nepoužívám olej, jelikož teplota vody je stále ještě nízko. Na jaře věřím, že kapři bloudí a hledají nové zdroje potravy tak, aby získali dostatek energie a živin. Tento rok jsem měl tendenci používat pouze boilies a vyplatilo se mi to. Zároveň jsem používal vysoce výživné a atraktivní boilies a uvedu několik důvodů proč. 

Podařilo se mi přilákat ryby až k mému háčku s nástrahou pomocí vysoce páchnoucího a velmi dobře viditelného boilies. Vždy jsem použil pro zakrmení jen pár kuliček velmi atraktivního a dobře viditelného boilie, které kapři našli mnohem lépe a rychleji než obyčejné boilie nebo partikl. Abych mojí teorii o skromném krmení a použití vysoce kvalitní návnady i nástrahy potvrdil udělal jsem pár testovacích výprav.

Jednou jsem krmil partiklem a ryby mé místo našli až po dlouhém čase a nakonec jsem vykouzlil pouze jeden záběr za dva dny.
Další výpravu jsem krmil partiklem i atraktivním boilies. Ryby mé místo našli o něco rychleji, ale přes to jsem dostal pouze dva záběry z nichž jsem proměnil jeden.
A po třetí když jsem vyrazil jsem se rozhodl zakrmit jen jemně, ale za to velmi atraktivníma a kvalitníma koulema. Výsledkem bylo, že jsem za den dostal pět záběrů a proměnil čtyři. Rozhodně to nepovažuji za náhodu, jelikož jsem to podobným způsobem zkusil ještě několikrát a opravdu to fungovalo. Proto na jaře vsázím raději na kvalitu než kvantitu. 

Toto jaro jsem měl zároveň možnost potěžkat několik kaprů překračující hranici dvaceti kilogramů. Myslím, že to bylo tím, že ryby měly opravdu veliký hlad a možná nebyli tolik ostražité. Hlavní vinu ovšem přikládám tomu, že jsem krmil velmi málo, velmi přesně a velmi kvalitním boilies. Několik mých kamarádů říkalo, že byli na jaře na stejných revírech jako já a použily partikl, pelety, bolies, zkrmily kilogramy a výsledkem byli jen menší kapříci nebo vůbec nic. Ptali se mě jak jsem tento rok na jaře chytal a to mě právě inspirovalo k tomu, abych napsal tento článek.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Za kapry v jarním období

  • Václav Klepiš před 7 lety

    Čau...Ono to asi bude na každém revíru jinak. Já osobně kdybych u nás nepoužil partikl, nechytl bych ani břenku. Každopádně je to k zamyšlení. Petrův zdar Václav.

Vložit nový komentář